Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нравствената полиция в Иран е закрита след два месеца протести срещу режима

3 коментара
Каузата за свободата на иранските жени получи своята световна трибуна на Мондиала в Катар. Снимка: ЕПА/БГНЕС

Главният прокурор на Иран Джафар Монтазери е обявил, че нравствената полиция в страната е била закрита от компетентните власти, предаде в неделя иранската агенция ИСНА, цитирана от Франс прес.

"Нравствената полиция няма общо със съдебната система и тя беше закрита от тези, които я създадоха, но правосъдието ще продължи да се противопоставя на това обществено предизвикателство", е заявил Монтазери вчера в свещения град Гом. По време на религиозна конференция там главният прокурор е отговорил на въпрос на един от участниците, който е попитал "защо нравствената полиция е била закрита".

Нравствената полиция беше създадена от ултраконсервативния президент Махмуд Ахмадинеджад с цел да "разпространява културата на благоприличие и носене на хиджаб".

Нейните служители мъже носят зелени униформи, а жените - черни чадори, които покриват главата и горната част на тялото. Патрулите на нравствената полиция започнаха през 2006 година.

Към момента не са известни подробности около разпускането на въпросното звено.

Критици на режима в Техеран реагираха незабавно на съобщението. Според тях проблемът не е толкова свързан с нравствената полиция, колкото със задължението да се носят забрадки, написа в Туитър един ирански активист, цитиран от Дойче веле.

"Жените трябва да могат да се движат свободно без да се забулват", припомня той и добавя, че това трябва да е "само първата стъпка".

Наблюдатели посочват, че разпускането на нравствената полиция няма да доведе до отпадане на задължителното носене на забрадки от жените, но все пак това е частичен успех за движението на жените в Ислямската република.

То идва след повече от два месеца антиправителствени протести в Иран, предизвикани от смъртта на 22-годишната Махса Джина Амини. В средата на септември тя бе задържана от ислямски блюстители на морала за това, че под забрадката ѝ се подавали няколко кичури коса. Няколко дни по-късно младата жена почина, което отприщи вълна на възмущение и оттогава хиляди протестират по улици и площади срещу ислямската система и нейните закони. Те задължават жените да си покриват косите на обществени места и да носят облекло, което да скрива очертанията на тялото. Вече 40 години този закон е част от наложената в Ислямската държава обществено-политическа доктрина, чиято цел е "да предпазва страната и народа от западната културна инвазия".

От началото на протестите в Иран са убити 470 демонстранти, сред които и 64 деца, по данни на правозащитни организации. Има и загинали служители на реда, като данните за броя им е противоречив: между 60 и 300 души. Протестите предизвикаха и вълна от арести – дотук властите са задържали хиляди демонстранти, сред които студенти, журналисти, спортисти, хора на изкуството и други общественици. Някои от тях вече имат издадени смъртни присъди, постановени от тъй наречените революционни съдилища.

Междувременно бяха обявени нови общонационални протести от утре, а опозиционни представители съобщиха и за подготвяни стачки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #3
    Отговор на коментар #1

    Не може да им налагате какво да носят и какво не. Това е само тяхна право. Вие не сте по-различен от тези които им налагат как трябва да изглеждат. Очевидно иранското общество е узряло за някои свободи, които надявам се бавно и настойчиво ще прдобият. Целта е да бъдат трайни.

  2. boriana
    #2

    Браво. Свободата се отвоюва с постоянство и упоритост. Всяка жена трябва да има право да се облича според това как разбира живота си.

  3. Козин Човков
    #1

    Това не е достатъчно. Освен премахването на изискването за носене на хиджаб, трябва и да се забрани увиването на мръсни парцали около главите, носенето на дълги бради и халати, които са среда за размножаване на въшките, да се окачат аятоласите по дърветата, изобщо, да се дециганизира населението и държавата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.