Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нотариусите поискаха електронен достъп до базите данни на МВР и ЕСГРАОН

0 коментара

Електронен достъп на нотариусите до базата с данни на паспортните служби на МВР, ЕСГРАОН, Агенцията по вписванията и общинските служби "Земеделие" ще намали много рисковете от измами с имоти и ще подобри сигурността на сделките. За това настоя Нотариалната камара в България на кръгла маса в столицата в понеделник.

По закон нотариусите и в момента имат достъп до масивите на изброените служби. Но поради липсата на електронна връзка задължителните проверки преди сключването на сделка с имот се извършват с ходене на крака и висене по съответните гишета, обясни за Mediapool зам.-председателят на камарата Светлин Микушински.

Така задължителното за сделка удостоверение за утежнение на имот се изважда за 2-3 дни от Агенцията по вписванията. За времето от изваждането на удостоверението до сключването на сделката обаче могат да се извършат недобросъвестни операции с имота и той да се окаже, например, вече продаден на трето лице или ипотекиран, без новият купувач да знае това, обясни Микушински.

Според него и в момента продължават опитите за измами с фалшиви лични карти и подправени удостоверения за брак или за наследници. Ако имаме бърз достъп до данните на МВР или ЕСГРАОН, тези измами ще бъдат сведени до минимум, каза нотариусът.

Достатъчен е само подзаконов акт за разрешаване на свързването на нотариалните кантори по електронен път с МВР, ЕСГРАОН и Агенцията по вписванията, добави той. Технически проблемът можел да се реши бързо.

От Нотариалната камара предлагат и изравняване на данъчните оценки с пазарните цени на някои видове имоти, като например земеделските земи.

В момента повечето земеделски земи имат данъчна оценка от стотинки до максимум няколко лева за квадратен метър. Декар в Бояна по данъчна оценка струва 10 хил. лв., а пазарната му цена е 100 хил. евро, даде пример Микушински. Разликата е 20 пъти. Така ако сделката отиде на съд по някакви причини, купувачът няма да може да докаже в съда, че е платил толкова много пари, защото в договора за покупко-продажба е вписана сумата по данъчната оценка, поясни той.

С повишаването на данъчната оценка ще се повиши и данъкът при сделките с имоти, който по закон е 2% от оценката. Тогава за споменатия имот в Бояна купувачът ще трябва да плати 4 хил. лв. данък, а не както е в момента 200 лв. Но в края на краищата човек, който е поискал да купи имот за 100 хил. евро, ще може да плати още 2 хил. евро за данък, както е по целия свят, обясни зам.-председателят на Нотариалната камара.

Според него е много трудно да се обясни на чужденец, който купува имот в Българияq какви са тези двойни цени - по оценка и пазарна.

Нотариусът напомни, че според Закона за местните данъци и такси данъчната оценка на имотите може да се осъвременява на 6 месеца, но на практика това не се извършва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.