Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

НЗОК изгуби дело за източването й заради неизрядно наложена санкция

4 коментара
Санкциите за УМБАЛ "Свети Георги" след разследването за източване на НЗОК паднаха в съда. Снимка: glasnews.bg

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) изгуби делото за източването ѝ от кардиохирургията на пловдивската университетска болница “Свети Георги“. Върховният административен съд (ВАС) отмени наложените от НЗОК санкции на лечебното заведение по повод на фиктивни хоспитализации, за които самите пациенти твърдят, че не са им извършвани.

Казусът

Случаят нашумя след разследване на бТВ от май месец миналата година, което показа как десетки хора, претърпели една сърдечна операция в отделението по Кардиохирургия в УМБАЛ “Свети Георги“ по клинична пътека - 119 "Оперативни процедури при комплексни сърдечни малформации с много голям обем и сложност в условията на екстракорпорално кръвообръщение", но болницата е отчела и получила пари от НЗОК за две операции по две различни клинични пътеки -119 и 116.

По документи при доста голям процент от пациентите на отделението настъпва усложнение, налагащо повторна хоспитализация и повторна операция, в повечето случаи по клинична пътека 116 "Оперативно лечение при сърдечни заболявания в условията на екстракорпорално кръвообращение. Минимално инвазивни сърдечни операции при лица над 18 години“.

Самите пациенти обаче се оказа, че не знаят за втората операция и имат епикриза само за една. Началникът на отделението по Кардиохирургия към УМБАЛ" Свети Георги" проф. Генчо Начев отрече в болницата да се извършват фиктивни операции, както и да се изготвят документи с невярно съдържание, въпреки че пациентите свидетелстват за обратното.

Съдът изобщо не се произнася относно източването 

Показанията на пациентите са подробно описани и в документацията по делото, като са цитирани анкетни карти с тях, които потвърждават, че са претърпели само една операция и са получили епикриза само за нея. Заради отчитането на неизвършена дейност НЗОК санкционира болницата с частично прекратяване на договора по клинична пътека 116. Болницата обаче обжалва.

С решение от април 2023 г. Административния съд в Пловдив отменя заповедта на НЗОК със санкциите за “Свети Георги“, тъй като процедурата по налагането им не била спазена. НЗОК обжалва, но ВАС сега потвърждава, че процедурата за налагане на санкции не е била спазена, като това решение е окончателно. Съдът изобщо не разглежда по същество източвана ли е или не Здравната каса, а отменя заповедта, с която НЗОК санкционира УМБАЛ “Свети Георги“ поради допуснати нарушения.

Неспазената процедура

Според Закона за здравното осигуряване, когато някоя болница оспорва наложените ѝ санкции, управителят на НЗОК или директорът на РЗОК е длъжен да изпрати спора за решаване от арбитражна комисия. Арбитражната комисия включва представители на Здравната каса и районните колегии на Лекарския сюз.

В случая с УМБАЛ “Свети Георги“ директорът на РЗОК Пловдив е изпратил писмо до регионалната колегия на БЛС в Пловдив за определяне на членове, които да участват в арбитражната комисия.

От доказателствата по делото съдът е установил, че няма данни писмото да е достигнало до своя адресат.

Поради това двуседмичният срок за сформиране на арбитражна комисия не е започнал да тече и затова НЗОК е в нарушение, тъй като е издала заповед със санкции, без да изчака да изтече законоустановеният срок.

Решението на съда е окончателно. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jordan*
    #4

    Адвокатски хватки, за да се избегне правосъдието! През комунизма щяха да им съдерят задниците! Знам го от работата си в практиката! Бащите им нямаше да ги намерят!

  2. boriana
    #3

    Когато стане дума за разследване на болници и лекари първата мисъл на лицата от органите натоварени с разследването е- АМИ АКО НА МЕН СЕ СЛУЧИ ДА ПОСТЪПА В БОЛНИЦАТА ИЛИ НА МОЙ МНОГО БЛИЗЪК! Това което следва- е мърляво разследване и съзнателно прикриване на фактите-. Така и болница Лозенец за която излязахо данни, че са се правили фиктивни операции, където е построен цял голям апартамент с неясно предназначение, си изми ръцете и се оказа, че всичцко си е наред.

  3. Коментарът е изтрит в 18:29 на 26 март 2024 от автора.
    #2
  4. Коментарът е изтрит в 11:31 на 28 март 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.