Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЦИОМ: Големите фирми са най-зависими от политическата конюнктура

10 коментара

Около 60 на сто от представителите на бизнеса смятат, че за бизнеса им няма значение кой е на власт в България, а 13 на сто посочват, че за тях има голямо значение кой управлява. Това показват данни от представително проучване на Националния център за изучаване на общественото мнение (НЦИОМ), извършено в началото на август сред 411 фирми.

Най-зависими от политическата конюнктура се определят представителите на големите фирми с персонал над 250 души, както и от секторите хотелиерство, образование, финансово посредничество, преработваща промишленост и строителство.

Само 17 на сто от мениджърите твърдят, че интересите на техния бранш са представени в парламента и най-често това смятат големите фирми.

Директорът на НЦИОМ Лидия Йорданова съобщи в понеделник, че представителите на българския бизнес в най-голяма степен искат от парламента закон за защита на средния и дребен бизнес.

“Това е доказателство, че българският бизнес се чувства застрашен от влизането в ЕС и новите условия и иска защита”, обясни социологът.

Около 40 на сто анкетираните не очакват промени в състоянието на своя бизнес след януари 2007 г. или се затрудняват да преценят какви могат да бъдат те. Малко по-малко (38 процента) очакват промени в положителна посока, а 23 на сто - в отрицателна.

В отговор на отворен въпрос какви закони трябва да бъдат приети, бизнесът е дал над 60 предложения, включително специален антикорупционен закон.

Близо 12% искат промяна в Закона за ДДС, 4% в Закона за здравното осигуряване, Закона за корпоративното облагане (3%), Закона за защита на конкуренцията (3%), Закона за здравеопазването (2%) и Наказателния кодекс (2%).

Законът за ДДС е първият, който мениджърите биха отменили, ако имаха право на глас. Като заплаха се възприемат още пенсионният закон, за здравеопазването, образованието и закона за данъка върху необработваемите земи.

До приемането ни в ЕС 38% от бизнеса очаква промени в положителна насока, а 23% очакват точно обратното – законодателството да се влоши.

Едва 19 на сто от българите одобряват работата на парламента

Проучването на НЦИОМ показва, че рейтингът на 40-то Народно събрание (НС) продължава да бъде нисък. Едва 19 на сто одобряват работата му година след неговото създаване.

НС е започнало своята работа с близо 23,3 % одобрение и 60 % неодобрение (данни НЦИОМ октомври 2005 г.). По-малко от година след това одобрението на хората към парламента е спаднало с 4,3 пункта, а отрицателните нагласи са се повишили с близо 8 на сто.

Предишните два парламента са стартирали с положителен рейтинг от близо 40% и са завършили със съответно 17,8 и 17,3 процента.

“Двата предишни парламента започнаха с голямо одобрение заради големите очаквания на обществото за промяна. При този парламент хората станаха свидетели на мудно сработване”, обясни директорът на парламентарната социологическа агенция Лидия Йорданова.

По думите ѝ отрицателните нагласи се формират основно от трайната апатия към политиката, която се забелязва в обществото. Според нея на институцията започва да се гледа като на скучна и консервативна.

Конкретните критики към работата на депутатите обаче са свързани с липса на дисциплина.

“Изключително негативно се гледа на отсъствието от заседания и гласуването с чужди карти, особено в контекста на работата, която предстои преди присъединяването на страната към ЕС”, обясни Йорданова.

60 на сто от българите не се информират за работата на НС

Според НЦИОМ между 11 и 18 % от пълнолетните българи следят редовно работата на институцията. Те са строго критични именно към дисциплината на депутатите, но в същото време признават положителните страни на работата, която се върши.

За неинформирани са се признали 60% от хората.

Най-заинтересувани от работата на НС са столичани, висшистите и социално слабите прослойки в обществото. По партийни пристрастия най-голям интерес се проявява от електората на левицата, а най-слаб от избирателите на ДПС. В същото време избирателите на Доган дават висока оценка на работата на своята парламентарна група.

Според повечето анкетирани НС по-скоро ще успее да свърши своята работа по приемането на законите, свързани с членството ни в ЕС.

За обществото патосът на изказванията от парламентарната трибуна започва да отстъпва мястото си на конкретната работа по законодателството, извършвана от парламентарните групи, каза Лидия Йорданова.

Левицата и “Атака” са най-одобряваните групи

След една година парламентарно време парламентарните групи на Коалиция за България и на “Атака” са най-одобрявани. Според анкетираните БСП има най-бърза реакция по актуални въпроси (40,3% ), след тях е “Атака” (21,5%), ДПС (13,0%), ДСБ (9,4%), ОДС (8,5%) и НДСВ (7,1%).

По отношение на достъпния политически език БСП отново е първа с 41,7%, след тях са “Атака” (18,5%), ДПС (13,0%), НДСВ (9,3%), ОДС (9%) и ДСБ (7,4%). За група, която е “най-близка до избирателите” се смята БСП (43,4%), втора отново е “Атака” с 19,5%, следват ДПС (15,3%), ОДС (8,4%), НДСВ (7,0%) и ДСБ (6,2%).

Най-често се срещат с избирателите си депутатите от левицата. Така смятат 44,2% от анкетираните. Следва “Атака” с 19,3%, ДПС (17,3%), ОДС (7,3%), НДСВ (7,1) и ДСБ (4,3). Най-активните в законодателните инициативи според обществото са от БСП (45,7%), “Атака” (15,3%), ДПС (11,1), ОДС (10,4), ДСБ (10,1) и НДСВ (6,9).

При всички зададени въпроси одобрението зад БНС варира от 0,2 до 1%.

Според Лидия Йорданов тези проценти показват, че партията “Атака” – “нито е умряла, нито агонизира”.

“В момента “Атака” събира при изследвания 6% подкрепа, но при една интересна кампания за президентските избори при всички положения ще надхвърли този процент”, обясни още социологът.

Татяна Дончева е най-уважаваният депутат

Според изследването на НЦИОМ Татяна Дончева от БСП е най-одобряваният депутат от 40-тото Народно събрание. Тя събира близо 4,3% от гласовете на анкетираните. Зад нея са Волен Сидеров с 3,6%, Петър Стоянов (2,6%), председателят на НС Георги Пирински (2,5%), Иван Костов (2,3%), Михаил Миков (2,3%), Екатерина Михайлова (1,4%), Янаки Стоилов (1,2%), Петър Берон (1,1%) и др.

30 на сто хората са заявили, че няма депутат, който уважават, 44% не са могли да посочат име. Само 24% от хората са посочили своите парламентарни любимци като общият посочен брой депутати е 67.

Според Йорданова това говори за незаинтересуваност към самите народни представители. Тя припомни, че в края на 39-то Народно събрание едноличен лидер с 10% одобрение е бил Сергей Станишев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вишински
    #11

    Никакво значение няма.

  2. Bezkompromisen
    #10

    VSICHKO, AMA VSICHKO CHAKA DARZHAVATA.AKO NE SA DARZHAVNITE PORUCHKI NISHTO NYAMA DA IMA.SPOMNETE SI DOGAN, KOITO KAZA, CHE NIAMA EDAR BUSINESSMAN, KOITO DA E STANAL TAKAV BEZ NEGOVOTO BLAGOVOLENIE ILI NAI-MALKOTO S NEGOVO KIMVANE.ZA KAKVO SI GOVORIM?

  3. Баба Яга
    #9

    са тия изследвания.Да не са правили допитването в селото на Танчето?

  4. Чичо доктор
    #8

    Посочените резултати показват трайна лумпенизация на българското население с шизоидни елементи. Налични са и упорити рецидиви на кретенизъм, левичарство и липса на ориентация.

  5. Въх
    #7

    "Големите фирми са най-зависими от политическата конюнктура"

  6. axel
    #6

    кой ще ги одобри тези мързеливи дебелосерци,в това дембелхане наречено народно събрание? И президенти искат да стават! Само Н.Беронов не от тях и затова трябва да бъде избран! А не агентът Гоце с неговата тройна коалиция....

  7. Мари
    #5

    Тая Лидия Йорданова е абсолтно ха-хо и никога нейните излследвания не са били верни.Не пропускайте,кой й плаща.След това ще почнат да точат сополи колко духовно ПАДНАЛ и прост бил българския народ,КОЕТО СИ Е АБСОЛЮТНА ИСТИНА И ЗАТОВА НИ ЗАТРЪШВАТ ВРАТИТЕ НА ЗАПАД.Изобщо хватка от комунизма,опростайчвай народа и така най-лесно ще го държиш в подчинение.Всъщност какво работи президенската институция??Нищо,особено при Първанов.Тези от НС поне се понапънаха последните десет години и хармонизираха криво ляво българското законодателство с това на европейското.Останалото е прилагане и спазване на властта на закона от всички граждани,та дори и от президента и от столичния кмет

  8. kashaia
    #4

    Не големите, а фирмите работещи в сенчестия бизнес са най-зависими от политическата конюктура.Без политическа опора техния бизнес просто не може да съществува.Именно те са обръчите за които говори Доган ефенди.

  9. Independent
    #2

    За големите компании има значение само бизнес климата, а кой управлява е важно за доморасли фирмички, които ползват политическа подкрепа. Интересен е фактът, че 65 % от анкетираните подкрепят БСП и Атака, т.е. 65 % са некадърници и псувачи, които чакат държавата да ги оправи.

  10. Rossi
    #1

    Изглежда има някакво недоразумение за това, че Татяна Дончева била най-уважаваният депутат??? Едва ли има друго създание в този парламент, който буди такава отврат и неприязън....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.