Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нужен е референдум и за присъединяването, и за “конституцията” на ЕС

13 коментара
Нужен е референдум и за присъединяването, и за “конституцията” на ЕС

През седмицата бе ратифициран договорът за присъединяване към Европейския съюз. След това президентът Първанов поиска съставянето на специален ред за референдум. Текстът на договора бе преместен на по-невидимо място в страницата на правителството в Интернет.

С първия акт законодателното събрание практически приключи своята работа. Събирането на кворум по какъвто и да е повод вече ще бъде почти невъзможно. С преместването на договора в дъното на страницата правителството иска онези, които го търсят, да плъзгат погледа си през различни рекламиращи самото него документи, начинания, публикации и дарителски фондове. Президентът се оказа по-демократичен от останалите народни избраници.

Както писахме обаче в брой 220 на този бюлетин, фактическият проблем на надуването на фанфари по повод договора е не просто в липсата на политическо желание за референдум, а в това, че за него има два взаимосвързани, но все пак различни въпроса. Първият е дали суверенът одобрява присъединяването към ЕС (за което настоява и президента, и ние, и отделни политически партии). Вторият въпрос е дали избирателите одобряват проектодоговора за конституция на съюза, на което настояваме ние.

Смесването на двата въпроса е неправилно. Хората могат да искат страната им да е член на съюза, но да не одобряват конституцията. Това не означава, че допитването и по двата въпроса не трябва да стане в рамките на един и същ референдум.

Другите страни: процес и възможни политически последици

Проблемът с очакваните резултати от референдумите за „конституцията на ЕС” във Франция, Холандия, Обединеното кралство и вероятно Полша и Дания (въпреки сегашното преобладаване на одобрението според изследванията на обществените нагласи) се корени тъкмо в смесването на тези два въпроса.

 

Страна

Референдум (дата)

Резултат

Страна

Одобрение от законодателно събрание (дата)

Испания

20.2.2005

Вече одобрена

Литва

11.11.2004

Франция

29.5.2005

?

Унгария

20.12.2004

Холандия

1.6.2005

?

Словения

1.2.2005

Люксембург

10.7.2005

?, по-скоро „да”

Италия

6.4.2005

Полша*

25.9.2005

?

Гърция

19.4.2005

Дания

27.9.2005

?

Кипър

Предстои (май 2005)

Португалия

9.10.2005

?

Австрия

12.5.2005

Ирландия

Октомври 2005

?

Германия

12.5.2005**

Великобритания

6.5.2006

?

Белгия

Предстои (май 2005

Чехия*

Юни 2006

?

Словакия

12.5.2005

 

 

 

Малта

Предстои (юни 2005)

 

 

 

Латвия

Предстои (средата на 2005)

 

 

 

Финландия

Предстои (средата на 2005)

 

 

 

Швеция

Предстои (декември 2005)

 

 

 

Естония

Предстои през 2005

*Определената дата може да бъде променена.

**Засега в долната камера на законодателното събрание (569 „за”, 23 „против”)

Източник: Goldman Sachs, Euobserver, Unicredit Bank.

Объркването се засилва и от факта, че една кодификация на 110 000 страници право на ЕС в около 250 страници е наречена “конституция”. (Това обстоятелство се отбелязва от все повече наблюдатели.) На това отгоре в процеса на тази кодификация бе пропусната възможността да се подобри законодателството на съюза.

Навсякъде одобрението на ЕС е по-разпространено и по-ясно от разбирането на “конституцията” и нейния смисъл. Като цяло рационалните критики са или в малцинство, или почти не се чуват. Мотивите да се гласува “за” и да се пропагандира одобрението на “конституцията” са най-вече в желанието “да не излезе, че сме против ЕС”. (Реториката трябва да се обсъжда отделно.) Засега гласуването май не зависи дори от новото разпределение на гласове на отделните страни при вземането на решения в ЕС, въведено от “конституцията”. Както е известно, само Франция, Германия, Обединеното кралство и Италия получават по-голяма тежест. Всички останали, включително България, биха загубили гласове.

Политическите последиците от объркването на въпросите, термините и поводите, по които се гласува, могат да бъдат разделени в три групи.

 

Група

Възможни последици

А) Всички одобряват конституцията,

Сегашният договор за конституция се приема за онова, което е – кодификация; пристъпва се към опростяване на законодателството, обсъждане на нормална конституция или се продължава със сегашната неефективност докато издържи системата.

Б) Една страна не одобрява конституцията,

Гласува се докато се одобри или страната напусне ЕС.

В) Няколко страни не одобряват конституцията.

Бързо се създават условия за рационализирането на договора за конституция, законодателството на ЕС и на институциите в него.

През седмицата излязоха два подробни анализа на съществуващото положение. Този, на инвестиционната банка Голдман Сакс, не се решава да предвиди дали в крайна сметка ще има “конституция на Европа”. Другият – на Уникредит Банк – е по-категоричен: “това изглежда доста невероятно”. Очевидно е, че ЕС ще може в средносрочен план да функционира и без “конституция”.

Последици със стопански въздействия

Преките стопански последици са доста очевидни.  Според Голдман Сакс (ГС), и Уникредит Банк (УБ) може да се очаква следното:

Поевтиняване на еврото и на валутите на “нова” Европа (ГС, УБ);Поставяне под въпрос на еврото като валута (УБ),Поевтиняване или значително разширяване на спредовете по дългови инструменти с фиксирана доходност не се очаква (поне в средносрочен план) – УБ;Но разширяване на тези спредове до инструменти, издадени от правителства с относително хлабава фискална дисциплина (ГС, УБ).

Извън тези последици има други, не толкова лесно определими, възможности за развитие.

Всички наблюдатели са категорични, че проблематичното приемане на “конституцията” ще засегне на първо място процеса на самото разширяване. Естествено е да пострадат Турция и вероятно Хърватия. Но ще има проблеми и пред България и Румъния.

От голямо значение в дългосрочен план, особено за България, ще има отлагането на процесите на стабилизиране и присъединяване в другите страни от Балканите и на процесите на сътрудничество между ЕС и източните му съседи. Тези процеси ще засегнат и други страни, особено “нова” Европа.

Възможни са противоречия между “нова” и “стара” Европа, ако не се намери механизъм за относително срочно (три-пет-годишно) рационализиране на правилата на играта в Съюза.

За България, при това стечение на обстоятелствата, има само едно печелившо поведение: бързо и ясно за всички завършване на оставащите реформи при използване на най-добрите стандарти. Допитването до избиратели за присъединяването към ЕС ще засили политическата решителност за такива реформи. Допитването за “конституцията” ще раздели одобрението от неодобрението на ЕС.

 Институт за пазарна икономика

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. enough
    #14

    One more BULLSHITT from the Stancheff and his reds...

  2. Ekologist
    #12

    Ne na Konstituziata,zastrachavachta pravata na obiknovenite hora!

  3. ПЕТКО
    #11

    Това, че хората и понятие си нямат от ЕС е по вина на политиците (както у нас така и в чужбина). Те или си мълчат и дума не обелват или не могат да обяснат ясно и просто за какво става дума.Къде остана демократичният подход? Защо трябва да приемаме нещо, което не разбираме, и което е изготвено от хора, които не са били избрани директно от европейските народи? Трябваше да се разясни какво представлява този проект така, че хората да разберат. А ако не го одобрят чудо голямо - ще го преработят...това

  4. Ученолюбив
    #10

    Това за политиците не е баш така. Има един политик, който казва честно и ясно нещата:http://www.dsb.bg/index.php?page_id=1&id=929

  5. BLUEBIRD
    #9

    www.oshte.info най-сетне написаха нещо вярно,морално, логично и свястно.http://www.oshte.info/004/000105/05/1105/02.htmДосега "ощеинфо" заемаше позицията на съдник от последна инстанция и се занимаваше с най-безпринципно критикарство, най-вече на Иван Костов и ДСБ.Това е логично и морално обяснимо, защото те са т.нар. "либертарианци" - марксистите на дясното.Това е положението:www.oshte.info - левицата в БГ десницата!Справки:1. Либертарианството - марксизма на дясното, четиво за нашите кумунисти,

  6. BLUEBIRD
    #8

    Референдумите са излишни, служат за заблуда и манипулации.Правителствата носят отговорност за това което правят и ако някой не е съгласен с направеното, да вземе властта и да поправи това което според него и грешно.Допитванията до народа са манипулации и фукни с цел вдигане на изкуствен имдж!

  7. ПЕТКО
    #7

    Аз не искам някой друг да решава вместо мен особно някакви крайни либерали, които гледат как да си уредят ЕС така, че икономиката да е неконтролирана а обикновените хора да не им се чува гласа.

  8. Арто
    #6

    Какъв референдум, какви допитвания до народ, на който голям процент не знае че ще има избори тази година и още по-голям процент не знаят датата на изборите (камо ли кой ще участвува в тези избори). Какво допитване до една простотия, която бълнува още комунистическата власт на БСП (сякаш малко го ядоха толкова години). От този народ за да се пръкне нещо, трябва да минат поне 2-3 генерации, което значи, че тези които ще гласуват на избори и референдуми няма да са живи за да видят, че е останал живец в нацията. Тази червена и проста плява трудно ще се изрине.

  9. Ивайло
    #5

    Абсолютно съм против провеждането на референдуми от подобен характер. Ако трябва да се търси мнението на народа откъде да мине някакво шосе например, това да, но да правя допитване до хора, които изобщо не схващат за какво става дума - референдумът в Швеция относно въвеждането на еврото показа това достатъчно ясно.

  10. losh prorok
    #4

    Ne mechtaiat li niakoi sili v Bulgaria referendum za OND ?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.