Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нова молба до ЕК за щетите трябва да подаде България

0 коментара
Нова молба до ЕК за щетите трябва да подаде България

Молбата, която България е внесла до Генерална дирекция "Регионална политика" на Еврокомисията за помощи по Програма Фар заради наводненията, трябва да бъде подадена отново. Това съобщи в петък Радио “Дойче веле”, позовавайки се на източници от Европейската комисия. Според тях молбата на България за помощи по Програма ФАР не е била попълнена според съответните процедурни правила, което налага повторното ѝ депозиране.

От пресцентъра на Министерството на финансите (МФ) казаха за Mediapool, че ако има някакъв проблем с тази молба, той вероятно е технически и ще бъде остранен по най-бързия начин. От ведомството допълниха, че в момента се подготвят и допълнителните апликационни форми с опис на щетите по региони, които трябва да придружават молбата до Европейския фонд за солидарност, пред когото също кандидатстваме за подпомагане заради пороите. Чакаме резултатите от Гражданска защита, допълниха от МФ.

Без това да ни е ангажимент, доброволно поехме тежката задача в рамките на 5 дни да съберем пълната информация за щетите, нанесени на публичната инфраструктура, главно общинска, заяви за Mediapool Гинка Чавдарова, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в България. Правим това, за да може искането на България към ЕС да е максимално аргументирано, добре защитено и териториално доказуемо с конкретни нужди, обясни Чавдарова. Срокът да предадем тази информация е 25 юли, допълни тя.

Получаването на помощи и от Европейския фонд за солидарност няма да стане толкова бързо, коментира “Дойче веле”. Ако фондът отпусне средства за щетите в България, сумите трябва да бъдат одобрени от Съвета и Европарламента. В случая с наводненията в Германия, Австрия, Франция и Чешката република през лятото на 2002 година, например, това отне повече от 3 месеца, посочва радиото.

Фондът за солидарност на ЕС е създаден за големи природни бедствия, чиито щети са в рамките на около 0,6 процента от брутния вътрешен продукт на съответната страна. По решение на ЕК обаче този фонд може да бъде задействан и при природни бедствия с по-малък размер, какъвто е и случаят с наводненията в България.

Средствата от фонда могат да се използват за бързо възстановяване на инфраструктура, повредени енергийни източници, транспортни и телекомуникационни връзки, за почистване на бедствените райони, както и за предпазване на застрашени културни паметници. Целта на фонда не е да покрива всички щети от станалите природни бедствия, както и да компенсира загуби от граждански характер.

Няколко агенции на ООН ще помогнат на 10 000 български семейства, чиито къщи са били частично или напълно разрушени от наводненията, съобщи Офисът на ООН за координация на хуманитарните въпроси в петък. Световната здравна организация предоставя техническа подкрепа при подготвяне на помощта и анализира щетите, а УНИЦЕФ още следващата седмица ще предостави материали за пречистване на питейната вода и предотвратяване разпространението на болести.

Същевременно от седалището на световната организация в София уточниха, че програмата на ООН за развитие (ПРООН) отпуска 100 000 долара за преодоляване на последствията от наводненията в страната.

Средствата са осигурени чрез бюро "Превантивни дейности и възстановяване при кризисни ситуации". Те се предоставят за укрепване на координацията при оказване помощ на населението, за изготвяне на оценки на щетите и подкрепа на цялостната възстановителна работа след кризисното положение в страната.

Постоянното представителство на ПРООН ще координира с отговорните институции разпределението и конкретното разходване на стоте хиляди долара, които централата на програмата отпуска за страната.

Германия пък ни изпраща помпи за отводняване на пострадалите региони, които ще се използват от Националната служба по противопожарна и аварийна безопасност, съобщи посланикът ни в Берлин Меглена Плугчиева. Та е информирала вътрешния министър на Германия Шили, министъра на вътрешните работи на Бавария Бекщайн, министъра на отбраната министър Щрук, сенатора на Берлин Кьортинг и властите в големите немски провинции за нуждата от техническа помощ за страната ни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.