Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Норвегия и други държави работят по концепция за единно палестинско управление

0 коментара
Външният министър на Норвегия Еспер Барт Ейде след среща в Осло в края на 2023 г., Сн. ЕПА/БГНЕС

Няколко европейски държави, "загрижени" арабски страни и Съединените щати работят по концепция за единно палестинско правителство, което би могло да привлече средства за възстановяване, заяви външният министър на Норвегия Еспер Барт Ейде в интервю по време на Световния икономически форум в Давос, предаде Ройтерс.

"Редица държави работят с нас, опитвайки се да изградят широко правителство на единството", заяви Ейде, цитиран от Ройтерс, без да назовава конкретни държави

"Норвегия е на мнение, че обединената палестинска територия трябва да се управлява от Палестинската автономия, но "преди всичко трябва да е това, което искат палестинците", допълни той.

Норвежкият външен министър изтъкна, че работата по това решение става все по-важна заради опасността от разрастването на конфликта в региона, но единствено Съединените щати и израелският народ могат да повлияят на позицията на Израел.

"Това, което можем да направим, е да работим за палестинското единство и да обмислим модели със заинтересованите страни", допълва той.

Подобно споразумение, със съгласието на Израел, разбира се, би създало първата в историята държава за палестинците, разделена върху две територии - на Западния бряг и Ивицата Газа, но тя ще трябва да бъде димилитаризирана.

Норвегия беше посредник в преговорите между Израел и Организацията за освобождение на Палестина (ООП) през 1992-1993 г. , довели до Споразуменията от Осло през 1993 г. и началото на "процеса от Осло", чрез който се прави опит за мирен договор и прекратяване на арабо-израелския конфликт. Опитът обаче приключва неуспешно с провала на срещата на върха в Кемп Дейвид през 2000 г.

Палестинската власт, създадена съгласно споразумението от Осло, има власт за ограничено самоуправление на Западния бряг и да продължи да преговаря с Израел за палестинска държава, процесът се разпадна окончателно през 2014 г.

Ислямистката групировка "Хамас" управлява в Газа от 2007 г., като никога не е признавала правото на Израел да съществува. В основните си документи "Хамас" се заклева да унищожи тази държава и прогони с вълна от насилие конкурентите си от ООП от ивицата Газа.

Призивите за двудържавно решение се засилиха след нападенията на Хамас срещу Израел на 7 октомври, с което започна война, която продължава повече от 100 дни. Заедно с международните призиви за прекратяване на огъня расте и напрежението от перспективата за разширяване на конфликта в целия регион и голяма арабо-израелска война.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.