Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Образованието в световен мащаб е в дълбока криза, заяви Антониу Гутериш

2 коментара
Образованието в световен мащаб е в дълбока криза, заяви Антониу Гутериш

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че образованието в световен мащаб е в дълбока криза, предаде ДПА. Изказването си той направи на дебат на организацията по темата в Ню Йорк, където също така той призова талибаните да осигурят свободен достъп до афганистанските училища за момичетата в страната.

Гутериш направи коментарите си, докато светът отбелязва една година от затварянето на учебните заведения за жени в Афганистан, след като талибаните поеха властта там.

"От тази трибуна искам да се обърна към властите в Афганистан - премахнете всички ограничения за достъп на момичета до средно образование незабавно", заяви днес Гутериш в началото на дебата по тема образование.

От завръщането им на власт през август 2021 г. талибаните в Афганистан възпрепятстват момичетата след шести клас да получават образование, което стана причина за обсъждания в цялата страна и разочарова милиони млади жени.

В публикувано наскоро становище ООН обяви, че забраната увеличава риска от социално изключване на момичетата, както и от насилие, експлоатация и малтретирането им. Възможността момичетата да се върнат в училище може да помогне на Афганистан и даде надежда на нейния народ, заявиха от ООН, като изказаха безпокойство, че продължаването на подобни мерки ще задълбочи съществуващата криза в страната.

Талибаните в Афганистан заявиха, че момичетата от средните училища след седми клас ще могат да се завърнат при определени условия, в това число носене на хиджаб и обучение в отделни сгради от учители-жени.

В своята реч Гутериш подчерта, че образованието в световен мащаб е в дълбока криза. По думите му 70% от десетгодишните в развиващите се страни не могат да прочетат елементарен текст.

Генералният секретар посочи също, че пандемията е имала опустошително влияние върху образованието и е възпрепятствала неговия подем. Дори в развитите държави, коментира Гутериш, неравнопоставеното поведение спрямо учениците е нараснало вместо да намалее.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Образованието се променя така, както се изменя света в глобален мащаб. То става все по-фрагментирано и все по-обемно. Мнежовият подход в областта на комуникациите и свързаността ни дава шанс да го приложим и в образованието.
    Свързаността на отделните училища, които използват общи ресурси, обменът между университетите и свободните университетски програми, свободните университети и центровете за иновации и развитие дават шанс науката да се разпространява така, както никога досега.
    За да получим

  2. Име1234
    #1

    Образованието е в криза, защото да учиш не е лесно. Изисква усилия и постоянство. Не е като да си 'инфлуенсър' със десетки или стотици хиляди долара месечно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.