Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Ние не сме внуци на Милошевич"",N

0 коментара

Сърджан Керим, 52-годишният външен министър на Македония, е в момента безпорната политическа звезда в разтърсената от криза бивша югорепублика. Той успя да изолира политически албанските бунтовници в района по границата с Косово и да доведе в Скопие върволица от високопоставени чуждестранни посетители, които увериха правителството на страната, че са солидарни с неговите усилия за демократично разрешаване на проблемите между живеещите там етноси.

Пътят до тук не беше лесен. "Екстремистите се опитаха да ни поставят уловка и да ни въвлекат в ескалация на насилието, но ние не се хванахме", казва Керим. В редовете на силите за сигурност имало гласове, които настоявали за масивни удари по окопалите се в селата екстремисти. "Но ние не сме внуци на Милошевич". На разгорещените глави беше разяснено бързо, че атаката трябва да бъде отблъсната предимно с дипломатически и политически средства и че най-важните партньори за това са ЕС и НАТО, посочва Керим.

Вярно, доста време отне, докато Западът разбере, че това, което става тук, не е повторение на Косово, казва македноският министър. Когато на 9 март той за първи път изказал това мнение в разговор с представители на НАТО, те не искали да му повярват. Чак след десет дни правителството успяло, по думите му, да убеди НАТО и ЕС, че в случая става дума не за бунт на македонските албанци, а за въоръжена провокация с цел да се разпали конфликт между етническите групи и да се дестабилизара страната.

"За нас беше решаващ успех, когато от Брюксел казаха: "Македония е случай, с който трябва да се заемем ние". Това по думите му било шанс и за ЕС, който сега за първи път заговорил с един глас по балканската политика, без различия с НАТО и в унисон със САЩ.

Керим нарича абсурдни спекулациите, че докато се чакал отговорът на Европа, Македония се опитвала да изкове православна антиалбанска ос с Гърция, България и Сърбия. Имало такива аванси от някои сръбски среди, но те били ясно отхвърлени.

"Всяка друга позиция би била катастрофална при положение, че Албания е наш съсед, а македонските албанци са наши граждани и политически партньори в правителството. Обратно, ние имаме голям интерес от една силна Албания, не бива да има вакуум между нас и нашия албански съсед", казва Керим. Докато повечето македонски политици виждат корените на случилото се в Македония в Косово, техните етнически албански колеги смятат, че причините са вътрешни. Мнението на Керим е по средата.

Той казва, че за него от самото начало е било ясно, че албанският екстремизъм има връзка с политическия застой и постоянното насилие в Косово. На третия ден от избхването на боевете по границата той помолил администратора на ООН в Косово Ханс Хакеруп да направят заедно среща-разговор с лидерите на косовските албанци. Хакеруп рязко отказал с аргумента, че не иска да се меси във вътрешните работи на Македония. Ругова, Тачи и Харадинай по начало не искали такъв разговор и чак когато американският държавен секретар Колин Пауъл недвусмислено настоял за това, разговорът се състоял в Скопие.

Керим признава, че причините за кризата в Македония не могат да се търсят само извън нея. На челно място в предлагания от него каталог на необходимите вътрешнополитически реформи стои подобряването на образователното равнище на македонските албанци.

По думите му те, както и много от македонците, трябва да бъдат отдалечени от национализма и да получат висше образование, което да ги ориентира към Европа. Важен жалон по този път е първият многоезичен университет в Тетово. Едно ново еманципирано поколение албанци ще може да заеме по този начин важни постове, като младата албанка, назначена за македонска посланичка в Рим - нещо което доскоро се смяташе за немислимо, казва Керим. Но по думите му важно е реформите да не се правят "на юруш", а да се поготвят добре и да им се осигури международна подкрепа. Промени на конституцията също не трябва да бъдат табу, смята Керим за разлика от повечето македонски политици.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.