Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нелегални български имигранти във Франция, залови полицията

0 коментара

Френската полиция предприе днес голяма операция за установяване на самоличността на десетки български имигранти, настанили се в изоставени хангари в центъра на Бордо, съобщи АФП.

Проверката е предприета след съобщения от хуманитарни организации, които алармираха, в сградите при нечовешки условия живеят стотици български роми.

Вместо предполагаемите 150-180 имигранти властите обаче откриха само около 80 човека в изоставените складове край брега на р. Гарона.

Рано сутринта районът беше блокиран от полиция и задържаните лица бяха откарани за проверка в централният комисариат на Бордо. При установяването на самоличността на задържаните ще присъства нашият консул, съобщи за БТА българският посланик в Париж Марин Райков. При проверката на документите, извършена от френските полицаи сутринта, е установено, че половината от засечените в хангарите 80 човека са с нередовни документи.

Всички имигранти, които са проникнали в страната незаконно, ще бъдат върнати на границата, заяви прокурорът на Бордо.

На пресконференция след полицейската операция префектът Кристиян Фремон заяви, че повечето българи имат паспорти, но част от тях са пресрочили разрешеното време за престой във Франция. При всяко положение, решението на проблема не е те да останат в хангарите, каза той. Трябва да се намери хуманитарно разрешение, което да бъде договорено с българското правителство, изтъкна префектът като припомни, че френският вътрешен министър Никола Саркози вече е обсъдил проблема в телефонен разговор с българския си колега Георги Петканов.

Според Фремон проблемът няма добро решение, тъй като българските граждани не могат да бъдат оставени в хангарите през зимата, нито пък да се допусне към тях да се присъединят още нелегални имигранти.

Между 400 и 600 българи, повечето от които роми и турци от Пазарджик, Попово и Пещера, живеят в момента в Бордо като се местят от място на място, за да избегнат експулсирането, съобщава АФП, като се позовава на информация от хуманитарната организация Лекари на света.

Около 150 от тях, сред които десетина деца, са се настанили от няколко месеца в изоставени хангари в райна на пристанището в Бордо. Те живеят при големи лишения - без вода, отопление и хигиенно-санитарни условия.

Представители на Лекари на света поискаха "разумни" мерки по отношение на притока на български имигранти. Според представител на хуманитарната организация "тези, които бъдат експулсирани от Франция днес, ще се опитат да се върнат утре, тъй като условията за живот в страната им не са поносими за тях. Проблемът не е само в Бордо, а и в още няколко френски градове и изисква цялостни решения, различни от тези на министерството на вътрешните работи". Тези решения трябва да бъдат насочени подпомагане на развитието и интеграцията , допълниха от Лекари на света.

Първата официална информация за 150-те самонастанили се край Бордо български граждани дойде в началото на седмицата, когато френският министър на вътрешните работи Никола Саркози съобщи пред АФП, че иска да се свърже по телефона с българския си колега Георги Петканов, за да обсъди въпроса.

До вчера обаче връзката между двамата все още не беше осъществена. Българският МВР шеф Петканов, който е в състава на делегацията на президента Първанов в Германия, каза в пред БТА в Берлин, че досега още не е говорил с френския си колега Саркози. Заместник на Петканов правел опити да се свърже с френското посолство в София за изясняване на случая, каза вътрешният министър.

Скандалът с нелегалните имигранти във Франция, който е един от многото от този вид през последните месеци в страни в от ЕС, предизвика реакция на МВнР.

Вчера говорителят на Министерството на външните работи Любомир Тодоров заяви пред журналисти, че българското посолство в Париж е предприело действия пред полицейските органи и компетентните власти във Франция за изясняване статута и евентуалните нарушения на режима на пребиваване на 150-те имигранти, открити от френската полиция. Във вербална нота до министерството на външните работи на Франция и копия до министъра на вътрешните работи и до префектурата на Бордо българската страна е изразила готовност за пълно съдействие за установяване на самоличността и статута на пребиваването на българските граждани, редовността на документите и престоя им, добави говорителят. Според него вероятно не всички са български граждани.

Говорителят на МВнР съобщи още, че българската страна официално е заявила готовност да изпълни задълженията си по спогодбата за реадмисия между двете страни и да репатрира българите.

Франция е една от страните, в които се предвижда скоро да бъде изпратен полицейски аташе, по думите на Тодоров. По предварителна информация има решение за увеличаване на българските полицейски аташета във западноевропейските държави. Ние отдавна смятаме, че е назряла необходимост за това, защото полицейските аташета имат директен контакт със специализираните структури и информация и са изключително ефективни при решаването на подобни случаи, каза говорителят на МВнР.

Според МВнР засега не се налага посещение на представител на министерството във Франция във връзка със случая, тъй като той е напълно решим в рамките на консулската служба в Париж. Това са държави, в действията на чиито органи имаме доверие, те са наши бъдещи партньори в ЕС и НАТО, каза той. Между България и Франция е подписана спогодба за полицейско сътрудничество, която дава допълнителни правни основания за взаимодействие между тях, посочи говорителят.

През последните няколко месеца стотици български граждани с нередовни документи и пресрочени срокове за престои бяха експулсирани от Франция, Испания, Холандия, Белгия, Италия, Гърция и Германия. Част от тях се оказаха замесени в криминални деяния - проституция, трафик на хора, наркотици, фалшиви валута, измами, кражби на коли, квартирни обири. През септември висши полицейски служители от Амстердам заявиха, че по-голямата част от квартирните кражби в града са дело на български банди.

Подобни случаи зачестиха и с румънски граждани и някои депутати, политици и полицейски служители в засегнатите страни повдигнаха въпроса възстановяване на визовия режим за Румъния и България.

Миналия месец МВР обяви затягане на мерките срещу български граждани, които са експулсирани от страни от ЕС поради нередовни документи. Предвижда се увеличаване на срока на отнемане на задграничните паспорти и повишаване на контрола върху процедурите за промяна на името. МВР и правосъдното министерство обявиха, че ще се борят да пресекат възможността за издаване на "чист" задграничен паспорт на лица със забрани за влизане в ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.