Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Новият шеф на КЕВР: Не е налице мотив за ръст на цените след мораториума

8 коментара
Станислав Тодоров

Не е налице силен мотив цените на енергията да бъдат увеличени след отпадане на мораториума. Това обяви в неделя новият председател на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Станислав Тодоров. Той обяви, че ще настоява българската независима енергийна борса да въведе дългосрочни сегменти, защото в момента не може да се купи енергия година напред, а това е възможно само за ден напред. 

"Най-голямата сила, която движеше повишаването на цените към края на миналата година, вече е компенсирана от правителството и това са енергопреносните дружества за технологичните им разходи по мрежите. Така че това е най-големият разход, няма дефицит в момента и няма силен мотив цените да бъдат повишени след отпадането на мораториума, дори мораториумът да бъде вдигнат в следващия един месец. Детайлните разходи и анализи трябва да бъдат направени и те ще бъдат направени в следващите 10 дни", каза Тодоров пред БНР.

Шефът на регулатора посочи още, че фактът, че България е на последно място по преход към по-нисковъглеродни източници в момента се явява в полза на потребителите.

“Уникалната ситуация у нас е, че сме на последно място по преход на по-нисковъглеродни източници на енергия, но това в случая е в полза на българските потребители, защото имаме много електроцентрали, които оперират на въглища - местно гориво, и себестойността на електроенергията е по-ниска, отколкото тази на енергията от газови централи", каза той.

Шефът на регулатора добави, че в условия на несигурност и криза всичко да се търгува на борсата "ден напред" е грешка.

"Ще настоявам борсата в кратък срок да въведе дългосрочните пазарни сегменти като борсов продукт. В момента всички търгуват на "ден напред" и всички страхове за бъдещето са акумулирани в цената. Цените биха могли да са много по-ниски в България, ако имаше предвидимост на това как държавните дружества ще продават през следващата една година електроенергията, която произвеждат, и да продават дългосрочни продукти, които да внасят стабилност и сигурност в цените в дългосрочен аспект", каза още Тодоров.

КЕВР ще разследва сделки за продажба на природен газ, увери новият председател на регулатора по повод сигнали за сключени сделки от Румен Овчаров и Румен Петков от новото ръководство на Булгаргаз.

По думите му това, което могат да направят правителството, парламентът и КЕВР е да дадат хоризонт на потребителите и на бизнеса какво предстои в следващите 6 месеца - това трайни цени ли са на електроенергията, или са временно явление.

Станислав Тодоров посочи, че до 2036 година трябва да бъдат затворени въглищните централи и трябва да бъдат изградени нови генериращи мощности:

"Ще се боря за това българският потребител да участва в този процес. Всеки гражданин да има възможност да сложи на покрива си фотоволтаични панели. Това е постижимо и е най-напредничавата технология. Производството на електроенергия ще се демократизира по този начин", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Преслав
    #8

    "Стоенчев има роднински връзки в ИБ на БСП - неговият племенник Станислав Стоенчев е член на бюрото на столетницата. Всички тези факти тревожат служителите, които се питат дали ВМЗ ще бъде приватизирано, както смяташе преди години Стоенчев, и дали МИ ще предложи дружеството да бъде извадено от забранителния списък за приватизация."

  2. Преслав
    #7

    Честито сини другари и другарю председател на ДСБ, Атанасов :

    Късно в петък министърът на икономиката Корнелия Нинова е назначила Иван Стоенчев за директор на ВМЗ Сопот.

    ВМЗ трябва да бъде приватизирано и това е отдавна закъсняло действие. Това са думи на новия стар директор на стратегическото предприятие, казани през 2010 г. Тогава след десетгодишно негово управление ВМЗ се разминава на косъм от фалит. Запознати коментират пред News.bg, че назначението му е направено набързо и без мотиви. Ден

  3. mediaman
    #6

    Не е налице какво? Мотив за увеличаване на цените? На какъв език се изказва този човек? Мотив за увеличаване на цени от търговци винаги има - и той се нарича стремеж към по-висока цена и печалба. Допускам, че въпросния алитерат иска да каже "няма причини, основания, аргументи, фактори" за увеличаване на цената... Ами ако е така да си го каже по български, ако може, де!

  4. fbr65
    #5

    Тези със по-дълъг жизнен път ще Ви кажат, че това със самозадоволяването вече е играно, само че при земеделската продукция. Края е ясен.

  5. Коментарът е изтрит в 11:03 на 2 март 2022 от автора.
    #4
  6. Ясен от Герман Тракторист
    #3

    Това новото ценово политбюро ли е! Баси политическите лозунги! Ама и тоя си мяза на Пеко Таков, едно към едно!

  7. ефрейтора
    #2

    Този следващ "харвардски" изтърсак хал-хабер си нема за какво говори и за какво е на този пост .Поредния волунтарист в сектора и поредното деколте в акъла...

  8. дреалист
    #1

    Смислено говори човекът. Идеята му за фотоволтаизиране на покривите е авангардна и срещу енергийната мафия, която от години блокира този процес. .... Това дава надежда... Давам му кредит на доверие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.