България е възхвалявана от Европейския съюз за своите реформи. Все още обаче има съмнения относно независимостта на съдебната система в страната. Това посочва в своя анализ швейцарският "Нойе Цюрихер Цайтунг", цитиран в неделя от БГНЕС.
Наскоро София получи много похвали от Брюксел. В своя доклад за напредъка тази година Европейският съюз призна реформите на българското правителство за укрепване на принципите на правовата държава и борбата с корупцията. Брюксел обеща страната да се освободи от непопулярния механизъм за контрол. Правните експерти и представители на гражданското общество в България обаче критикуват ЕС, че е заслепен от реформи, които изглеждат добре на хартия, но не променят нищо във всекидневието на най-корумпираната страна-членка, посочва изданието.
Изборът на новия главен прокурор, потвърден от президента Румен Радев тази седмица, затвърждава това впечатление, пише по-нататък то. Месеци имаше протести срещу процеса. Те бяха насочени главно срещу факта, че във Висшия съдебен съвет беше предложен само един кандидат за избор: Иван Гешев, лоялният заместник на действащия главен прокурор Сотир Цацаров. Проблемът е още по-дълбок.
Всемогъщият прокурор
"Главният прокурор е една от най-могъщите фигури в страната", обяснява пред швейцарското издание адвокат Иван Брегов, който работи за мозъчен тръст в София и участва в протестите. "Той може да открива или закрива производство и не дължи нищо на никого. Преди всичко е почти невъзможно да се предприемат някакви действия срещу него, ако самият той бъде заподозрян в нередности".
В други държави от бившия Източен блок прерогативите на тази институция бяха намалени. В България обаче главният прокурор все още има неоспоримото положение, което му се дава още от сталинистката конституция от 1947 г. Той продължава да бъде избиран за 7-годишен срок, който е най-продължителният в сравнение с всяко друго длъжностно лице.
Първият главен прокурор след промяната Иван Татарчев веднъж заяви, че Бог е единственият над него, припомня изданието.
Разследването на най-големия икономически скандал в най-новата българска история, сривът на банка КТБ през 2014 г. със загуба от 2 милиарда швейцарски франка, все още продължава и повдига въпроси. Въпреки че беше написано обвинение на хиляди страници, липсваха имената на влиятелни хора, които поне трябваше да бъдат чути. Медийният магнат и политик Делян Пеевски дълго време беше бизнес партньор на основния подсъдим и се смята за един от най-големите бенефициенти на банковия скандал. Той дори не беше изслушан като свидетел, пише "Нойе Цюрихер Цайтунг".
В същото време през последните години бяха открити множество съдебни производства, които, според критиците, са политически мотивирани. Най-известното от тях е публичният арест и осъждането на 20 години затвор на общински кмет в София, който беше победил кандидата на управляващата партия ГЕРБ на премиера Бойко Борисов.
Корумпираните ловци на корумпирани хора
Доказателствата за обвързването на политиката и прокуратурата са очевидни, както показва неотдавнашният корупционен скандал с евтини луксозни апартаменти за топ политици. През пролетта аферата "Апартаментгейт" удари високопоставени политици от управляващата партия и стигна до ръководителя на КПКОНПИ Пламен Георгиев.
Комисията бе създадена през 2018 г. под натиск от ЕС и е пример за онези мерки, които са добре приети в Брюксел, но в крайна сметка правят малко. Георгиев трябваше да подаде оставка, но малко след това бе назначен от премиера Борисов за консул във Валенсия.
Миналата седмица главният прокурор Цацаров беше предложен за нов председател на Комисията за противодействие на корупцията. "Статуквото се запазва", обяснявапред вестника Николай Стайков. Бившият икономически журналист е съосновател на Фонда за борба с корупцията в София, независима организация за наблюдение
Никаква втора Румъния
Експертът по корупция Стайков не очаква много от обществената дискусия за конституционната реформа, която президентът Радев обяви във вторник. Държавният глава, който е близък до опозиционната БСП, беше наложил вето след първия избор на главен прокурор преди три седмици и по този начин съчувства на неговите противници.
Конституцията не допуска второ вето. Въпреки това президентът има повече свобода за сериозна критика. Той можеше да постави публично под въпрос целесъобразността на кандидата. "Така Радев ни подкрепи, но не постигна нищо. Политическият елит няма интерес от промени", казва Стайков.
Той също не вярва, че румънският пример може да бъде приложен. В северната съседка на България наскоро правителството си тръгна заради корупцията. Недоволството на гражданите, както и критиките на президента Клаус Йоханис изиграха важна роля за това. Към това се добави и нарастващият натиск от страна на ЕС. "Преди шест години имахме голямо протестно движение. Понастоящем само едно малцинство може да бъде мобилизирано. И ЕС дори подкрепя правителството", завършва публикацията на "Нойе Цюрихер Цайтунг".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
45 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Как да няма?! А русофилите къде си кътат сребърниците, според теб?
Лъжлива новина....Вкарай поне и офшорките...отдавна няма толкова българи с сметки в Швейцария...Ако има каса с данни от НАП и ДАНС е склил за себе си, гешев и разбира се свинята.
Публикувайте списъка на над 3000 българи със сметки в Швейцария, който обяви навремето Германия. Списъкът е в касата на гл. прокурор. Когато някой навдигне глава го викат да пие едно кафе и след това става примерен гражданин ?!
Прочетох информация за "Нойе Цюрхер Цайтунг". Осонован е през 1780 г. и е един от най-уважаваните немскоезични вестници в Швейцария, известен с обективните си и подробни анализи на международни събития. Както пише в енциклопедия Британика за него(https://www.britannica.com/topic/Neue-Zurcher-Zeitung), считан е за един от най-добрите в света. А иначе това си го знаем - корупцията на управляващите и на разследващите я в БГ е причина страната ни да е безнадеждно на опашката в ЕС по икономическо (вече …
30% зад предпоследния) и политическо развитие, втора ръка членка, за посмешище на всички. Жалко. Хубаво е, че все повече хора да го осъзнават. Дано да продължава. За ужас на крадците, мафиотите и троляка им:))
Е, сега я втасахме! Сержанта ме обвини в симпатии към комунизма!☺ Да Светьо, четох анализа макар, че не от него знам къде е България на балканите. Какво да ти кажа. Оставаше и да не сме с по-добър рейтинг от Турция с нейните вътрешно и външно политически проблеми и фактическа икономическа криза или от фалирала Гърция. ☺ Румъния също е с вътрешно политически проблеми. Сърбия и с вътрешни (Косово) и с външни (проруска ориентация). За Македония би трябвало да ти е ясно. На този фон оставаше и да не …
изглеждаме добре. ☺ Единствено България няма нито външно нито вътрешнополитически проблеми. Аз не съм против България и правителството, а срещу определени политики. Не съм съгласен с огромната консолидация на ресурси в ръцете на държавата. При пазарната икономика не държавата е двигател на развитието. Тя трябва да създава само УСЛОВИЯ за развитие, а самото то не е нейна задача. Точно обратното е при социализма. Там бюджета е основен двигател на развитието. Като при нас сега. Схвана ли? ☺ Корупцията е пряко следствие от това - ако нямаш пари, които да преразпределяш, няма и да има корупционни апетити към тях. Социалистическата държава се справяше с проблема с тотален контрол над икономиката. Тя всъщност си представляваше една огромна корпорация. Но нямаше как да се конкурира сама със себе си и загина. При пазарното стопанство конкуренцията е основен фактор и затова опитите за възраждане на соц. модела на контрол са не просто неефективни. ☺ Всичко това не е ново. Бюджета може да се използва като бустер, но за кратко и внимателно. Тогава ефектите са позитивни. Правителствата използват този инструмент по време на кризи за по-бързото им преодоляване. Ако обаче се ползват извън кризисни условия и за дълго, тези инструменти започват да дават негативни ефекти. Разгледай действията на Гърция при преодолаване на дълговата криза и ще видиш ясно как те свиват обхвата на тази политика във времето след пика на кризата. За България отдавна е време за десни политики. Те свиват публичнити разходи, побряват бизнес климата, подобряват управлението на обществения ресурс. Финансовия ресурс в голямата си част остава в икономиката. В резултат следва бързо развитие. Не, че нашия модел не е пробван. След края на ВСВ правителствата в Европа (соц. лагера естествено не влиза в това число) опитват точно такива дългосрочни политики. И се натъкват на сериозни проблеми. Добре изучени. В крайна сметка това е минало. За тях. За нас обаче е настояще. Става дума за школи и философии. ☺ Просто аз и правителството не принадлежим към една и съща школа и изповядваме различни философии. ☺
Гешев чете лекция в ЕП, а тукашните пръдльoвци... в партийния клуб в "Средец" Кой каквото постигнал в тоя живот!
Да не забравяме, че така наречените десни не направиха нищо за ограничаване правомощията на главния прокурор, докато вярваха, че ще е маша в ръцете им - справка Иван Татарчев и Никола Филчев. Когато не им се получиха нещата взеха, че се сетиха колко неуправляем може да бъде ефин главен прокурор. Никой не им вярва, защото всички знарм, че имат проблем единствено с личността. Ако имаха техен човек на тази позиция никога нямаше да отворят и дума за някакъв контрол над него. Елементарни са като гъбено семе :)
В България (преди в НРБ) – подобно на Русия(а по-рано в СССР) – прокуратурата представлява(ше) строго йерархична институция.
В ръцете на главния държавен обвинител и тогава, и сега беше и е концентрирана огромна власт (лично или чрез определени от него прокурори, извършващи ревизии и контролиращи работата на всички прокурори).
Затова на този пост по време на посткомунистическото Статукво, олицетворено от Тримата шишковци, властимащите кукловоди традиционно инсталират зависима, безропотна марионетка …
- удобен инструмент за разправа с хора, неудобни на "системата".
Всъщност лъже-демократите управляващи рушат устоите на държавата и действат като смъртен враг на гражданското общество. Позиционират се като цинични отрицатели на европейските и общочовешки ценности.
А конкретното момче - повратливо ратайче - което ще надува важно бузи, но ще слушка, припка и папка, не е от съществено значение. Подходящи кандидати бол. Името им е легион.
И да не забравяме: всеки народ си заслужава прокурорите!
точно! (за бОковската корупция) каквото тая заран и Костов (за пореден път) си му го каза на бОко (и при това добронамерено и с надежда, че бОко е ... компетентен за нещо...)
Аз не бих ги надценявал . Елементарни са.