Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Необходимо е универсално определение на тероризъма

0 коментара

Да се запази единството на международната коалиция ще стане по-трудно, когато войната срещу тероризма прерасне от усилие да се избави Афганистан от организацията Ал Каида на Осама бин Ладен в разпръсната кампания в световен мащаб. Преди да се премине към следващата фаза на кампанията е важно да се определи какво представлява тероризмът.

Много страни се включиха в борбата срещу тероризма, защото тя им дава морално оправдание да обявят всеки враг за терорист. Тероризмът е разтегливо понятие и обект на политическа манипулация. Войната срещу тероризма изкривява нравствените стандарти и позволява на правителствата да търсят защита на националния суверенитет. Липсата на яснота в термина тероризъм е най-очевидна в опасния спор между отдавнашните съперници, които сега са ядрени сили - Индия и Пакистан. Всяка обвинява другата в тероризъм, спонсориран от държавата, и заплашва с наказателни мерки. Индия претендира морално правото да е на нейна страна . Тя обвинява Пакистан, че подкрепя бунтовнически групировки, обучени в лагери на Ал Каида, за да се бият в Кашмир. Индия също обвинява пакистанското военно ръководство, че подпомага ислямски организации, които според Делхи са организирали атентата срещу индийския парламент миналия месец. От своя страна Пакистан твърди, че Индия цинично използва нападението срещу парламента, за да спечели надмощие в конфликта за Кашмир. Исламабад също обвинява Делхи, че е нарушил международното право, като не е спазил обещанието си да организира референдум за политическото бъдеще на Кашмир.

Администрацията на Буш пое ангажимент да се противопоставя на тероризма и да подкрепя демократичното развитие на страни, които оказват сътрудничество в ликвидирането на терористични мрежи на тяхна територия. Възниква главоблъсканица, когато тези цели си противоречат. За да се гарантира последователност във войната срещу тероризма, важно е да се прави разлика между легитимни демократични движения и престъпни групировки, които използват насилие, за да постигнат тесните си цели. Такова разграничение е важно, за да не се използва войната срещу тероризма за оправдание на потисничество спрямо тези, които упражняват правото си на самоопределение. Контекстът, в който възникват тези освободителни борби, също трябва да се взема предвид. Когато няма реален политически или законов изход за техните страдания, дисидентските групировки могат да се радикализират и да решат, че нямат друго средство освен въоръжената борба. Такъв е случаят в райони като Чечения в Русия, Синцзян в Китай и в Ачех в Индонезия. Международната общност е загрижена за тези горещи точки на планетата така, както и за Кашмир. Но без универсално определение на понятието тероризъм, е трудно да се подложи на морално убеждение някоя от страните в конфликта.

Съветът за сигурност на ООН откликна на атентатите от 11 септември срещу Съединените щати като създаде Група за борба с тероризма. Тя има за задача да събира информация за усилията на страните-членки в борбата срещу тероризма и да осигурява техническа помощ за начините на действие срещу терористичните мрежи, включващи мерки в банковата сфера за ограничаване на прането на пари. Но като се има предвид групата държави с престъпни намерения, които подкрепиха резолюцията на ООН, ще са необходими повече от доброволни мерки за мобилизиране на усилията срещу терористични организации. Ефикасен инструмент в борбата срещу тероризма ще бъде споразумение, обвързващо страните, които му се противопоставят . Конвенцията ще включва деклариране на принципи. Въз основа на други резолюции на ООН, тя ще търси консенсус при дефинирането на понятието тероризъм. Споразумението ще осигури рамката, в която ще се действа, осигуряваща съгласуваност между членовете на коалицията. То ще съдейства да се определи следващата фаза на световната кампания. Конвенцията също ще систематизира стандартите за национални действия и ще създаде орган, който да упражнява контрол и да насърчава страните към съгласие.Този орган ще служи да упътва държавите как да действат, за да ликвидират терористични мрежи на територията им. Той също може да предлага полезно посредничество при възникването на двустранни спорове, когато една страна твърди, че друга е дала убежище или подкрепя терористични групировки. Кризата в Кашмир е ярък пример за острата необходимост да се дефинира понятието тероризъм. Войната срещу тероризма ще бъде дългосрочно усилие, което ще преминава националните граници. Тя се нуждае от свързващ инструмент, който да институционализира международното сътрудничество.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.