Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новата резолюция за Ирак получава единодушна подкрепа

0 коментара

Франция, Германия и Испания обявиха, че възнамеряват да подкрепят американско - британската резолюция за предаването на властта в Ирак.

Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН ще даде международно признание на новото временно иракско правителство и на многонационални сили начело със САЩ, които ще се грижат за стабилизирането на страната.

В последния вариант на преработения четири пъти проект се казва, че иракското правителство ще има право да поиска във всеки един момент изтеглянето на чуждите войски.

Единодушна подкрепа

Френският външен министър Мишел Барние, чиято страна има право на вето в Съвета за сигурност на ООН и се противопостави категорично на войната в Ирак, обяви пред радио Франс Интер, че все още не е напълно задоволен от документа, но ще гласува в негова подкрепа.

Според Барние за първи път се постига реален диалог по иракския въпрос.

Германският външен министър Йошка Фишер каза:"Германия ще гласува за резолюцията. Тя е важна сега, за да се установи графика, по който да се проведат честни и свободни избори най-късно през януари 2005 г".

Испанският външен министър Мигел Моратинос заяви на пресконференция в Мадрид, че в дух на сътрудничество страната ще подкрепи резолюцията.

Руският президент Владимир Путин каза, че промените в проекта са за добро и прогнозира положителен резултат при вота. Китайският външен министър заяви, че позициите на страните са твърде сближени.

Иракският премиер Ияд Алауи заяви, че очаква ООН да одобри проекта.

Постигнатото съгласие дава възможност Съветът за сигурност да одобри документа по-късно във вторник, като повечето дипломати предвиждат единодушна подкрепа на 15-членния съвет.

Компромисът на САЩ

Постигнатото съгласие стана възможно след компромиса, предложен в последната минута в понеделник от Съединените щати, който предизвика одобрението на Франция и Германия.

Техните колебания бяха предизвикани най -вече от това какъв ще е контролът върху многонационалните сили в Ирак. Внесеното от САЩ предложение беше да се създаде комитет от иракски министри, който да работи с многонационалните сили за постигане на съгласие по въпроси на сигурността, "включително и по политиката на провеждане на чувствителни офанзивни операции".

В резолюцията се посочва, че ще има "пълно партньорство между иракските и многонационалните сили чрез тясна координация и консултации".

В неделя, на церемониите по случай 60-годишнината от десанта в Нормандия, Жак Ширак и Джордж Буш дадоха да се разбере, че са готови да оставят в миналото противоречията си за Ирак и да работят заедно

Консултации по деликатни военни офанзиви

Първоначално САЩ и Великобритания поддържаха позицията си, че отношенията между многонационалните сили и иракското правителство по отношение на бъдещите военни операции са достатъчно изяснени в писмата на иракския премиер и американския държавен секретар, в които се посочва, че ще има споразумения по политиката спрямо деликатни военни офанзиви. Но след френското искане, подкрепено от Германия и Алжир, те се съгласиха формулировката да бъде вписана в резолюцията. на ООН.

САЩ отхвърлиха искането на Франция на Ирак да бъде дадено ефективно право на вето върху големите военни операции на коалиционните сили в страната след 30 юни.

Впоследствие текстът беше променен, за да отрази американско - иракските договорености "за постигане на съгласие по пълния обем на фундаментални въпроси от сферата на сигурността и политиката, включително и по политиката на чувствителни офанзивни операции".

В тези писмата между иракския премиер и американския държавен секретар не е посочено изрично дали иракчаните трябва да дават съгласието си за всяка операция и какво ще стане, ако не се съгласят.

В своето писмо иракският премиер Ияд Алауи повтаря настояването си чуждите войски да останат до тогава, "докато ние ще сме в състояние сами да се справяме със сигурността си".

В писмото се казва, че ще бъде създаден министерски орган, който да "координира (с многонационалните сили) всички чувствителни въпроси по политиката на сигурност и оперативни въпроси".

В своето писмо Колин Пауъл поема ангажимента коалицията да работи заедно с иракчаните " по пълния спектър от фундаментални въпроси в областта на сигурността и политиката, включително по чувствителни офанзивни операции".

В четвъртия вариант на проекторезолюцията се посочва, че мандатът на многонационалните сили изтича след провеждането на общи избори в Ирак, но не по-късно от 31 януари 2005 г.

Анан призова за подкрепа на новото иракско правителство

Специалният пратеник на ООН в Ирак Лахдар Брахими каза, че са нужни осем месеца от момента на формиране на преходното иракско правителство преди в страната да могат да се проведат честни избори.

Преодоляването на настоящите предизвикателства пред Ирак ще отнеме не месеци, а години, посочва той в доклада си.

Генералният секретар на ООН Кофи Анан призова Съвета за сигурност и съседите на Ирак да откликнат на призивите на временното правителство за помощ и подкрепа.

"Ирак не е пропаднала държава. Убеден съм, че с таланта на своя народ и с природните си ресурси Ирак скоро ще може да заеме полагащото му се място в семейството на народите. Призовавам Съвета за сигурност и международната общност, най-вече съседите на Ирак, да откликнат благосклонно и щедро на искането на временното правителство за помощ и подкрепа", каза Кофи Анан.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.