Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Няма достатъчно лекари, за да се отворят кабинети в училищата

4 коментара

Не достигат кадри, за да се подобри нивото на училищното здравеопазване, което е заложено като приоритет в националната здравна стратегия 2014-2020. Това съобщи заместник-председателят на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи Петя Ненкова в Перник, където в четвъртък се проведе кръгла маса по темата.

Заместник-министърът на образованието Мукаддес Налбант се съгласи, че кадровият ресурс е от първостепенно значение. Тя даде пример с мерките, които нейното министерство планира да приложи за справяне на недостига с професионалисти в образователната сфера. "Трябва активно да работим по проблема как да задържим лекарите в България, както сме се съсредоточили сега върху привличането на млади учители в системата на образование", заяви Налбант.

Тя каза още, че компетенциите на министерствата на образованието и на здравеопазването няма да са достатъчни за подобряване на училищното здравеопазване. По думите ѝ, необходимо е обединяване на усилията на всички институции - местната власт, нормативната уредба, финансовият ресурс.

Налбант още веднъж потвърди намеренията на образователното министерство да внесе законопроекта за училищното образование и предучилищното възпитание в Министерския съвет "до Нова година".

Според председателя на Общинския съвет по наркотичните вещества в Благоевград Теменужка Любенова, българското здравеопазване като цяло е загубило много от премахването на училищните лекари, защото не е възможно личните лекари да наблюдават децата по начина, който правят това колегите им в училище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #4

    до колегата по долу,джипи съм с огромна практика и поне 5 училища с медицински кадри в тях ,никога ,за последните 13 години не съм ги виждал в акция ,да работят нещо ,дори каквото и да е било или поне да превържат малка рана на контузено дете ,дейността им е 0 ,вземат по 500-600 л вза да стоят там ,даже 10 години ги мързи да проверят кое дете е минало на задължителна профилактика и да подредят 400 листа примерно по ЕГН или по класове ,и това не вършат ,камо ли да оставим здравето на децата в тяхни ръце ,пълна порнография

  2. Анонимен
    #3

    Лекар съм от Варна.Некомпетентна статия.Асоциацията на професионалистите по здравни грижи няма нищо общо с лекарите.Там членуват медицинските сестри,т.с.думата е за средните мед. кадри.Отдавнашна мечта и на почетната председателка на асоциацията е да се докаже.че средните кадри са много по важни от лекарите.Бившият кмет на Варна върна лекарите в училищата,но новата власт в града е почти на друго мнение-за сега положението удържа зам.кмета по здравеопазване в Общината.Все парите не достигат,имам

  3. Анонимен
    #2

    Глупости, лекари в училищата ? И какво ще правят там - възможна е само профилактика.,а не лечение. Днес, когато тяма пари за болниците да даваме пари за лекари в училищата е пълна глупост.

  4. Анонимен
    #1

    по-зле сме от Афганистан и от Уганда!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.