Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НС одобри назначаване на служебни адвокати по значими дела

10 коментара
НС одобри назначаване на служебни адвокати по значими дела

Задължително да се назначават служебни адвокати по дела от значим обществен интерес, които се отчитат пред ЕК, независимо дали обвиняемият има и частен адвокат. Това предвиждат приетите на първо четене в четвъртък промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК).

Текстът, който бе оспорван не само от адвокатската колегия, но и от редица юристи като накърняващ правото на защита, въвежда задължението за служебен адвокат за подсъдими, обвинени за редица тежки престъпления като участие в организирана престъпна група, придобиване и разпространение на наркотици, отвличане, трафик на хора.

Целта е да се ограничат случаите на отлагане на дела заради болни адвокати. Независимият депутат Елеонора Николова обаче предупреди, че в съда по правата на човека ще завалят дела срещу България заради тази поправка в НПК.

Промяна без информация защо се бавят процесите

Тази промяна в закона се прави без информация за точните причини за бавното темпо на наказателния процес, коментира пред Mediapool адвокат Михаил Екимджиев от Асоциация за европейска интеграция и човешки права. Той посочи, че до този момент неговата правозащитна организация е постигнала над 20 присъди срещу България в Европейския съд за неразумни срокове на съдебен процес.

"В нито един от тези случаи причината за забавянето не бе в адвоката, а заради лоша съдебна организация. Наистина има адвокати, които злоупотребяват и си вземат болнични листове с цел шиканиране на процеса, но често забавянето се дължи и на небрежността и липсата на подготовка на някои съдии", добави той.

Според него реакцията на Министерския съвет в опит да се ускори темпото на наказателния процес е "фрагментарна", защото няма "цялостна и обективна картина" на проблемите. "Съдът и в момента има достатъчно механизми, за да влияе на темпото на наказателния процес. Всяко прибързване може да създаде повече проблеми, отколкото да намери решения. Вероятно в случая реакцията е вследствие на многократните отлагания на делото срещу Маргините", заяви Екимджиев.

Всеки полицай - разследващ

Според друга поправка служители от МВР с полицейски правомощия, на които със заповед на министъра е възложено да провеждат разследване, са разследващи органи.

Освен това резултатите от специалните разузнавателни средства (СРС), събирани от МВР и ДАНС, преди образуването на досъдебно производство могат да се ползват за доказване на тежки умишлени престъпления.

Използването на СРС-та ще се прекратява, когато възникне опасност за живота на служителя под прикритие или на неговите близки.

Депутатите решиха още, че автомобилите, които са веществени доказателства за престъпление, вече ще бъдат връщани на собствениците им веднага след огледа. В момента, по думите на вътрешния министър Михаил Миков, хиляди коли стоят с години по паркингите на МВР.

Въвежда се и забрана на обвиняем да упражнява определена професия или да извършва определена дейност, както и подмяна на подсъдността на военните съдилища заради девоенизацията на служителите в МВР.

Парламентът отхвърли внесената от опозиционния депутат Борислав Българинов поправка, разширяваща обхвата от дела, които се разследват от следователите.

Отхвърлено бе и предложението на независимите депутати Елеонора Николова и Мария Капон за назначаване на служебен защитник при отлагане на делото по вина на адвоката на подсъдимия. Другото предложение на Капон и Николова, подкрепено и от Антонела Понева от ДСБ, което също не мина, е съдията да може да решава дали да се проведе съкратено производство, когато подсъдимият е признал фактите по делото. Отхвърлен беше и внесен от Димитър Абаджиев текст споразумението да не се прилага за причинена смърт при катастрофа, когато е установено, че водачът е употребил алкохол.

В мотивите, с които правителството защитава поредните промени в НПК, е посочено, че те са съобразени с препоръките на Европейската комисия от последните две години в областта на правосъдието и вътрешния ред. Промените имат за цел както да прецизират разпоредбите на НПК, така и да допринесат за повишаване ефективността на наказателния процес като цяло.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pitane
    #11

    И как ще се определя кои дела са от "значим обществен интерес". Направо скандал - щом ЕК следи делото, има служене адвокат, иначе няма, т.е. правдата зависи от това дали Европа, гледа или не. Голям смях - оставиха вратичка, а и самата поправка е умишлено скандална, за да падне, а дори Медиапул се върза и слага заглавие удобно за "законотворците" от мнозинството

  2. az
    #10

    Бавенето и безкрайното отлагане на дела винаги става със съдействието на съда, така че и тук няма да се случи нищо. Друг е въпросът на какво основание ще ти натресат някакъв служебен адвокат и какво изобщо ще му даде подсъдимия. Какво формална защита ли искат да има?Ще има да ни съдят в Страсбуг, че ще ни разгонят фамилията за това.

  3. мм
    #9

    трябва винаги , когато делето се бави по вина на адвоката, да се назначава служебен или да продължава в отсъствието на адвоката.Правосъдието преди всичко, правата на заден план.

  4. pecho tupia
    #8

    понеже всички, които са чували само за право и имат и мнение по всички въпроси, а и много бързат, сега действа нов ГПК, по който ви пожелавам да влезете в съда и да видите дебелия и накрая да разберете, че няма и на кой да се оплачете, пък и може да ви осъдят без даже и да разберете и да дойде полицията, а не разни мутри да ви изхвърли от панелката и да гледате като насрани.Щото много бързате и сте замалко.

  5. безпартиен
    #7

    Това му трябва и на прасителството и на напазарувамента ни. На тоз, единодушно непогледнал в нито един от европейските закони, преди да се юрка силово да си реставрира тоталитарното законодателство, водевилен наш парламент, друга работа не бива повече да му се подава.Фактът, че на са предвидили задължително за т.н. знакови дела не един, а колектив (изрично) от адвокати, говори, че депутатите не мислят и не гласуват по съвест, а по заплащане на поръчките за узаконяване. Интересно, ако се случи така,

  6. pecho tupia
    #6

    път се убеждавам, че това българина от всичко разбира. Чудя се за какво са въобще адвокати, като има такива разбирачи и то много на брой, близо 99% от населението. Иначе сте големи демократи, а като става дума за чужди права сте му таковали майката. Правото съществува само ако вашите права са нарушени. Имам предвид, че тези дела, за които става дума са няколко на брой, но основно обикновенният човек ще отнесе пръчката, защото само във ВКС има 120 000 дела. За другите съдилища няма да говоря. Иначе да живее демокрацията, всички под ножа, ама без нас.

  7. Карина
    #5

    това може да роди, с нея основи на демократична държава не стават и не следва да се правят. А наш Ганьо иска "Правосъдието преди всичко, правата на заден план" и после реве, що му влизало :)))))))

  8. аман
    #3

    Забележете кои предлагат, Елеонора Николова, Капон, Понева, Димитър Абаджиев - все боклуци .

  9. Карина
    #2

    предложенията им са разумни, ще имат по-добър ефект върху работата от колкото на управляващите.

  10. съгласен с питане
    #1

    съгласен съм с това, че критериите за това дали се отлагат делата поради виновни действия на защитата са нелепи. Срамота е на толкова отгоорно ниво за държавата и гражданите да се вършат акции от селски вечеринки.Нима ако един адвокат, чрез болестта си отлага произнасянето на съда за вината на неговия клиент по дело без обществен или значим обществен интерес, това не нанася вреда на правосъдието. Но това е просто скандално защото очевидно с тази поправка се цели хем по политически да се реши въпроса с отлагането, хем да не залитнат много съдиите и да товарят бюджета с разходи за служебни защитници по всякакви дела.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.