Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Обвиненият във военни престъпления премиер на Косово подаде оставка

0 коментара

Премиерът на Косово Рамуш Харадинай подава оставка, след като беше обвинен за военни престъпления от трибунала в Хага.

Харадинай, който е бивш командир на Армията за освобождение на Косово (АОК), е разследван за ролята му в партизанската война срещу сръбските сили по време на конфликта в Косово през 1998 - 99 година.

Той оглавяваше албанските бунтовници в западните райони на провинцията.

36- годишният Харадинай бе избран за министър- председател през декември м.г. Той е лидер на Алианс за бъдещето на Косово - формация, която е политически наследник на АОК.

Харадинай заяви във вторник на пресконференция в Прищина, че е подал оставка, за да отговори на обвиненията.

"Аз съм напълно невинен" заяви той. Харадинай е получил обвинителния акт по -рано същия ден и се очаква в сряда да замине за Хага.

Трибуналът потвърди, че е повдигнато обвинение, но без да конкретизира. Смята се, че Харадинай е обвинен във връзка с отвличането и убийството на десетки сръбски и албански цивилни.

Повишена степен на тревога в Косово

ООН повиши степента на тревога, а НАТО изпрати допълнителни сили в Косово в случай на етнически безредици след новината за обвиненията срещу Рамуш Харадинай.

Има индикации, че ситуацията по сигурността не е така добра, както бихме искали, каза пред Ройтерс капитан Сара Ериксон, говорителка на водените от НАТО мироопазващи сили в Косово - КФОР.

В западно Косово, където е опорният пункт на Харадинай, Германия увеличи числеността на своя контингент, а администрацията на ООН предупреди второстепенния си персонал да не излиза по улиците, допълва Ройтерс.

В понеделник, ден преди да бъде предявено обвинението към Харадинай, Великобритания изпрати още 500 войници в Косово по искане на НАТО.

Към момента в Косово са разположени около 20 000 военнослужещи от КФОР.

ЕС и НАТО приветстват решението на Харадинай

Европейският съюз и НАТО приветстваха решението на Рамуш Харадинай напълно да сътрудничи на трибунала в Хага.

Върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана заяви, че косовското правителство, институции и хората сега трябва да останат съсредоточени върху предизвикателството да изпълнят стандартите, изисквани от международната общност.

Косово не се връща към положението преди 1999 г. Необходимо е областта да напредва към ЕС, подчерта Солана.

Генералният секретар на НАТО Яп де Хоп Схефер посочи на своя ред, че сътрудничеството с трибунала в Хага е едно от условията, поставени от международната общност.

"Отговорният подход" от страна на Харадинай би бил "позитивен знак" в този смисъл, изтъкна главният секретар на НАТО.

Най- високопоставеният обвиняем сред албанските бунтовници

Рамуш Харадинай е смятан за един от най-безмилостните албански бунтовници в тяхната сепаратистка борба със сръбските сили, съобщи Ройтерс.

Бивш охранител на нощен клуб в Швейцария, той се издигна на власт в края на 2004 г.и дори заяви, че иска да бъде премиер на независимо Косово, впечатлявайки западните дипломати с малко преждевременното взимане на решения.

Харадинай е най-високопоставеният бивш албански бунтовнически командир, обвиняван от съда в Хага.

Той отбива военната си служба в югославската армия и прекарва голяма част от деветдесетте години, работейки на различни места в чужбина преди да се завърне в Косово, за да оглави западното крило на нелегалната АОК.

Дипломати посочват, че младият боец е бил главен сътрудник на НАТО по време на бомбардировките през 1999 г. и един от няколкото бунтовнически лидери, на които бил даден сателитен телефон, за да могат да координират атаките си.

След края на войната Харадинай се насочва към политиката, но полага усилия да промени имиджа си на твърд човек. През май 2000 г. след свада с руски войници от умиротворителните сили той остана с насинено око. Месеци по-късно той бе ранен в среднощна престрелка близо до родния си град. През 2002 г. международни съдии в Косово осъдиха брат му за военни престъпления. Двама от братята на Харадинай са били убити по време на войната в Косово.

Драшкович определи оставката като "акт на отговорност"

Министърът на външните работи на Сърбия и Черна гора Вук Драшкович определи като "акт на отговорност" оставката на Харадинай и решението му да приеме обвинението.

"Сега най-важно е всички жители на Косово и Метохия, преди всичко албанците, да приемат спокойно обвинението и изчакат решението на съда в Хага", изтъква Драшкович, цитиран от ТАНЮГ.

В специално съобщение на външното министерство, предоставено на медиите, се посочва още, че силите на КейФор и ЮНМИК са длъжни да препятстват всяко евентуално насилие, да защитят сърбите и тяхното имущество, църквите и манастирите им, за да не се повторят събитията от 17 и 18 март миналата година.

Според сръбското правосъдие, Харадинай е отговорен за 108 военни престъпления, извършени срещу сръбски цивилни в Косово. Сръбският министър на правосъдието Зоран Стойкович бе заявил, че Харадинай ще бъде арестуван, ако влезе в Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.