Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ниска производителност, тежка регулация и технологично изоставане спъват икономика

10 коментара
Ниска производителност, тежка регулация и технологично изоставане спъват икономика

Производителността в България е по-ниска, отколкото в останалите страни членки на ЕС, спазването на регулаторната рамка е тежко и отнема много време на мениджърите, иновационното и технологичното ниво е изостанало, обучението на кадрите не е приоритет на фирмите.

Това констатира Световната банка в доклад за инвестиционния климат в България, който неотдавна бе представен на правителството, а в петък за пръв бе публично изнесен пред студенти и преподаватели, представители на бизнеса и депутати във Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ).

Оценката на инвестиционния климат в България е изготвена на базата на анкетите сред мениджърите на 1000 наши фирми в края на 2007 г., на данни на НСИ, доклади на българското правителство, на Световната банка, ЕС, МВФ.

Проучването показва, че в най-общи линии климатът е благоприятен, що се отнася до макроикономическата обстановка, ниските данъци, приемливото трудово законодателство, подобрения достъп до финансиране.

Оттук насетне са неблагоприятните аспекти, сред които прави впечатление ниската производителност на труда, която нарежда страната ни на последно място в Европа.

Регулаторното бреме е тежко и често непредсказуемо, което Световната банка отчита като един от най-негативните фактори за ограничаване на инвестиционната активност. Почти седем от всеки десет мениджъри посочват, че разпоредбите се прилагат хаотично. Средният старши мениджър на фирма е пресметнал, че изразходва около 17% от времето си за справяне с изисквания, наложени от правителственото регулиране.

Тежката и непредсказуема регулаторна среда намалява производителността на фирмите и може да насърчи неформалните отношения и корупцията сред фирмите, правят извод експертите на Световната банка. Близо половината от мениджърите посочват корупцията, а около 40% посочват конкуренцията със сивия сектор като сериозни проблеми пред дейността на своето дружество.

Според доклада на Световната банка инвестициите в иновации и технологично развитие са малко. Като следствие от това производството в България е в нискотехнологичните сектори, съответно и износът е на такива стоки.

Нивото на квалификация на служителите също буди безпокойство. Едва 37% от фирмите имат програми за обучение на хората си, сочи проучването на банката.

Експертите ѝ считат, че инвестиционният климат в България може да се подобри, ако правителството намали още регулаторното бреме, ако се усъвършенстват системите за качество и стандартите за ускоряване на технологичния напредък, ако се повишава производителността на труда, ако се насърчават иновациите и се вдига квалификацията на работещите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rp
    #12

    tknikodim, prepolgam osaznavate che broia na otvorenite rabotni mesta niama mnogo obshto s proizvoditelnostta a e svurzano osnovno s cenata na truda. dori naprotiv: goliamoto kolichestvo rabotni mesta kompensira imenno niskata proizvoditelnos:-)

  2. колев
    #11

    какво общо има между производителноста на труда и разкритите работни места?производството е с ниска добавена стойност, тоест предимно суровини, справка виж ни структората на износа. в туризма ползваме природен ресурс-море, обслужването е ниско качество, затова и сме най-евтината дестинация.

  3. колев
    #10

    .

  4. Инженерът
    #9

    Много комунде-бюрократ-тунеяд, много разрешения, много рушвети и корупция, мързеливи и накадърни работници = ниска производителност и неефективност! Трудно се замисля, създава и произвежда нещо - лесно се краде вече произведеното! Комунде-бюгократ-тунеядите са свикнали само да крадат и да изнудват за рушвети! Затова България ще си остане югоисточната изтривалка на Европа - за нищо друго не става освен за изтривалка, от която да си бършат мръсните крака и чепици разните му араби, негри, азиатжи и прочие!

  5. tknikodim
    #6

    Da, zasega tokova mozhem. Proizvodstvoto neminuemo triabvashe da sleze na po-nisak tehnologichen etazh prez 90-te, kogato exporta ni se preorientira ot iztok na zapad. Sega neshtata se promeniat, osnovno s pritoka na investicii v uslugite: kam BG (Hungary, India, etc) golemi mezhdunarodni korporacii iznasiat electronno schetovodstvo, globalna poddrazhka na mrezhovi serveri, regionalni tel. centrove za obsluzhvane na klientite (call centers), a sled opipvane na pochvata - i komponenti na nauchna i

  6. atanas
    #5

    "които сме слушали вече повече от 15 години"Не ти ли се струва че това може да ознтачава например, че почти нищо не се е променило? И че сме си същата блатна среда.

  7. tknikodim
    #4

    Не, дори и най-отявлените критици ще се съгласят, че сега БГ не е онова, което беше преди 15 години.

  8. Непримиримият
    #3

    ...са виновни работодателите, защото вместо да купят нови машини за призвоство, те купуват мерцедеси на 18 годишните си курвенца!

  9. Производител
    #2

    Констатацията за ниската производителност е и вярна, и не. Вярна е по отношение на старите производства - с 5000 души Кремиковци произвежда желязо колкото Бритиш Стийл с 900. Раздутия чиновнически щат също влиза в сметката. В новите БГ предприятия с нова техника, и персонал с високи заплати обаче мотивацията е висока, съответно производителността не отстъпва на западната. Но най-важната причина за ниските данни е сивата икономика. Показват се силно занижени резултати. Истинските обороти и печалби

  10. bulgaria na izchezvane
    #1

    Ami tova e evolucia. Shte izmrat nakraja neefektivnite. Shte emigrirat bezrabotnite. Po umnite i prisposobenite shte oceleiat. I te ne sa bulgari...izchezvame i tva e ;). Sled 200 godini niama da ima bulgari. I hich ne mi izlizaite s nomerata che tolkova godini oceleli...shte oceleiat. Kraj

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.