Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нобеловата награда за мир беше присъдена на правозащитници от Беларус, Русия и Украйна

4 коментара
Алес Беляцки, Сн. ЕПА/БГНЕС

Нобеловата награда за мир за тази година беше присъдена днес на беларуския правозащитник Алес Беляцки, руската неправителствена организация "Мемориал" и украинския Център за граждански свободи, съобщи Франс прес.

Агенцията отбелязва, че наградата има голямо символично значение в контекста на продължаващата война в Украйна.

"Норвежкият Нобелов комитет би желал да награди трима забележителни борци за гражданските права, демокрацията и съвместното мирно съжителство в трите съседни държави - Беларус, Русия и Украйна", обяви неговата председателка Берит Райс-Андерсен.

"Със своите постоянни усилия в полза на човешките ценности, противопоставянето на милитаризма и защитата на принципите на правото, тазгодишните лауреати съживиха и почетоха визията на Алфред Нобел за мир и братство между народите, визия, от която имаме огромна нужда в днешния свят", каза Райс-Андерсен, цитирана от Асошиейтед прес.

Тя призова беларуските власти да освободят от затвора Алес Беляцки, съобщи Ройтерс.

Попитана от репортер дали решението на Норвежкия Нобелов комитет е "подарък" за 70-ия рожден ден на руския президент Владимир Путин днес, Райс-Андерсен отрече.

"Винаги даваме наградата за нещо, а не срещу някого", подчерта тя. Райс-Андерсен добави, че наградата няма отношение към Путин, "освен че неговото правителство, подобно на това в Беларус, представлява авторитарно правителство, което потиска активистите правозащитници".

"Лауреатите на Нобеловата награда за мир представляват гражданското общество в своите държави. От много години те насърчават правото да се критикува властта и защитават основните права на гражданите. Те са положили огромни усилия за документиране на военни престъпления, нарушения на човешките права и злоупотреба с власт. Заедно, те демонстрират важността на гражданското общество за мира и демокрацията", заявиха от комитета в официалното си съобщение.

Алес Беляцки е сред основателите на групата за човешки права "Вясна" и в момента е задържан от беларуските власти, припомня ДПА.

Бяляцки беше в затвора от 2011 г. до 2014 г. и след мащабни демонстрации срещу беларуския режим през 2020 г. той отново беше арестуван и все още е задържан без съдебен процес.

Руската неправителствена организация "Мемориал" е създадена след разпадането на СССР и изследва нарушенията на човешките права по време на съветската ера. Тя беше принудена да прекрати дейността си по-рано тази година, вследствие натиска на Русия срещу организации, които се противопоставят на войната в Украйна.

Нобеловите награди за мир с парично изражение в размер на 900 000 долара ще бъдат връчени в Осло на 10 декември - датата на смъртта на шведския индустриалец Алфред Нобел, който ги основава в своето завещание от 1895 г.

Беларуската опозиция приветства удостояването на Алес Беляцки

Присъждането на Нобеловата награда за мир на хвърления в затвора беларуски активист за защита на човешките права Алес Беляцки е за всички политически затворници в Беларус, заяви беларуският опозиционен политик Павел Латушко, цитиран от Ройтерс.

"Тя е не само за него, но и за всички политически затворници, които имаме в момента в Беларус. Това мотивира всички нас да се борим и сме сигурни, че ще победим диктатурата на (Александър) Лукашенко", каза Павел Латушко.

Говорителят на опозицията в Беларус Франак Вячорка определи присъждането на Нобеловата награда за мир на Беляцки като признание за целия беларуски народ, който се противопоставя на авторитарния лидер Александър Лукашенко.

Той каза пред Ройтерс, че условията, при които Беляцки е държан в затвора, са нечовешки, и изрази надежда, че наградата, споделена с руски и украински организации за защита на правата на човека, ще доведе до освобождаването му.

Лидерката на беларуската опозиция Светлана Тихановска в Туитър поздрави Беляцки за Нобеловата награда. Това е "важно признание за всички беларуси, борещи се за свобода и демокрация", каза тя.

ЕС и НАТО изразиха подкрепа за носителите

Норвежкият Нобелов комитет даде признание за изключителната смелост на мъжете и жените, които се борят с автокрацията. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в Туитър по повод днешното решение.

По думите на Фон дер Лайен наградените показват силата на гражданското общество да се бори за демокрация. Тя призовава историите на наградените да бъдат разказани и последвани. Помогнете светът да стане по-свободно място, добавя председателят на ЕК.

Поздравления отправя и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Правото да се говори истината е основно за свободните и отворени общества, допълва той.

Зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс посочва, че наградите са присъдени на неуморни борци за човешките права и достойнство, които действат при възможно най-трудните обстоятелства. Да се изправиш срещу могъщи автократи изисква много дързост, отбелязва той. Според него наградените заслужават възхищение и подкрепа.

Френският президент Еманюел Макрон приветства връчването на Нобеловата награда за мир на представители на гражданското общество в Украйна, Русия и Беларус, които нарече "непоклатими защитници на правата на човека в Европа", предаде Франс прес.

"Тези миротворци знаят, че може да разчитат на подкрепата на Франция", написа Макрон в Туитър за тримата лауреати - беларуския правозащитник Алес Беляцки, който е в затвора в страната си, руската неправителствена организация "Мемориал", която беше принудена от властите да прекрати дейността си, и украинския Център за граждански свободи.

Алес Беляцки - хвърленият в затвора разобличител на репресиите в Беларус

Алес Беляцки, хвърлен в затвора в Беларус през юли 2021 г., един от тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за мир, и неговата организация "Вясна" ("Пролет") от десетилетия са лицето на защитата на човешките права в авторитарната държава, пише Франс прес.

60-годишният правозащитник беше задържан за "укриване на данъци" - обвинение, смятано за отмъщение от страна на президента Александър Лукашенко, който е на власт от 1994 г. След протестната вълна, оспорваща резултатите от изборите през 2020 г., която разклати режима, в Беларус започна заглушаване на критичните гласове с насилие и арести.

В продължение на седмици десетки хиляди беларуси протестираха срещу преизбирането на Лукашенко за шести мандат. "Вясна" съобщаваше за арести, обвинения в насилие и ранени демонстранти.

Това не е първото хвърляне на Алес Беляцки в затвора. Предишният път - за три години между 2011 г. и 2014 г. - също беше заради скалъпени обвинения в данъчни престъпления.

"За своята 25-годишна дейност Беляцки многократно е бил обект на репресии. Бруталните действия срещу "Вясна" са част от чистката на гражданското общество, извършвано от Александър Лукашенко", коментира преди година правозащитната организация "Хюман райтс уоч".

Основана през 1996 г. по време на масовите продемократични протести в Беларус срещу вече поелия властта Лукашенко, "Вясна" започва дейността си в помощ на арестуваните и техните близки. Впоследствие тя се заема със защитата на човешките права като цяло в една страна, където нарушаването им е често срещано.

Организацията, членуваща в Международната федерация за човешките права, бързо се превърна в ключов наблюдател на нарушаванията на правата и защитник на политическите затворници в Беларус.

Алес Беляцки беше един от участниците в опозиционния "координационен съвет", който бе формиран, за да оспори преизбирането на Лукашенко и да принуди властта да направи компромис.

В съвета личаха също имената на носителката на Нобелова награда за литература Светлана Алексиевич и опозиционерката Мария Колесникова, която наскоро получи присъда от 11 години затвор. Почти всички членове на съвета към този момент са задържани или са напуснали страната.

"Както в малките села, така и в регионалните градове и столицата, вилнее истински терор. Целта е проста - да се запази властта на всяка цена и да се всее страх в обществото", каза в интервю Беляцки няколко дни преди преизбирането на Лукашенко през 2020 г.

"Мемориал" - съвестта на Русия, забранена от Путин

Емблематичната руска неправителствена организация "Мемориал", един от тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за мир, изкарваше на светло през последните трийсет години сталинистките чистки, а след това - репресиите в съвременна Русия на Владимир Путин, преди самата тя да стане негова жертва, отбелязва Франс прес.

Миналата зима руското правосъдие обяви разпускането "Мемориал" за нарушаване на противоречивия закон за "чуждестранните агенти" - решение, което предизвика шок както на Запад, така и в Русия, и доведе до вълна от осъждания.

Разпускането на този стълб на руското гражданство общество и символ на демократизацията през 90-те години на миналия век след разпадането на СССР стана факт няколко седмици след началото на инвазията в Украйна.

Основаната през 1989 г. "Мемориал" до разпускането си не спря да се противопоставя на Кремъл, което доведе до гняв сред управляващите и дори до убийство.

Организацията, основана от Нобеловия лауреат за мир Андрей Сахаров, добива авторитет с разследванията си за сталинистките престъпления и за нарушенията на руски войници в Чечения и Сирия.

Сътрудници на "Мемориал" са на терен по време на двете чеченски войни от 90-те години и началото на 21-и век, като документират нарушенията на руските войници и местните им поддръжници. За дейността си, през 2009 г. организацията получава наградата "Сахаров" на Европейския парламент.

По-рано през същата година представителката на "Мемориал" в Чечения, Наталия Естемирова, е застреляна в главата посред бял ден в столицата на руската република Грозни. Предполага се, че Рамзан Кадиров, един от най-отдадените застъпници на инвазията на Кремъл в Украйна, е замесен в покушението.

По думите на нейните основатели, "Мемориал" е започнала своята дейност преди официалното си основаване през 1989 г., като целта ѝ е била да отдаде почит на милионите забравени жертви на съветските репресии и "Гулаг".

През 60-те и 70-те нейни активисти започват тайно да събират информация за тези престъпления, а след перестройката - и официално.

Мисията на "Мемориал" се усложни след идването на власт на Владимир Путин през 2000 г., тъй като Кремъл защитава историческа интерпретация, която възхвалява руската мощ и омаловажава съветските престъпления.

По време на съдебния процес за разпускане на "Мемориал" руската власт я обвини, че иска да създаде неверен образ на СССР като терористична страна и се опитва да реабилитира нацистки престъпници.

Месец след началото на войната в Украйна, един от историческите лидери на "Мемориал", Олег Орлов, сподели, че не е живял в по-мрачни времена.

"Това, което се случва днес, не може да се сравни с преди. Една страна, която напусна тоталитарната система, се връща обратно към нея", коментира Орлов.

"Мемориал" осъди нов съдебен процес, който се води срещу нея днес - деня, когато получи Нобел за мир, предаде Франс прес.

"Точно когато целият свят ни поздравява за Нобеловата награда за мир, в Тверския съд (в Москва) се води процес за конфискуване на централата на "Мемориал", каза организацията, която бе забранена в Русия.

Украинският Център за граждански свободи е изненадан, но щастлив, от присъдената награда

Представителят на Центъра за граждански свободи Володимир Яворски изрази изненада, че украинската правозащитна организация е сред тазгодишните лауреати на Нобеловата награда за мир. Той каза, че отличието е важно за правозащитниците, тъй като "в продължение на много години ние работехме в една страна, която беше невидима", предаде Асошиейтед прес.

"Това е изненада за нас", заяви Яворски пред АП. "Дейностите в областта на човешките права обаче са основното оръжие против войната", добави той.

"Щастливи сме", каза Олександра Романцова, която е сред ръководителите на неправителствената организация. Тя добави, че все още има "много работа за вършене, за да бъде постигната победата".

Центърът за граждански свободи е основан през 2007 г., за да насърчава човешките права и демокрацията в Украйна по време на период на сътресения в страната.

"Центърът зае позиция за укрепване на украинското гражданско общество и оказва натиск на властите да установят в Украйна пълноценна демокрация, да я развият като една правова държава", заяви Берит Райс-Андерсен, председателката на Норвежкия Нобелов комитет.

След началото на руската инвазия в Украйна през февруари групата работи за документиране на руски военни престъпления срещу украински цивилни.

Някои факти за Нобеловата награда за мир

Нобеловата награда за мир, връчена за първи път през 1901 г., отдава почит към тези, които са "допринесли най-много или най-силно за братството между народите, за разпускането или съкращаването на постоянните армии, както и за провеждането и насърчаването на мирни конференции", посочва ДПА.

Някои други факти за наградата:

Тя носи името на шведският индустриалец Алфред Нобел, изобретател на динамита.

Конфликти, включително Първата и Втората световна война, повлияват на решението на Нобеловия комитет да не връчва наградата през следните години: 1914, 1915, 1916, 1918, 1923, 1924, 1928, 1932, 1939, 1940, 1941, 1942, 1943, 1948, 1955, 1956, 1966, 1967 и 1972 г.

Петимата членове на комитета се назначават от норвежкия парламент за срок от шест години. Те действат независимо от парламента.

Депутати, учени, бивши лауреати на наградата, директори на институти за изследване на мира и настоящи и бивши членове на Нобеловия комитет са сред тези, които имат право да издигат кандидати.

Международният комитет на Червения кръст е печелил наградата три пъти (1917, 1944 и 1963 г.), а службата на върховния комисар на ООН за бежанците - два пъти (1954 и 1981 г.).

Основателят на Червения кръст Анри Дюнан и основателят на Френското дружество за мир Фредерик Паси са били отличени с първата Нобелова награда за мир през 1901 г.

Най-младата лауреатка е Малала Юсафзаи, която е била на 17 години, когато наградата ѝ бе присъдена през 2014 г. Най-възрастният е Джоузеф Ротблат, който е бил на 87 години, когато бе удостоен с Нобел за мир през 1997 г.

Виетнамският политик Ле Дък Хе, удостоен с наградата заедно с Хенри Кисинджър през 1973 г. за договарянето на мирно споразумение, с което се слага край на войната във Виетнам, каза, че не може да я приеме, защото мирът все още не е установен.

Освен беларуския правозащитник Алес Беляцки, получил Нобел тази година, още трима лауреати са се намирали в затвора, когато са били удостоени с наградата: германският пацифист и журналист Карл фон Осиецки (1935 г.); продемократичният политик от Мианма Аун Сан Су Чжи (1991 г.) и китайският правозащитник Лю Сяобо (2010 г.).

Нобеловата награда веднъж е била присъждана постмъртно - на Даг Хамершелд през 1961 г. От 1974 г. Нобеловата фондация реши, че наградата не може да бъде присъждана посмъртно, освен ако смъртта на лауреата не е настъпила след обявяването му.

Имената на номинираните за Нобелова награда не може да бъдат разгласявани в срок до 50 години. Сега знаем, че Йосиф Сталин е бил номиниран два пъти, а Адолф Хитлер - през 1939 г. Махатма Ганди е бил номиниран през 1937, 1938, 1939, 1947 и 1948 г., за последно - малко преди да бъде убит.

През 2016 г. е поставен рекорд от 376 номинации - 228 личности и 148 организации. Тази година е на второ място по номинации - 343.

Досега с Нобеловата награда за мир са били удостоени общо 110 личности и 27 организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #4
    Отговор на коментар #3

    Апсолутно, и афторите тикнати в панделата, че да фнимават следващия път като пишат! Ура, другари!

  2. ефрейтора
    #3

    Нобеловите награди за мир и литература требва да бъдат суспендирани . Защото преценките са изключително субективни и политически мотивирани .

  3. В и К
    #2
    Отговор на коментар #1

    Ако Нобеловият комитет пита путинофилите, техният идол трябва да вземе всички Нобелови награди за мир, понеже иска "весь мир".

  4. F16
    #1

    Беляцки е съден два пъти за укриване на данъци (престъпление от ранга на Ал Капоне). Излежал е в затвора 4 години и половна по първата присъда, понсотящем е в затвора. През 2014 г. организацията Мемориал е добавена към списъка на чуждестранните агенти в Русия, а в началото на тази година организацията е окончателно закрита със съдебно решение за отсъствие на публичност в дейността и. Украинският център за граждански свободи се ангажира с регистриране и документиране на руски военни престъпления

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.