Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЕК твърди, че губи при покупката на ток от “Топлофикация-София”

7 коментара

Националната електрическа компания (НЕК) губи, а не печели от електроенергията, която купува от “Топлофикация-София”, съобщиха от НЕК в петък. Така държавната компания отговаря на бившия изпълнителен директор на “Топлофикация - София” Георги Рогачев, който преди два дни съобщи, че енергийната мафия не може да се търси в столичното дружество, а във фирмите, които прибират по-голямата сума от доставката на електричество до крайния потребител.

В писмо до медиите Рогачев посочи, че НЕК купува електроенергията от “Топлофикация - София” на цена 8,5 ст./квтч. и я препродава на електроразпределителните дружества за около 13 ст./квтч., които от своя страна я доставят на крайните потребители по 15 ст.

Цената, по която НЕК купуват електроенергия от топлофикационните дружества – 8,5 ст./квтч. е преференциална, съобщиха в петък от НЕК. Допълнително към тази цена се включват и разходите за пренос и достъп през електропреносната мрежа, които са утвърдени от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Те са публични и са по 1.068 ст./квтч.

Практически НЕК губи от всеки киловат час, който купува от топлофикационните дружества и го продава на електроразпределителните (ЕРП), уточняват от НЕК. Защото компанията е длъжна да продава електроенергията на ЕРП-та по регулирана цена от 6.12 ст./квтч., а на клиенти, присъединени към преносната мрежа - по средна тарифна цена от 6.45 ст./квтч. Цените са без ДДС. Така електрическата компания губи от всеки киловат час между 3.1 и 3.4 ст./квтч. се твърди в съобщението на НЕК.

Според бившия директор на “Топлофикация-София”, който също като предшественика си Валентин Димитров е разследван за източването на общинско-държавното дружество, държавата е избрала парите да остават именно в тези субекти.  От НЕК казват, че твърденията на Рогачев не отговарят на истината и “авторитетът на една от големите държавни компании не е нещо, с което може да се спекулира с лека ръка”.

От компанията уточняват, че печалбата им се регулира от ДКЕВР и през последните три години нормата им на възвращаемост е минимална - между 1.3 – 1.54 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. айде
    #8

    Тая ДКЕВР каква работа върши се пита? В тая комисия има една шепа които нещо им е ясно, а всички останали са на някого някакви. Без стаж, без подходящо образование, без качества и т.н. Времее и там да разрият и да видят за какво става въпрос

  2. Минувач
    #7

    Ясно е че големите пари се вътртят в НЕК. Колкото повече отричат, толкова повече са парите. Там е най-голямата хранилка. Червените кратуни оттам сучат.

  3. незапознат
    #6

    Съвсем сигурен съм, че печалбата на НЕК е нищожна. Както съм сигурен и че ДКЕВР не се впечатлява, ако сред разходите на компанията се мотат фактури за няколко десетки милиона дъвки (без захар) и по девет-десетина хидромасажни тангентора на електроразпределителен район...

  4. Електромеров
    #5

    Дори и при посочената норма на възвращаемост чистата печалба на НЕК е от порядъка на 30 милиона лева годишно. Ако забелязвате обаче за първи път НЕК се отвива и дава цените на които продава електроенергията на ЕРП - тата - 6 - 6,5 стотинки на киловат.Ще ми бъде много интересно някой да ми обясни като как тази цена набъбва до близо 15 стотинки на киловат? Очевидно и тук новите частни монополисти ни прилагат отработената от "Софийска вода" схема - "инвестиции", в които са включени нереално високи заплати, ракии и салатки, екстри за жените и децата и т.н. А за мушморока Шушулов въобще не ми се говори.

  5. Познал
    #4

    Щастието на проспериращите нации на Свободния свят се дължи на малоумието на страни като Република България с нейните психясали ляво-десни катили. Липсата на чувство за мярка, на солидни икономически познания, на широка култура, на морал, на национална отговорност, на градски манталитет у тези цървули докараха разпад на държавността. Сделките тук не са двигател на прогрес, а изява на грабеж, на хулиганско отношение към народа ни, на престъпно, дивашко, варварско отношение към бъдещето на децата

  6. раз
    #2

    Твоите думи са абсолютната истина. На всякъде из влъстта мякат и говорят на някакъв странен език,който трябва да български, по всичките държавни учреждения същата работа. Додраскат до София, до службичката с доброто заплащане и край, ама кой ще мисли и работи не е ясно. Назначения без никакъв стаж, без никакъв опит, но със звучни длъжности ЕКСПЕРТ, а той до вчера хич хабер е нямал. Ако проверят в ДКЕВР какъв стаж имат служителите преди постъпването си там, ще се изненадат силно, на малкия процент

  7. Гювечаров
    #1

    В квартала около Мадарската баня,където живея,може да се види 24 часа в денонощието,7 дни в седмицата,30 или 31 дни в месеца една служебна кола на "ЕЛЕКТРОРАЗПРЕДЕЛЕНИЕ-София"-масленозелена баничарка RENAULT KANGOO,регистрационен номер С 1332 АВ (или ВА).Ако се съди по колата,вероятно става дума за някой дребен електро-шеф,който си е приватизирал служебния транспорт.А какво остава за големите,мазни акули.....А вие си чешете езиците,колкото си искате.......................

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.