Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НПО иска мрежи с устройства за отблъскване на делфините

0 коментара
НПО иска мрежи с устройства за отблъскване на делфините

Въвеждането на пингъри с цел предотвратяване на заплитанията на китоподобни бозайници в рибарските мрежи е единственият хуманен начин за решаването на проблема. Около това мнение са се обединили представители на Министерство на околната среда и водите, Министерство на земеделието и храните, Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури, бизнеса и неправителствени организации.

Те са дискутирали ефективността на модерните устройства (пингъри) за предотвратяване на щети и заплитания на китоподобни бозайници в рибарските мрежи. Пингърът е акустично репелентно устройство, което отблъсква китоподбните бозайници от мрежите за улов на риба.

Повод за срещата е проблемът с десетките измрели делфини по Черноморското крайбрежие през последните две години. Присъстващите на срещата са се обединили около посланието, че причината за високата смъртност на делфини през 2015 и 2016 г. все още не е изяснена и са нужни допълнителни проучвания. Това съобщиха от Сдружение за дива природа "Балкани", което е било организатор на срещата.

Екоорганизацията е представило резултати от локално проучване за района на Черно море, проведени в периода 2015-2016 г. Според изследването пингърите, поставени на няколко стационарни далянови мрежи, значително намаляват щетите върху мрежите. Всичко това се отразява в намаляване на икономическите загуби за рибарите, посочват от "Балкани".

Далянът е стационарен мрежен уред за пасивен стопански риболов, който е разположен в определена част от акваторията на Черно море и има точка за привързване на морското дъно или на брега.

Екоорганизации посочиха сред причините за високата смъртност на делфините през лятото рибарските мрежи, военните учения, болести и др. и настояха за повече проучвания по проблема.

В България няма официални регистрации на заплетени делфини в хрилни, калканови и други рибарски мрежи.

В същото време в световен мащаб така нареченият съпътстващ улов (случайно оплитане на нецелеви видове в мрежите) е водещата заплаха за морските бозайници. Проучванията показват, че 300 000 китоподбни бозайници умират годишно оплетени в рибарските мрежи.

Тенденциите в света са за задължително въвеждане на пингъри по рибарските мрежи. В САЩ наредбата стига дори още по-далеч – рибата, която се внася от чужбина, трябва да е уловена по устойчив и невредящ начин за китоподобните бозайници. Това е причината в момента в Норвегия, голям износител на рибни продукти за САЩ, да започва процесът на въвеждане на задължителна употреба на пингърите.

В Европа регулацията (регламент 812/2004 г.) задължава корабите с дължината над 12 м да са оборудвани с акустични репелентни устройства. Това обаче изключва 75 % от риболовните кораби в Европейския съюз.

В страните, където има задължителна употреба на пингъри, са разбработени мерки или възможности за субсидиране на закупуването на устройствата с цел намаляване на икономическата тежест върху рибарите.

В срещата е участвал Джеймс Търнър, собственик на една от водещите фирми производител на пингъри в света. Австралиецът е представил примери от практиката за предпазване на китоподобните от САЩ, Норвегия, Перу, Чили, международни проучвания, форми на субсидиране на закупуването на пингъри.

Проучвания от 1995 досега, направени от водещи морски изследователи, доказват, че пингърите са единственият познат метод в момента, който намалява оплитането на китоподобни от вида муткур/морска свиня (Phocoena phocoena) до 12 пъти, без да вреди на бозайниците.

Според Джеймс Търнър България има уникалната възможност да се превърне във водеща страна в Европа и да изпрати послание към света, че устойчивият стопански риболов означава да опазваме делфините от бавна и агонизираща смърт при заплитане в мрежите.

Задължително оборудване на рибарските мрежи с пингъри, които да бъдат субсидирани от държавата, ще доведе до намаляване на щетите, нанасяни от делфините върху риболовния инвентар, предотвратяване на загубата на улов, спестяване на време за поправка на повредените мрежи, посочват от "Балкани".

В същото време българската риболовна индустрия ще се рекламира като устойчива и щадяща китопоподобните бозайници, което може да има положителен отзвук и върху туризма.

Участниците в срещата се съгласиха, че подобни разговори са важна стъпка за решаване на проблемите на рибарите, които от години страдат от набезите на морските бозайници, както и за опазването на тези защитени видове.

Използването на пингъри е решение на проблема, което има доказан положителен ефект в цял свят, посочват от Сдружение за дивата природа "Балкани".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.