Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обединението на Германия, за което дори не се мечтаеше

11 коментара
Обединението на Германия, за което дори не се мечтаеше

През нощта на трети октомври 1990 г. по улиците на Берлин хиляди хора празнуваха обединението на Германия. Месеците тежки преговори останаха назад. За този ден германците не можеха да мечтаят дори в навечерието на събитието. Дойче Веле напомня за събитията преди 21 години.

Сградата на Райхстага се озаряваше от зарята на грандиозни фойерверки. В очите на мнозина от събралите се в центъра на Берлин имаше сълзи. Тези хора ставаха свидетели на най-голямото историческо събитие в света за момента. Нито германците, нито останалите европейци смееха да мечтаят, че този ден някога ще дойде.

С мирна революция гражданите на ГДР свалиха социалистическия режим. Ръководителите на страната бяха отстранени. При това не бе даден нито един изстрел, не пострада нито един човек. В този ден, 3 октомври 1990 г. Германската демократична република се сля с Федерална република Германия. Германците заживяха в една държава.

Федералният президент Рудолф Вайцзекер в речта си преди фойерверките направи паралел между единството на Германия и на единството на целия европейски континент. "Ние, германците, осъзнаваме отговорността си и ще служим на мира в обединена Европа", каза той.

На политиците не им беше до почивка

Рудолф Зайтерс, ръководещ по това време ведомството на федералния канцлер, който придружава канцлера Хелмут Кол в предните 12 месеца по време на многочислените мероприятия и събития, разказва, че в нощта преди обединението не му било до сън.

"Спомням си преговорите за разрешаване на източногерманците, потърсили убежище в посолството на ГДР в Прага да отпътуват на запад. Спомням си и обръщението на външния министър Ханс-Дитрих Геншер от балкона на пражкото посолство, моята реч в Бундестага, посветена на падането на Барлинската стена, и накрая, изключително важната реч на Кол пред църквата Фраункирхе в Дрезден", разказва бившият ръководител на ведомството на федералния канцлер.

323 изключителни дни

До 3 октомври 1990 г. бяха изтекли 323 дни от падането на Берлинската стена. За политиците на двете Германии това бяха дни на сложни преговори и важни решения. Преди всичко от ГДР не бе останало нищо от държавните структури. Избраните през март депутати в Народното събрание създадоха федеративна държавна структура. По този начин федералните територии в нейния състав можеха да бъдат обединени със западните територии в една държава. Беше разпуснат държавният репресивен апарат и бе въведена в обръщение западногерманската марка.

Това бързане бе обяснимо. Откакто в Източна Европа се появиха движения, насочени към сваляне на социалистическите режими, целият континент бе обхванат от вълнения. Навсякъде гражданите искаха свобода на придвижването и реформи на политическите системи.

Искрата, от която избухнаха мощни протестни движения във всички източноевропейски страни, бе лозунгът: "Преустройство и гласност". Той бързо се разпространи в СССР и съседните страни. "Трябваше само внимателно да се управляват процесите, които се посрещаха с тревога и страх не само в Москва, но и в западноевропейските страни", спомня си Рудолф Зайтерс.

Опасения и скептицизъм

Желанието на германците за обединение на ГДР и ФРГ се приемаше в европейските столици не без скептицизъм. Съседните страни се плашеха от перспективата да имат в центъра на Европа силна Германия. Премиерът на Великобритания Маргарет Тачър оглавяваше лагера на противниците на обединението на Германия. Срещу него беше и френският президент Франсоа Митеран.

В Съветския съюз развитието на събитията в съседните държави също предизвика съпротива. Бившата световна сила все повече губеше влияние върху страните от Варшавския договор, който се считаше за противотежест на НАТО и на капиталистическия обществен строй. На запад се опасяваха от пуч срещу генералния секретар на ЦК на КПСС Михаил Горбачов. В случай на одобрение от Москва на обединението на Германия, самият СССР щеше да се окаже под въпрос.

Събитията в Германия – във фокуса на световната политика

Германците имаха късмет. Обединението на Германия можеше да се случи само през 1990 г. Нито едно друго събитие в световната политика по това време не отвлече вниманието от започналия процес на обединение на Западна и Източна Германия.

Ако този процес беше започнал малко по-късно, всичко можеше да се развие по друг начин. Вниманието на световната общественост щеше да се прехвърли към Ирак, който в началото на август 1990 г. окупира съседен Кувейт и обяви, че го анексира. А през лятото на 1991 г. светът отново затаи дъх – в Съветския съюз бе направен опит за преврат. Ако тези събития се бяха случили година по-рано, то процесът на обединение на Германия щеше да стане по-сложен и по всяка вероятност щеше да продължи по-дълго.

Новият германски Бундестаг

Боклукът, останал още от масовите празненства и фойерверки, още не бе събран от берлинските улици, а депутатите от Бундестага и Народното събрание на ГДР се събраха на съвместно заседание. Два месеца по-късно се проведоха първите от 1932 година общогермански избори. Голяма победа на тях спечели християн-либералната коалиция, начело с Хелмут Кол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Нямало руски войници през 1990 г. в ГДР-то !? ГФР-то било нахлуло !!!??? Ей, глупако, руски войници имаше, че и трябваше да ги хранят германците, да им дават марчици, ама не от тогавашните изчезващи гедермански, а от хубавичките, истинските, че и жилища да им направят във вече разпадащия се СССР ! Чак тогава солдатите се махнаха.

  2. Анонимен
    #10

    №9 - ти можеш и да не ги мислиш, но трябва поне да се поинтересуваш кой отвън ни натресе мутрите във властта, кой им отпуска пари чрез своите фондации и защо не си ги вземат при тях като толкова си ги харесват. Как така една чужда сила ще прави нова десница в България, която води страната към катастрофа. Ето това ни надробиха твоите приятели от "най-силната икономическа държава в ЕС" в лицето на Християндемократическия и Християнсоциалния съюзи на ФРГ и лично канцлерката Меркел.Много скоро обаче предстои падането от власт на цялата тази гмеж.

  3. Анонимен
    #9

    Да не ги мислим,те са най силната икономически държава в ЕС!

  4. Анонимен
    #8

    Непросветени глупако под №7, ти пишеш за датата 9 ноември 1989г., а №№3 и 4 за 3 октомври 1990г. когато ФРГ нахлу в ГДР и обединението стана де юре. По това време вече нямаше руски войници в Източна Германия. Освен това стотици милиарди трябваше да се налеят в ГДР, но голямата част бяха отклонени от фирми, близки до християндемократите и Хелмут Кол към трети страни и оттам нелегално реинвестирани в Западна Германия. Изобщо, където е обединението, там е далаверата, както казваше един служител на "Тройханд". А сълзите на хората си ги виждал само по телевизията когато падна стената. В действителност с повечето от тях стана така, както предсказа един умен човек: "Die werden Blut scheissen".

  5. Анонимен
    #7

    За 4 и 5 - много си "прав"! Сигурно си мислиш, че всички не помнят. Ами в ГДР още имаше съветски войски по това време. Поясни какво е това "машини за пръскане на демонстриращи". А геноцидът върху 10-те милиона източногерманци се изрази в наливането на над 1000 милиарда дойчемарки само през следващите 7-8 години. Прав си, чене бяха хиляди - бяха СТОТИЦИ хиляди по улиците със сълзи в очите, но от радост.

  6. Анонимен
    #6

    Ама мани ги тия спекулации, кво щяло да било да стане, ако... Ами пак щяха да се обединят. Те не са шепа хора, да се съобразяват с разни политичета, а нация със самочувствие. Щом премиерчето на ГДР клекна, онуй цигуларче, дето после се оказа, че е от ЩАЗИ...

  7. Анонимен
    #5

    Никакви хиляди хора не са празнували през нощта на 3-ти октомври 1990 г. в Източна Германия, защото това не беше допуснато от полицията на ФРГ, която точно в 24 часа масирано навлезе по улиците на градовете на ГДР с бронетранспортьори и машини за пръскане на демонстриращи, което всъщност бе един Аншлус по подобие на този, който се състоя през 1938 г. в Австрия. Дойче Веле да спре да лъже за тогавашните събития, защото техни свидетели са още поне 10 милиона източни германци, оцелели от геноцида срещу тях.

  8. Анонимен
    #4

    На 3 октомври 1990 година бе ликвидирана една от най-социалните държави, съществували някога в света - Германската демократична република. Фактът, че тези дни германският Бундестаг прие промяна в Закона за досиетата, според който практически до смъртта им всички граждани на ГДР ще продължават да бъдат проверявани доказва за сетен път страхът на сегашните управляващи в Германия, начело с комсомолката Меркел, от това, което бе построено и направено за хората в Източна Германия.

  9. Анонимен
    #3

    На практика тогава и приключи войната... Втората световна. И силите застанаха в точка близка до равновесната. И се показа лицето на всяка една от "силите" или страните, воювали през миналия век.

  10. Анонимен
    #2

    че кво се чудиш, бе номер 1, то оттам идва приказката "като изпаднал германец", иначе им харесввам че и те имат като нас кисело зеле и свински крачка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.