Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Николай Василев увърта за инвестициите и пред депутатите

0 коментара

След вчерашният дебат на тема "Царският фактор в икономиката", днес и в пленарната зала на Народното събрание вицепремиерът Николай Василев се опита да убеди слушателите си - този път това бяха депутатите, че със самата поява на новото правителство, инвестициите в България са се увеличи.

Като пример вицепремиерът използва 2001 година, в която по думите му най-много инвестиции са дошли през последното четвърто тримесечие, когато новото правителство вече бе на власт. През четвъртото тримесечие на 2001 г. чуждестранните инвестиции у нас възлизат на 194,4 млн. щ. долара при 114 млн. щ. долара през третото и 100 млн. щ. долара през второто тримесечие, каза Василев. Цифрата на инвестиции от 279 млн. долара през първото тримесечие на година - която е най-голяма, вицепремиерът обясни със сделката за втория GSM оператор, сключена още през 2000-та година.

Истината е, че търга за втория GSM оператор бе проведен през следата на декември, но реалното плащане от 135 млн.щ.долара се извърши през януари 2002 г.

Според вицепремиера рекордът през четвъртото тримесечие е постигнат въпреки събитията от 11 септември в САЩ и влошената конюнктура на международните пазари. Той отчете като голям успех приватизационните приходи от 189 млн. лева ( около 86 млн.щ.долара) за първите три месеца на тази година, въпреки че са сключени сделки за малки предприятия.

Когато се наложи да даде пример за голяма инвестиция, направена по време на новото правителство, вицепремиерът спомена само британската компания Петреко, която получи концесия за газово находище край Варна.

Вярно е, че нейните представители обещаха инвестиция от до 100 млн. щ. долара, но тя все още не е осъществена. Британците обмисляха строежа на платформа за находището - което ще погълне голяма част от инвестицията, да се извърши във Варненската корабостроителница, но това още не е сигурно. И накрая, обещаната инвестиция от 100 млн.долара е в рамките на няколко години.

Не са започнали и инвестициите в строежа на нова и рехабилитацията на стара централа в ТЕЦ "Марица Изток" 1 и 3, заради пречките пред германската "Рейнбраун", която трябва да оперира минното находище. Под натиска на синдикатите именно новото правителство поиска нова оценка за бъдещата работа на германската фирма, която все още не е готова.

Официалната статистика на Агенцията за чуждестранни инвестиции показва устойчив ръст на инвестициите от 1997 до 2000 г. В кризисната 1996 г. инвестициите са за 256,4 млн.щ.долара, докато година по-късно достигат 636,2 млн.щ.долара. През 1998 г. има малък спад - 620 млн.щ.долара и в следващите две години отново има увеличение - 818,8 млн.щ.долара за 1999 г. и 1,001 млрд.щ.долара за 2000 г.

Едва ли вицепремиерът Василев е забравил, че в средата на 2001 г. в България се проведоха парламентарни избори. Като ръководител на икономическия екип на НДСВ преди изборите Николай Василев не трябва да е забравил, че именно този екип призова правителството на ОДС да спре всички подготвени сделки, докато не станат ясни резултатите от изборите. Това условие на практика бе изпълнено с изключение на сделката за "Хемус ер", която бе подписана ден преди смяната на ръководството на Агенцията по приватизация. Като участник в сегашното правителство Николай Василев също би трябвало да си спомня, че на НДСВ отне точно 5 седмици - от 17 юни до 24 юли м.г., за да сформира правителство. През този повече от месец от 2001 г. управляваше едно правителство в оставка.

За всички при това положение е напълно обяснимо, защо след повече от 1 млрд.щ.долара инвестиции през 2000-та, през 2001 г. инвестициите са само 650,9 млн.щ.долара. Факт е обаче, че от тези 650 млн., само 19 млн. се дължат на приватизация, а останалите 631,9 млн.щ.долара са от инвестиции на зелено и вложения на вече установени инвеститори, дошли в България преди идването на Новото време.

Не е нужно да си икономист, за да знаеш, че от идването на новото правителство у нас няма нито една голяма чуждестранна инвестиция. Въпреки заявката на вицепремиера Николай Василев на първата му пресконференция като член на новото правителство, че големите сделки за БТК и Булгартабак ще се подготвят и завършат до края на 2001 или в началото на 2002 г. Обещания на министър, за които вчера на дискусията за "царския фактор" се оказа, че той не си спомня. Сключените през последното тримесечие на 2001 година сделки бяха, до голяма степен, подготвени от предишния екип на Агенцията по приватизация.

Сегашните управляващи ще могат да говорят да евентуалните свои успехи едва след като сключат поне една от предстоящите четири големи сделки - за БТК, ДЗИ, Булгартабак холдинг и Биохим.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.