Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Нужно е ново споразумение със Северна Корея, смята Колин Пауъл

0 коментара

Нужно е ново споразумение, за да може Северна Корея да бъде по-ефикасно възпирана да разработва ядрено оръжие, каза държавният секретар на САЩ Колин Пауъл в интервю за в.Уолстрийт джърнъл днес, предаде АФП.

Вашингтон е готов да проучи искането на Северна Корея за договор за ненападение със САЩ, каза Пауъл и допълни, че КНДР трябва предварително да се откаже от ядрената си програма. Държавният секретар обясни пред Уолстрийт джърнъл, че има и други начини Северна Корея да получи уверения, че няма да бъде нападната от САЩ. Според Франс прес това е знак, че Пауъл, изглежда, отхвърля идеята за официален договор за ненападение, какъвто Пхенян настоява да подпише със САЩ.

Споразумението, сключено с КНДР през 1994 г. от правителството на президента Клинтън, замрази севернокорейската програма за ядрени оръжия. Възможностите на Пхенян да произвежда ядрени оръжия обаче останаха непокътнати и именно затова е нужно ново споразумение, смята Пауъл. Той посочи, че САЩ все още не са решили дали да подновят строежа на двата раектора с лека вода, обещани на Северна Корея със споразумението от 1994 г., при условие че Пхенян се откаже от всякаква дейност в сферата на ядрените военни технологии.

Китай предлага посредничество

Успоредно с това Китай оповести, че предлага да стане домакин на преговори между САЩ и Северна Корея във връзка с проблема в ядрената сфера помежду им, Китай се надява двете страни да подновят в скоро време преговорите, защото смятаме, че това е най-ефективният начин за разрешаването на проблема, каза говорител на външното министерство пред репортери в Пекин.

Що се отнася до ролята на Китай, ние постоянно поддържаме контакти и се консултираме по корейския въпрос с различни страни, включително Северна Корея, добави говорителката.

Съобщението на Пекин идва в навечерието на посещението в Китай на помощник- държавния секретар на САЩ Джеймс Кели, който е на обиколка в района във врозка с кризата около севернокорейската ядрена програма.

Кели пристига в Пекин от Сеул, където разговаря с ръководителите на Южна Корея. След двудневните разговори в Сеул Кели потвърди позицията на САЩ да не се правят отстъпки на Пхенян.

Той посочи, че Вашигтон не изключват възможността да предоставят на КНДР гаранции за нейната сигурност, като запазва готовността си реагира твърдо на решението ѝ да се оттегли от Договора за неразпространение на ядреното оръжие.

Джеймс Кели пристигна в Сеул в неделя. Това е първата му визита в района от октомври, когато той посети Пхенян и след това разкри, че високопоставени севернокорейски представители са признали, че страната има тайна ядрена програма.

Пхенян настоява за преговори със САЩ

КНДР заяви днес, че преките преговори между нея и САЩ са единственият начин да се сложи край на ядрената криза. Пхенян освен това отхвърли упреците, че води рискована политика на ръба на ядрената война, предаде Ройтерс.

"Ядреният въпрос е двустранен и може да бъде решен по мирен път само чрез преговори между основните страни в него", се казва в декларацията на КЦТА, официалната информационна агенция на Северна Корея. Опитите на Съединените щати да интернационализират нашия ядрен проблем са не друго, а опит те да избягат от своята отговорност, се подчертава в документа.

САЩ спрели помощите от храни за Пхенан

По-рано днес Съединените щати оповестиха, че са прекратили доставките си на храна за Северна Корея.

Ръководителят на американската агенция за международно развития Ендрю Нациос заяви, че доставките са били прекратени на 31 декември и ще бъдат подновени едва когато Пхенян приеме условията на Вашингтон за гарантиране на справедливото разпределение на помощите.

По думите му решението на американското правителство вероятно няма да доведе до криза с изхранването в Северна Корея, тъй като миналата година страната е произвела по-голямо количество селскостопанска продукция. Искаме да бъдем щедри. САЩ ще подновят програмата си за помощ, ако те се съгласят на условията и ги изпълнят, посочи той при посещение в централата на ООН в Ню Йорк.

Нациос съобщи, че миналата година Вашингтон е изпратил 155 хиляди тона храна за Северна Корея. Той изтъкна, че решението за прекратяването на доставките няма нищо общо със сегашната ядрена криза и е било взето още преди това.

Вашингтон иска да използва свои собствени преводачи, които да събират точна информация от хората за разпределението на помощите. Освен това САЩ настояват Пхенян да разреши на негови представители да следят лично къде отиват доставките.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.