Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обама започна кампанията си с остър тон и фойерверки

45 коментара
Обама започна кампанията си с остър тон и фойерверки

Кандидатът на демократите Барак Обама официално стартира своята предизборна кампания с обещания за икономическо съживяване на средната класа и обвързване на опонента си републиканец с политиката на настоящия президент Джордж Буш.

Пред близо 80 000 души на футболния стадион "Инвеско Фийлдс" в Денвър Колорадо, сенаторът от Илинойс говори за застрашената американска мечта, за хаоса в икономиката и войните на Буш. След речта му бяха изстреляни внушително количество фойеверки. Първият чернокож кандидат-президент на САЩ изнесе своята реч на фона на внушителен декор, напомнящ архитектурния стил от епохата на конфедерацията.

"Промяната се случва, защото хората на Америка я искат – защото те настояват за нови идеи и ново лидерство, за нова политика в новото време. Америка, това е един от тези моменти", заяви Обама.

По думите му надпреварата за Белия дом през ноември е избор между промяната и провала. Според него републиканецът Джон Маккейн няма досег с грижите на обикновения американец.

"Той каза, че нашата икономика е направила "голям напредък" при управлението на този президент. Той каза, че основите на икономиката са силни. И когато един от главните му съветници – човекът, който е писал икономическата му програма – говореше за тревогата, която американците изпитват, той каза, че ние страдаме само от "ментална рецесия"", заяви кандидатът на демократите срещу Маккейн, което предизвика бурни от овации.

Речта на Обама бе кулминационният момент от Конгреса на демократите, продължил четири дни. През това време лидерите на партията отправиха послания за помирение след драматичните първични избори, в които Обама и вътрешната му конкуренция Хилари Клинтън си нанесоха тежки взаимни обвинения. В четвъртък Обама получи категорична подкрепа от Хилари Клинтън и съпруга ѝ Бил Клинтън.

В речта си Обама обеща намаляване на данъците, прекратяване на зависимостта на САЩ от близкоизточен петрол и достъпно здравеопазване за всички американци. Той говори за прекратяване на войната в Ирак "по отговорен начин" и "финализиране битката срещу Ал Каида и талибаните в Афганистан".

"Ние се събираме като един в този критичен момент. Днес повече американци са безработни и все повече работят за по-малко пари. Много от вас загубиха домовете си, а други наблюдават как цените на къщите им намаляват. Много от вас имат коли, които вече не могат да си позволят, сметки по кредитните си карти които не могат да платят и разходи за образование, които не са по силите ви", разкритикува политиката на Буш кандидатът на демократите Обама.

"Маккейн не е алтернатива"

В своята реч Обама основно застъпи тезата, че Маккейн не е алтернатива на управлението на Буш.

"През следващата седмица в Минесота същата партия, която ви донесе два мандата на Буш и Чейни, ще поиска от страната трети мандат. На 4 ноември, ние трябва да се изправим и да кажем: "Осем години стигат", заяви демократът.

"Свидетелствата са налице: Маккейн гласува за Джордж Буш 90 процента от времето. Той обича да говори за преценка, но всъщност, какво значи неговата преценка, когато той смята, че Буш е бил прав през 90 процента от времето? Аз не знам за вас, но аз не съм готов да приема като достатъчни 10 процента шанс за промяна", добави той.

Това се възприе от политическите среди като рязко засилване на критиката към Маккейн. Обама го обвини в пълно неразбиране на нуждите на обикновения американец и в надменно отношение към средната класа. Обама припомни изказването на един от водещите съветници на Маккейн, нарекъл американците "лигльовци".

"Защо иначе той ще дефинира средната класа като хора, които изкарват под пет милиона на година? Защо ще предлага данъчни облекчения за големите корпорации и петролните компании, но не и един цент данъчна ваканция за повече от сто милиона американци? Защо ще предлага здравноосигурителен план, който всъщност ще облага придобивките на хората? Това не е защото Джон Маккейн не го е грижа, а защото няма представа от положението", заяви демократът Обама.

Той обвини своя опонент в некомпетентност и привързаност към крайно консервативната философия, според която единственият икономически регулатор е пазарът.

"Нямаш работа? Лош късмет. Нямаш здравна застраховка? Пазарът ще се погрижи. Роден си в бедност. Издърпай се сам за връзките на обувките, дори и ако нямаш обувки. Ти си оставен сам на себе си", посочи Обама.

"Ние демократите, имаме съвсем различно мерило за това какво означава прогресът на тази страна. Ние измерваме прогреса с 23 милиона нови работни места, създадени от Бил Клинтън, когато средният доход на американското семейство се покачи със 7500, вместо да падне с 2000 долара, както е при Джордж Буш", добави още той.

Обама обеща при победа да намали данъчното бреме за малкия и среден бизнес, да създаде нови работни места, да ликвидира за период от десет години зависимостта на Америка от външни доставки на петрол, да създаде нови източници на енергия и да преустрои производствата в посока на по-ефикасно използване на енергията.

Той акцентира в речта си и върху готовността си да бъде върховен главнокомандващ, както и върху погрешната преценка на Маккейн по отношение на войната в Ирак и истинските корени на тероризма.

"И днес, след като моят призив за времеви рамки за изтегляне на нашите войски от Ирак бе повторен от иракското правителство и дори от администрацията на Буш, Джон Маккейн остана самотен в своето упорито отрицание да приключи тази погрешно водена война", посочи Обама. Той увери аудиторията, че не би се поколебал да използва сила, когато всички други средства са изчерпани.

По-рано същата вечер бившият кандидат за президент Ал Гор направи аналог между екологията и управлението на Буш."Аз вярвам в рециклирането, но рециклирането на политиката на Буш от страна на Джон Маккейн е смехотворно", каза Ал Гор и сравни Барак Обама с Ейбрахам Линкълн.

Почит към Мартин Лутър Кинг

Повечето политически анализатори са на мнение, че 50-минутната реч на Обама е отлично попадение в целта и той се е справил блестящо. Подгряването на публиката също бе забележително – с изпълнения на Стиви Уондър, Джон Леджънт, Шерил Кроу. Сцената приличаше повече на декор за рок концерт, а докато чакаше Обама, публиката развяваше знамена, танцуваше, подхвърляха се плажни топки.

Официално Обама получи номинацията на демократите в сряда вечерта, когато делегатите и гостите на конгреса отпразнуваха наистина исторически момент. Обръщението на кандидата съвпадна с 45-ата годишнина от знаменитата реч на Мартин Лутър Кинг "Аз имам мечта - да дойде ден, в който моите деца няма да бъдат преценявани по цвета на кожата, а по достойнствата на характера им".

Първият афроамериканец в историята на Съединените щати, който прие официално номинацията да се състезава за президент от името на основна политическа сила,

описа житейския си път като въплъщение на американската мечта и увери, че избирането му е гаранция за възстановяването на обещанието, което Америка дължи на своите граждани.

"Преди четири години аз се изправих пред вас и ви разказах моята история - за краткия съюз между млад мъж от Кения и жена от Канзас, които не са били нито богати, нито известни, но са споделяли вярата, че в Америка техният син може да постигне всичко, което поиска", каза Обама.

Въплътената мечта на доктор Кинг, представи житейския си път като олицетворение на американската мечта и като символ на надеждата за всеки американец.

"Ето защо аз съм пред вас тази вечер. Защото във всеки момент когато тази мечта е била застрашена, обикновените мъже и жени - студенти и войници, фермери и учители, медицински сестри и чистачи - са намирали куража да я запазят жива", каза Обама.

Подвеждаща реч

В изявление, разпространено веднага след речта на Обама, щабът на Маккейн я определи като "подвеждаща". Съдържанието ѝ е в тотално противоречие с оскъдните постижения на Обама, посочи още конкурентният щаб.

"Когато храмът пада, а фойерверките и думите свършат, остават фактите: сенатор Обама все още няма постижения в двупартийната политика, все още е против добива на нефт в континенталния шелф, все още гласува за повишение на данъците за хора, които печелят само 42 000 долара годишно и все още гласува срещу финансиране на американските войски по вреден за тях начин. Остава фактът: Барак Обама все още не е готов да бъде президент", се казва в изявлението.

"Храмът", за който става дума, визира декора с колоните, пред които говори сенаторът от Илинойс. През следващата седмица ще се проведе Националната конференция на Републиканската партия. Тя ще се проведе в Минеаполис.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kibik
    #47

    V tezi izbori americancite prakticheski niamat izbor, ako iskat da si vazvarnat zagubenite pozicii v sveta i da stabilizirat ikonomikata v kashti.

  2. Американец
    #46

    преводите ви са под всякаква критика. Само един пример."но не и един цент данъчна ваканция" "tax break" означава "данъчно облекчение" а не "данъчна ваканция". Това е въпиюща безмислица. Преводите ви са пълни с глупости и безмислици.

  3. Сашо
    #45

    Маккейн е сенилен, разбира се, но и Обама, и Квилтън се клеха във вярност на AIPAC, а Ал Гор беше първия, който си избра Джо Либерман за вице, клекна на Буш-2, макар че беше спечелил изборите през 2000, а напоследък прави пари от мита за андрогенните фактори за глобалното затопляне. Ега ти избора и тоя път... Аз бих избрал Рон Пол с Джеси Вентура за вице.

  4. anon
    #44

    Obama shte drapne na McCain i edva li shte izpusne predninata do Noemvri. Vse pak smiatam, che Hilary shteshe da bade po-silniat kandidat na Dems.

  5. 1234
    #43

    ....

  6. кънчо
    #42

    ще избере чернокож президент след 50 год..

  7. само Маккейн
    #40

    .

  8. кънчо
    #39

    МАККЕЙН ШЕ Е ПРЕЗИДЕНТ НА USA.

  9. Петър
    #38

    И Америка и светът имат нужда от него. На фона на вилнеещия руски империализъм и агресивност, недоубитият тероризъм и ядрените амбиции на управлявани от психопати режими (Северна Корея и Иран), християнския свят има нужда от лидер с опит, чувство за отговорност, зрелост и смелост. Маккейн вече е показал такива качества. Затова е правилният избор.

  10. US-Florida
    #37

    hORA, VIE STE LUDI..McCAIN E EDIN IZKUFIAL DIADKA!!! Koito za nishto ne stava veche! Pqllen muhql!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.