Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обудсманът прати в Конституционния съд отнемането на книжките за неплатени глоби

4 коментара
Обудсманът прати в Конституционния съд отнемането на книжките за неплатени глоби

Омбудсманът Диана Ковачева сезира Конституционния съд за отнемането на шофьорски книжки и спирането на автомобила от движение заради неплатени глоби. Това се казва в съобщение на националния обществен защитник.

Според нея това противоречи на основния закон, защото се ограничават основни права на гражданите, като свободното придвижване, правото на личен живот и принципа на правовата държава.

Проблемът стана явен, след като МВР започна проверки за неплатени глоби на границата и спиране на пътуващите да напускат страната.

Според Ковачева двете разпоредби от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) не съответстват на конституцията.

"В основата на законовите текстове е икономически интерес за събиране на вземания на държавата (неплатени глоби), който обаче не оправдава засягането на основни конституционни права, каквито са свободното придвижване и напускането на пределите на страната", си казва в сигнала на омбусмана до Конституционния съд.

Ковачева посочва, че тези права могат да бъдат ограничавани само със закон за защита на националната сигурност, народното здраве и правата и свободите на други граждани.

Събирането на неплатени глоби на границата и обвързването на тяхното плащане с правото да напуснеш пределите на страната, е неприемливо и неоправдано, смята общественият защитник.

Според Ковачева финансовият интерес на държавата не е сред възможните основания за ограничаване на посочените конституционни права.

Спирането на колата от движение заради неплатена глоба на собственика ѝ е още по-сериозно нарушение от отнемането на книжката, смята омбудсманът.

"Не оспорвам, че прилагането на принудителни административни мерки е обосновано в случаите на тежки нарушения, при които се застрашават животът и здравето на гражданите, както и за да се осигури безопасността на движението по пътищата. В този смисъл санкционирането на нарушителите има важен превантивен ефект. Налагането на такива санкции на основание на несъбрани глоби, което не е административно нарушение обаче, е неоправдано и води до нарушаване на конституционни права на гражданите", аргументира се Ковачева.

Омбудсманът изброява редица дефицити в практиката на МВР. Според предприетото от МВР шофьорите, на които за първи път се връчват наказателните постановления, ще имат право да продължат пътя си и да обжалват или да платят. Същевременно водачите, които са с влезли в сила глоби, трябва да платят на ПОС терминали на граничните пунктове, в най-близката банка, или да се разделят с книжката и талона на колата. За неплатени глоби се проверяват и останалите пътници в колата. Така, всички те ще трябва или да платят, или да се откажат от пътуването.

Проблемът възниква и в случаите, когато гражданите не са били уведомени за издадените наказателните постановления, а същите се смятат за връчени. В тази ситуация водачите разбират за издаденото наказателно постановление и наложеното наказание едва на границата или при извършена проверка.

По данни на граждани има и случаи, в които системата не отчита, че дадена глоба е вече платена. Така, ако шофьорът не носи със себе си платежния документ, също може да бъде санкциониран, макар и да е изряден, посочва още Диана Ковачева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4
    Отговор на коментар #2

    Колега, и вие можете да бъдете жертва на полицейския произвол. Но за тези простаци законът е врата в полето.

  2. Milenca
    #3
    Отговор на коментар #1

    Бъди сигурен, че в Конституцията на Р. България не става дума за глоби.Дрга тема е, че НС не намери легитимен начин, без да нарушава човешкото достойнство да си събира глобите. Които не винаги са съобразени със закона.

  3. olele
    #2

    хохохо, тази била голяма идиотка, че кой им пречи да се качат на автобуса и да се придвижват свободно.. явно отчита дейност

  4. trezwomislesht
    #1

    А освен права в конституцията има и задължения на гражданите. Там казано ли е, че могат да не си плащат за нарушенията на приети според конституцията закони, какъвто е закона за движение по пътищата и правилника за изпълнението му? Всеки гражданин освен права има и задължения. И ако имаш пари да отидеш в Гърция - трябва да имаш и да си платиш глобите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.