Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нереформираните служби опасно залитат към полицейщина

0 коментара

Неосъществената реформа в службите за сигурност, обществен ред и охрана към засилване на гражданския контрол върху тях е на път да се изроди в разрастване на полицейщината.

Преди да се постигне единомислие как законово службите да се структурират и подредят йерархически, да се изчистят функциите им и да се координират действията им, както и да се контролират харчовете им, се започва с най- лесното и същевременно най- опасното - още служби искат да получат полицейски правомощия.

И.д. шефът на Националната служба за охрана (НСО), чиято функция е да пази първите мъже в държавата, поиска гардовете да могат да арестуват и прилагат физическа сила чрез помощни средства, т.е. палки. Ген. Румен Миланов се прехвърли в НСО от полицейската Национална служба за борба с организираната престъпност (НСБОП) и е нормално да иска да засили новите си подчинени с този тип правомощия. Няма да е нормално обаче ако законодателите се хванат на тази въдица.

Безсилието на службите и държавата да се изправят със законови средства срещу заплахите не е основание за разширяване на полицейщината. Всеки момент и друга служба ще поиска да арестува и обискира. От години за това мечтаят и в контрарузнаването - Национална служба "Сигурност" е само информационно-аналитична и разработките ѝ се реализират от полицейските структури - в НСБОП или към РДВР-ата. Те вече поискаха да подслушват без санкция на съда.

Полицейски правомощия за държавните гардове ще рече костюмираните момчета от НСО да окачат по едни белезници и шокова палка, с които да отстраняват всеки зложелател на поверения им обект. Справка в закона на МВР показва също, че те ще могат освен това да извършват личен обиск на всеки, за който решат, че им пречи да си вършат работата. Те ще са в правото си и да изпълняват катаджийски функции - да глобяват шофьори, които по някакъв начин се пречкат на кортежите.

Гардовете ще могат и да задържат и граждани, които според тях са извършили престъпление, което си е работа на звената в МВР. За всичко това сега законът задължава работещите в НСО веднага да уведомят полицейските органи, които имат правомощия да действат за опазване на реда и разкриване на престъпници. Те са и отговорни, когато се стигне до нарушаване на граждански права.

Мотивът на охранителите да поискат полицейски правомощия в закона на НСО със сигурност е заплахата от терористични актове и необходимостта от бързи действия при защита на поверените им обекти - президент, премиер, шеф на парламент и т.н. И сега обаче гардовете са въоръжени с пистолети и едва ли палката ще им бъде по-сигурно оръжие срещу евентуалния нападател.

Исканите от НСО палки и белезници при всички случаи може да влязат първо в употреба срещу журналистите, които са най-напористи в обсадата на политиците. Така онези, които преследват Мълчаливия премиер, ще бъдат шоково озаптявани по закон. А може би, защото наближават избори и държавните мъже пак ще тръгнат сред народа, е необходимо да бъдат защитени по-сигурно от неговия гняв?

Като нищо в защита на полицейските правомощия ще се използва и гафът в НСО с уволнените гардове, работили едновременно и за държавници, и за мутри. Уволненият заради този скандал директор ген. Димитър Владимиров многократно се оправда, че НСО не е оперативна служба и няма информация кой от бандитите плаща на охранителите, които му работят частно. Като нищо НСО ще поиска и да получи право да прилага Специални разузнавателни средства директно, без да ползва услугите на полицейските и специалните служби - разузнавателни и контраразузнавателни.

Само, че не липсата на правомощия бе причина за издънката в НСО, а несъществуващият вътрешен контрол и лошата координация между различните институции - МВР и НСО в този случай. При нови и ясно уточнени в закона функции и задължения, информацията няма да остава само в една служба.

Опасен сигнал за възможно приватизиране на полицейщината пък е другата идея на ген. Миланов - частна фирма да охранява чужди делегации. След първите коментари от дясната опозиция направо да се запише в закон, че това ще е фирмата на сегашния главен секретар ген. лейтенант Бойко Борисов "Ипон", е логично да се очаква, че полицейски правомощия вероятно ще получат и частниците.

Иначе искането на службите за полицейски правомощия навява за архаичното и безконтролното им прилагане по време на тоталитарния режим. Асоциацията за практиките, прилагани от някогашната Държавна сигурност, в която са били и контраразузнавачи, и охранители, е неуместна на прага на членството ни в Европейския съюз. Както между впрочем е неуместна и половинчатата девоенизация в МВР. Едни борят престъпността по Кодекса на труда, а други по закона за МВР и са извън обсега на гражданския контрол, защото ги съдят колеги по пагон - военни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.