Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Никой не ми е предлагал подкуп*

0 коментара

Г-н Ковачев, как ще коментирате анонимното писмо, имате ли копие от него?

Нямам, но е отвратително, когато една анонимка възбужда и се обсъжда толкова широко в обществото. Защото за съжаление страни като България, страни в преход, много често са субект на недоверие, независимо дали е доказано, недоказано, анонимно твърдение... България е страна, която влезе в НАТО и която се е устремила да завърши преговорите с ЕС тази година и която, включително по редица анализи, намалява корупционната среда като цяло. Именно това ме кара да си мисля, че една такава анонимка е изключително недостойна за тези, които са я написали, изключително обидна за българския народ и не бих я коментирал, ако такъв отказ не би могъл да се възприеме като бягство от публичност.

Вие сезирахте главния прокурор по този случай...

Да, сезирах го още в петък, изпратих писмо и до председателя на съвета на директорите на AESL, който бе любезен да ми отговори. Самите правила в Канада, както ми беше разяснено, не позволяват те да ми предоставят това писмо. Но след като вие като медия вече го имате, бих ви предложил да го изпратите веднага на главния прокурор, за да може и българските правоохранителни органи да предприемат всички необходими действия по изясняване на случая.

Какви са целите на писмото, според Вас?

Определено не са еднозначни и може да има всякакви предположения. Разбира се, това могат да бъдат по принцип противници на ядрената енергетика. Те имат правото да изразяват публично своето мнение, но в никакъв случай това мнение не може да бъде анонимно. Те имат своето публично, обществено и политическо представителство и моят съвет е да използват тези демократични механизми, а не мухлясали инструменти от едно, надявам се, забравено минало.

Разбира се, може да бъде нелоялна конкуренция - в изграждащия се регионален енергиен пазар в Югоизточна Европа всяка една от страните се стреми да бъде привлекателна за инвестиции, да може да реализира собствените си намерения. Много предположения може да има...

Оттук нататък следва прозрачността при избора на инвеститор за АЕЦ "Белене"...

Абсолютно вярно е и именно затова българското правителство взе решение, което подкрепи нашата теза, че при такъв проект не може да има друг път, освен откритост на процедурата, прозрачност и конкурентен избор. Тази процедура ще бъде представена на Министерския съвет до един месец. След неговото произнасяне, в рамките на процедурата всички кандидат-инвеститори ще бъдат започнати равнопоставено с нея и ще се проведат конкретни, по процедурата, преговори за избор. В този смисъл някой като че ли слага каруцата пред коня -бърза да дискредитира процеса, преди той да започне.

Как ще коментирате репутацията на канадската компания AESL, тъй като става дума за много пари при този търг?

Ако човек малко си даде сметка как точно се реализират такива проекти, ще види, че има безкрайно много контролни механизми, които не могат да позволят каквито и да било фриволни, а да не говорим за измислените обвинения в тази анонимка. Бих искал да дам пример. Първо, процедурата е важна за избора. Второ, всеки един такъв голям инвестиционен проект подлежи на финансиране. Всяка една банкова институция, когато заема средства, трябва да гарантира пред своите акционери, че влага средства в аргументиран и добре структуриран проект, който в никакъв случай не навява мисли за отклонение от законността и от правилата. Тук са намесени толкова много очи, че е абсурдно да се твърди по какъвто и да е начин, че може да има механизми на подкуп.

Попитах ви за репутацията на AESL, защото е доказано, че това се е случило в Южна Корея?

Тази компания вече строи втори блок в Румъния, първия пусна през 1996 година. Интересно как покрай двата проекта в "Черна вода" в Румъния не се появиха никакви такива данни, а в същото време, за съжаление, като възприятие в очите на "Трансперънси интернешънъл" например Румъния е страна, от която все още има много какво да се изисква по отношение на антикорупционната среда.

Тоест, светът се развива. Нека да си спомним и какво е била Южна Корея през 70-те години - скандалите, които стигнаха до оставки на президенти в страната.

Разбира се, имаме предвид цялата информация, с която разполагаме за когото и да е било от кандидатите. Това са важни по принцип неща при всеки един избор - доколко имаме партньор, който би могъл да реализира проекта, доколко той е стабилен, доколко той използва международно приети практики.

И този партньор предлагал ли ви е подкуп?

Странно е въобще да отговарям на този въпрос, но нека да отговоря все пак - не.

* Интервюто е излъчено по Дарик радио, заглавието е на Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.