Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Новая газета": Руската пропаганда изопачава представата за демокрацията в САЩ

6 коментара

Децентрализацията е основната разлика между изборите в Съединените щати и Руската федерация, констатира днес руският вестник "Новая газета".

Според либералното издание в Русия съществува "подробно разработено федерално законодателство за изборите, което често е репресивно спрямо опозицията", докато в САЩ федералното законодателство е ограничено само до финансирането на изборите и лимитите за дарения от физически и юридически лица, а всички, без изключения, процедурни въпроси за изборите се регулират от щатските власти.

Например във Флорида беше решено пратените по пощата бюлетини да се преброяват веднага и затова победителят там (Доналд Тръмп) стана известен още на 3 ноември, а в Пенсилвания броенето на пристигналите по пощата гласове бе оставено за след края на изборния ден, отбелязва авторът на статията Сергей Костяев, преподавател в университета "Рътгърс" в Ню Джърси.

По думите му втората разлика е в предварителното гласуване. През юли т.г. удълженото тридневно гласуване за измененията в конституцията на Русия е станало символ на фалшификации, като в интернет са изобилствали снимки на гласуване по разни места, включително багажници на автомобили. В САЩ предварителното гласуване се практикува в почти всички щати, без да има съобщения по медиите за проблеми.

Тълкуванието на резултатите от социологическите проучвания е третата разлика, продължава авторът. В Русия разликата в рейтингите между Владимир Путин и останалите политици е толкова голяма, че анкетите са просто ориентир за изхода на предстоящи президентски избори. В САЩ обаче разликата между Джо Байдън и Доналд Тръмп, особено в колебаещите се щати, бе толкова малка, че не превишаваше статистическата грешка, която в повечето случаи е 4 на сто. А в нито един щат разликата между двамата кандидати не надхвърляше 8 пункта, сбора от две евентуални статистически отклонения.

Четвътата разлика е свързана с транспортирането на гласоподаватели. В Русия организираните от местните власти "въртележки" на избиратели, разкарвани с автобуси по избирателни секции, е един от символите на фалшификацията. А в САЩ повечето избирателни секции отстоят на голямо разстояние и по-възрастните хора от етническите малцинства, са затруднени да пуснат гласа си.

Затова църквите по традиция наемат автобуси, за да откарват своите енориаши, предимно афроамериканци, до урните.

В Русия битува представата, че парите са решаващ фактор в политиката, но в САЩ нещата са много по-сложни. Например тази година Байдън набра 937 млн. долара срещу 595 млн. за Тръмп, но преди четири години Хилари Клинтън бе победена, въпреки че бе събрала 563 млн., а Тръмп - едва 333 милиона.

Представата на руснаците за изборите в САЩ, изопачена от пропагандата на руските държавни медии, не съответства на практиките в американската демокрация, заключава авторът на публикацията в "Новая газета".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #6
  2. Мони Монев Тиранофоб
    #5

    Да, борсите ликуват...! Южнокорейската валута се засили значително в очакване на победата на Байдън на изборите в САЩ!

  3. Мони Монев Тиранофоб
    #4

    Стара ДРУЖБА...! Кремъл отказа да признае победата на Байдън Кремль отказался признать победу Байдена Руският президент Владимир Путин не изпрати поздравления на Джо Байдън за победата в изборите в САЩ и не планира да го направи в близко бъдеще.

  4. полк. Дрангов
    #3

    Монка, ориентира ли се към следващия работодател? Черепа не плаща.

  5. Мони Монев Тиранофоб
    #2

    Европейските борси се откри с нарастване на котировките на данни за президентските избори в САЩ Търговията на европейските фондови борси, следвайки Азия, се откри в понеделник с нарастването на ключови индекси на данните за резултатите от президентските избори в САЩ, които според прогнозите на водещи медии спечели демократът Джоузеф Байдън.

  6. Практик от София
    #1

    Руската изопачаваща пропаганда през вековете просто осигурява насъщната "храна" за едно изопачено съзнание на тамошното население...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.