Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обмисля се вкарване на “Топлофикация София“ в енергийния холдинг

20 коментара
Обмисля се вкарване на “Топлофикация София“ в енергийния холдинг

Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) обмисля евентуалното вкарване на “Топлофикация София“ в структурата на “Българския енергиен холдинг“ (БЕХ), научи Mediapool от източници от ведомството. Идеята била дискутирана и с консултанта по сформирането на мегахолдинга “Делойт България“, но дали ще бъде реализирана, зависи и от развръзката на сагата с прехвърлянето на общинския дял от 58 на сто от столичното парно на държавата, която е другият собственик.

Запитани официално дали се планира присъединяването на "Топлофикация София” към БЕХ, от пресцентъра на МИЕ отговориха, че “в момента се анализират различни варианти, целящи намирането на подход за незабавно оздравяване на дружеството, и гарантирането на сигурността на доставките на топлинна енергия до потребителите“.

Според запознати подобна стъпка би могла да оздрави дружеството, което има около 200 млн. лв. текущи и стари дългове към “Булгаргаз“, който е част от БЕХ. В същото време обаче топлофикацията има активи - по стари оценки за около 700 млн. лв., които са добре дошли за БЕХ и чрез финансирания през холдинга дружеството може да се стабилизира.

Индикации за такава мярка дава и съобщението на Министерския съвет отпреди седмица, в което се посочва, че държавата ще увеличи капитала на енергийния холдинг, за да се осигурят свежи финансови ресурси за “Булгаргаз“, което от своя страна да гарантира работата на “Топлофикация-София“.

В същото време зам.-министърът на икономиката и енергетиката и временен шеф на БЕХ Галина Тошева обясни, че топлофикационната услуга е "от изключителна важност за стабилността на енергийната система на страната". “От това дали “Топлофикация София“ работи или не, зависи дали цялата енергийна система работи както трябва", каза тя.

Тошева добави, че поне с 80 млн. лв., колкото е газовият дълг на “Топлофикация София“, трябва да се увеличи капиталът на БЕХ.

Според експерти обаче, се обмисля по-сериозна финансова инжекция, тъй като само с 80 млн. лв. ще се тушира временно проблемът с плащането на доставките към “Булгаргаз“. Търси се по-дългосрочно решение и вкарването на повече средства в БЕХ заедно с включване на “Топлофикация София“ в структурата му, ще позволи вътре в системата на холдинга да се търсят варианти за оздравяване на дружеството.

Друг аргумент на МИЕ е, че в момента би било трудно да се приватизира топлофикацията и при силната държавна регулация, в която тя работи, много трудно частник би осигурявал социалната услуга.

От холдинга пък посочиха преди дни, че “приватизация на “Топлофикация София“ или на основните ѝ дейности в кратък срок не е технически осъществима, а и в настоящото състояние на дружеството не би довела до значителен финансов ефект за собственика“.

“Изключително е важно осигуряване на необходимите средства за извършване на неотложни ремонти и инвестиции в “Топлофикация София“ с цел гарантиране на техническата изправност на инсталациите през отоплителния сезон и осигуряване на инвестиционен ресурс за реализиране на проекти за ко-генерация“, съобщи дружеството ден след като стана ясно, че общината отстъпва безвъзмездно дела си на държавата, която веднага осигури необходимите за работата му газови доставки.

Съществуват обаче и опасения, че натоварването на БЕХ с мисия да спасява столичното парно е опасно, тъй като холдингът е в твърде крехка фаза на структуриране, а проблемите на топлофикацията са прекалено сложни.

От МИЕ потвърдиха пред Mediapool, че се обсъждат различни варианти за увеличаване на капитала на холдинга, а относно “Топлофикация София” следва да бъдат предприети незабавни мерки по преструктурирането ѝ и повишаване на събираемостта, изразяващи се в подобряване на финансовите и оперативните резултати.

Попитани правена ли е оценка дали предвиденото повишение на капитала на БЕХ не е неправомерна държавна помощ, от МИЕ отвърнаха, че “принципно придобиването на акционерни вложения от страна на държавните органи се разглежда от Европейската комисия в отделни случаи в контекста на политиката за държавните помощи“.

Министерството обаче смята, че в контекста на европейските разпоредби се приема, че няма държавна помощ, когато осигуряването на капитал се осъществява при обстоятелства, приемливи за частен инвеститор, функциониращ при нормални пазарни условия. В това число влизали и случаите, при които се инжектира свеж капитал в държавно предприятие, при условие, че това кореспондира на инвестиционни нужди и директно свързани с тях разходи.

Друг случай бил, когато индустрията, в която предприятието функционира, не е в състояние на свръх капацитет на общия пазар и финансовото състояние на предприятието е стабилно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вальо Топлото
    #21

    Кожодерска организация е,защото палатите на баровците от енергийната мафия трябва да бъдат платени от някой.Световната цена на нефта и газа падна три пъти,но потребителите ще плащат издръжката на любовници,държанки,съпруги,колежи на деца в чужбина и мощен лайф на такива дребни далавераджии като мен,както и на стоящите над мен партийни величия.

  2. сс23
    #20

    Следва бърза приватизация на холдинга за 220 милиона евро

  3. boby1945
    #19

    ... то и друг начин няма да се наливат субсидии в отоплението на "тези с парно" в София, тези в провинцията ще отмрат полека лека, ама в София са много около 400 х домакинства!!!, а идват избори след зимата, ако бяха преди лесна работа, ама са след!!. Всичко друго се води държавна помощ в ЕС и кърти мивки яко!

  4. dedov
    #18

    глупости на квадрат по комунистически

  5. БКримП
    #17

    в Джоба на НародаПо русскому, или по болгарскому. Както Му ареса.В чест 47-ого конгреса."Обмисля се вкарване на “Топлофикация София“ в енергийния холдинг"

  6. Az
    #16

    Е,тогава ве4е ще ни таковат майката!

  7. счетоводител
    #15

    "Топлофикация-София", като производител на електроенергия е важен източник за общата енергийна система на страната! Потребителите на "пара" - отпадъчен продукт от електропроизводството, сме жизнено важни за охлаждането й, така че трябва да бъдем ухажвани с по-ниски /10 пъти/ реални цени, коректност и индивидуален подход към всяка сграда. Последното се постига със смислени промени в законите, а не с "геноцид"!"Червените" капиталисти какво ли правят и ще правят с акциите на тези монополи в БЕХ!?

  8. nik
    #14

    Предстои голяма далавера за ограбването на апетитната златна кокошка, наечена "Топлофикация" - София!Врътката, която са измислили комуноидите за заграбването й(включване в енергийния холдинг) не стана без участието на мутрата от Банкя!

  9. блажко
    #13

    после. А на нас жална ни майка......

  10. уточнение
    #12

    Производители са ТЕЦовете, а топлофикция е търгаш посредник натрапен между ТЕЦовете и Собствениците на офиси и жилища.Относно: БЕХАвтор: счетоводителПолучено на: 24 Ноември 2008 08:39"Топлофикация-София", като производител на електроенергия е важен източник за общата енергийна система на страната! Потребителите на "пара" - отпадъчен продукт от електропроизводството

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.