Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият НПК не разшири кръга от престъпления, за които обвиняемият има право на безплатна защита

1 коментар

Новият Наказателно-процесуален кодекс (НПК) не разширява кръга на престъпленията, в които обвиняемият да има право на безплатна защита, въпреки че подобна поправка беше изискана от ЕС за случаите, свързани с  лишаване от свобода. Вместо това на второ четене в новия кодекс остана стрия текст, според който осигуряването на адвокат е задължително за дела по тежки престъпления, за които се предвижда затвор над десет години.

Промяната, която беше отхвърлена гласи, че това важи и за лишаване от свобода над пет години. Мотивите, които надделяха в спора в пленарна зала са, че в момента над 95% от делата касаят именно затвор над пет години и поправката ще удари сериозно бюджета на съдебната система, тъй като всеки обвиняем ще иска защита.

В този дух се изказа и председателят на правната комисия Янаки Стоилов, както и депутатът от СДС Елеонора Николова. Опонира им Борислав Ралчев от НДСВ, който изтъкна, че намаляването на прага на годните е изискване на ЕС и трябва да се спази.

“Това е основно право на защита при тежки престъпления, а тежко престъпление е всяко едно, което предвижда лишаване от свобода над пет години”, заяви Ралчев от трибуната.

Адвокатът ще има право да участва на всички действия по разследването с участие на обвиняемия, като неявяването му няма да пречи на тяхното извършване, гласи още новият НПК.

Депутатите първо приеха, после отложиха за доразглеждане в правна комисия текст, според който обвиняемият да дава устни обяснения в присъствието на адвоката си, при условие, че поиска това.

Отлагането на текста стана след упоритото настояване на Борислав Ралчев за поправка, според която обвиняемият да изиска това свое право изрично чрез предварителна декларация. Според Ралчев, в противен случай тези лица могат да бъдат принуждавани да дават обяснения.

След прегласуване депутатите решиха, че свидетелят ще има право да се консултира с адвокат, ако смята, че с отговор на поставения му въпрос може да бъде уличен в престъпление той или неговите близки.

Въведе се и изрична забрана за свидетелстване на полицаи и разследващи служители, в случаите, когато протоколите са съставени извън реда на НПК когато става дума за по-специални действия като проследяване или подслушване от страна на специалните служби.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Недоумяващ
    #1

    Чие лоби се явява?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.