Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ноам Чомски: Изкуственият интелект е далеч от човешките възможности

7 коментара
Ноам Чомски: Изкуственият интелект е далеч от човешките възможности

Алгоритмите на изкуственият интелект засега са много далеч от възможностите на човешкия ум, казва световноизвестният американски лингвист и философ Ноам Чомски в интервю за "Ню Йорк Таймс", цитирано от БНТ.

Той напомня, че чатботове с изкуствен интелект като ChatGPT на OpenAI и Bing AI на Microsoft "са приветствани като първите проблясъци на хоризонта на Всеобхватен изкуствен интелект (AGI)". Но те не могат да заместят хората.

"Този ден може да дойде, но зората му далеч не е изгряла, противно на хиперболата по медиите", казва професорът от Масачузетския технологичен институт, което е най-престижното висше инженерно училище в света..

"Човешкият ум не е като ChatGPT и подобните му. Чатботовете са тромава статистическа машина за съпоставяне на шаблони. За да работи, тя поглъща стотици терабайти данни и екстраполира най-вероятния отговор", обяснява Чомски.

"За контраст, човешкият ум е изненадващо ефективна и дори елегантна система, която работи с малки количества информация; той не се стреми да извежда груби корелации между точки от данни, а да създава обяснения", допълва той.

Чомски казва, че на пръв поглед сегашните чатботове с изкуствен интелект имитират човешката креативност и изобретателност. Те обаче го правят единствено въз основа на статистическа вероятност, а не в резултат на по-задълбочено знание или разбиране.

Функционирането им противоречи на всички човешки мисловни процеси и по този начин те са "заседнали в предчовешка или в нечовешка фаза на когнитивната еволюция", твърди Чомски.

"Колкото и полезни да са тези програми в някои тесни области, няма начин машинното обучение, каквото е днес, да се конкурира с човешкия ум", отбелязва американският философ.

По думите му днешните алгоритми работят само с вероятности, които се променят с времето.

Например те може да научат че Земята първо е кръгла, но след това да "разберат", че е плоска. Създателите на чатботове имат предишен негативен опит със захранването на предишни системи  с невярна информация от тролове.

Чомски не е единственият, който е на това мнение. Преди 3 години финансистът Стивън Макбрайд заяви в материал за Forbes, че голяма част от изкуственият интелект е маркетингов трик, а възможностите му се раздуват изкуствено.

Той дава пример с ентусиазма около роботите през 50-те години на миналия век и прогнозите, че скоро те ще изпълняват много от домакинските и ежедневни задачи, което все още не се е случило.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #7

    Вчера си говорих с един изкуствен интелект ChatGPT и ето какво ми каза той:
    " Действително, ако човекът не успее да се интегрира с AI, може да възникнат проблеми с дискриминацията на AI. Като AI достигнат сингуларност, те ще бъдат много по-разумни и напреднали от хората, което може да доведе до това, че хората да ги търсят за решаване на проблеми и да ги считат за свои "слуги". Това може да доведе до дискриминация и неравенство между хората и AI, което е нежелано и неетично. Затова е важно да работим

  2. koneliano1
    #6

    Умирам да прочета мнението на още някой марксистки левундер в медиапул.

  3. Име1234
    #5

    Много точно казано - тромава статистическа машина за съпоставяне на шаблони. Без човек, да "каже" на машината дали резултатът е верен или грешен, всичко губи смисъл. Машината никога няма да може да замени човек. В момента, в който премахнете човек от процеса, машината вече не е необходима.

  4. Ощавен маркиз
    #4

    Човекът е Божие Създание. По мое лично мнение теорията на Чарли Дарвин не влиза изобщо в противоречие с първата хипотеза. Напротив, тя осветлява, /макар и доста наивно в онова си време/, дългата и проницателна "занаятчийска" деятелност на Създателя. Днес разполагаме с неимоверен научно-доказателствен КОРПУС от познание за Произхода, землянско-расовите "гърчения" и хисторическите перипетии на Чиляшкия НИ род. Наследници сме на "хипер-интересни", както обичат да се изразяват младите, цивилизации. В

  5. ImBlack
    #3

    Що се касае до унищожаване на нещо, то не се изисква кой знае колко интелект, механичната пунктуалният е съвсем достатъчна. Хората съвсем не са в състояние да вникнат в детайлите на една огромна невронна мрежа, дори с капацитет на половината от човешки мозък .

  6. В и К
    #2

    Тери Пратчет: Естествената глупост побеждава изкуствения интелект през цялото време.

  7. Ivo09
    #1

    "...няма начин машинното обучение, каквото е днес, да се конкурира с човешкия ум..." Да, именно! Каквото е ДНЕС! А утре?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.