Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нови рекорди в ръста на заплатите у нас, средната в София е 3231 лв.

Солиден спад на възнагражденията в образованието и енергетиката през първото тримесечие

18 коментара
Нови рекорди в ръста на заплатите у нас, средната в София е 3231 лв.

Поредни рекорди в ръста на заплатите у нас засече Националният статистически институт (НСИ). През първото тримесечие на 2024 средната заплата за страната е с 16.8% по-висока от отчетената за същото тримесечие на 2023 г. Само за март ръстът на годишна база е 17.8%.

За страната средната заплата достига 2300 лв. през март, а за София - 3231 лв. Ако изключим София, в останалата част на страната средната заплата е малко над 1800 лв. месечно.

През първото тримесечие на 2024 г. средната заплата в София е 3037 лв., а в страната – 2198 лв.

"Средната заплата се удвоява за 5 години и половина (от септември 2018), а за последните две години и половина нараства с 50%", сочат сметките на икономиста от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов. По думите му такъв ръст на разходите за труд е устойчив само ако е съпроводен с увеличаване на производителността, а тя зависи от иновации, предприемачество и инвестиции в капитал. Компании и отрасли, в които продуктивността не расте, скоро ще бъдат изтласкани от пазара, смята Богданов.

 

Графика: Лъчезар Богданов, ИПИ

През първото тримесечие най-висок е ръстът на възнагражденията в хотелиерството и ресторантьорството, операциите с недвижими имоти и строителството – между 20% и 25%. Тъй като в тези браншове традиционно има висок сив сектор, в случая може да става дума не само за реален ръст, но и за изсветляване.

Най-високи остават заплатите в ИТ сектора, като през първото тримесечие те достигат 5252 лв. на фона на 4578 лв. преди година. На второ място по ниво на възнагражденията са финансите и застраховането със средна заплата от 3395 лв., което е солиден ръст спрямо първото тримесечие на 2023 г. - 2972 лв. На трета позиция по заплащане е енергетиката, но там средната заплата е паднала от 3278 лв. през четвъртото тримесечие на 2023 г. на 3035 лв.

Намаление на заплатите има също в образованието. Те са паднали от 2526 лв. през четвъртото тримесечие на 2023 г. на 2216 лв. през януари – март 2024 г.

 Средна брутна месечна работна заплата по икономически дейности в левове

Източник: НСИ

Намаление, но по-слабо, има в добивната промишленост и в държавното управление.

НСИ отчете още дефлация през април от 0.3%. С това годишната инфлация през април 2024 г. спрямо същия месец на предходната година пада до 2.4%.

Показателят, който се мери за присъединяването на България към еврозоната, е средногодишната инфлация (ХИПЦ). За периода май 2023 - април 2024 г. спрямо периода май 2022 - април 2023 г. стойността е 5.5%, с което страната не влиза в критерия.

Статистическият институт обяви още експресни данни за брутния вътрешен продукт, според които през първото тримесечие на 2024 г. БВП е нараснал с 1.7% спрямо първото тримесечие на 2023 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Още един
    #18
    Отговор на коментар #14

    За раздутия държавен сектор сме на едно мнение. Иначе през останалото време споделяш твои усещания и фантасмагории, които вече са оборени в статистиката по - горе ????

  2. Още един
    #17
    Отговор на коментар #11

    И 73 милиарда са за 2022, сметни си с инфлацията колко ще са за тази година: https://www.nsi.bg/bg/content/2215/%D0%B1%D0%B2%D0%BF-%D1%80%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%BE

  3. Deus Vult
    #16
    Отговор на коментар #15

    Не Трънчо, Маркс в нищо не е прав. И това е напълно нормално, имайки предвид, че не е работил нито един ден през живота си. Добре издържан съпруг на баронеса фон Вестфален. По Маркс можеш да се опиташ са управляваш малка фирма, но и това не е препоръчително. Ако се интересуваш от тези въпроси, виж Кейнс.

  4. Kaktus
    #15
    Отговор на коментар #12

    Изглежда и ти трябва да вземеш да почетеш малко Маркс, личи си, че не си прочел нито ред от него. Ако беше, щеше да знаеш за какво говориш. Ние нямаме средна класа, нито изобщо някакви класи. Ама наистина да прочетеш Маркс, той не е написал нищо грешно. За останалото си прав - точно така е. Най-големите заплати в България са в раздудата държава. А парите, които прибират в университетите, не се изчерпват със заплатата и колко взимат там е една добре пазена от обществото тайна.

  5. Deus Vult
    #14
    Отговор на коментар #9

    Щото не е положителна новина. Положителна новина щеше да бъде, ако производителността беше нараснала двойно. Но няма как да стане, докато издържаме армията държавни тунеядци. Бизнеса просто няма пари за иновации. Отиват за данъци, та да растат заплатите на чиновниците и такива като теб да са щастливи.

  6. Deus Vult
    #13
    Отговор на коментар #8

    От къде идват тези данъци в София? Ами от държавната администрация. Тя е съсредоточена именно в София. И половината бюджет е за нейна издръжка. От единия джоб в другия и големи приказки. А за "ремонтите", темата е друга.

  7. Deus Vult
    #12
    Отговор на коментар #7

    Глупости. Правите преразпределение вътре в следната класа, между горната и долната средна класа. Безработицата е ниска, защото имате рекордни нива на заети в държавната администрация - 20-25%. Това са не просто безработни, а консумиращи огромен ресурс ненужни кадри. И ги издържаме ние, от реалния сектор на икономиката. И продължавате да им вдигате заплатите и да раздуване щатовете. А богатите (нали знаеш, че богатите не са хора, а компании) стават все по-богати. Примери: банки, мобилни оператори, фармацефтични компании. Маркс можеш да си го четеш колкото искаш, но от това той няма да стане по-верен.

  8. xa_poznai
    #11
    Отговор на коментар #8

    Ами дай да проверим къде е този продукт - пиша в търсачката "най-големи данъкоплатци" и "компании с най-големи обороти" и гледам - няма ни една в София! В София основния продукт, който се генерира са фекалии на гърба на всички останали! А пък тези 80-100 млрд направо ме разсмяха така, че стреснах детето! Направо уби рибата!!!

  9. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  10. Още един
    #9

    Положителна новина, отваряш коментарите и няма нито един положителен...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.