Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаква се пик на просрочените дългове в България през 2010 г.

2 коментара

В България броят на просрочените дългове ще достигне пикови стойности през тази година, прогнозира Международният валутен фонд (МВФ) в полугодишния си доклад за световната финансова стабилност, предаде радио “Дойче веле“ в сряда..

В доклада България, заедно с Румъния и Унгария, е посочена сред източноевропейските държави, които са най-чувствителни към дестабилизиращия ефект на външни фискални проблеми. Докато Източна Европа не е в центъра на новата финансова картина, както в предишните доклади на Международния валутен фонд, тя остава застрашена от нарастването на броя на просрочените дългове. Това е особено валидно за държави в Югоизточна Европа като България, се посочва в анализа.

Банковите системи в региона ще са в състояние да абсорбират загубите, но само при условие, че възстановяването на икономиката е стабилно, отбелязва документът.

Големите държавни дългове, натрупани в резултат на кризата, се превръщат в пречка за световното възстановяване, смята още МВФ. Те дори могат да предизвикат нова фаза и продължаване на финансовата криза.

Директорът на отдела за финанси и капитал на МВФ Хосе Виняс заяви, че независимо от подобрения финансов климат рисковете остават високи. Световната финансова стабилност не е осигурена, икономическото възстановяване е неустойчиво, а разчистването на банковите баланси не е приключило, допълни той.

Новините за състоянието на банковата система са донякъде окуражителни. Международният валутен фонд е намалил оценките си за очакваните банкови загуби с 500 милиарда долара в сравнение с предишната си прогноза от октомври миналата година. Оценката за загубите в еврозоната е намалена от 814 милиарда долара на 665 милиарда. .

Навсякъде по света банките ще имат трудности с финансирането, изправени са пред вълна от задаващи се погасителни срокове, включително над 5 трилиона долара, дължими през следващите 3 години, посочва Виняс.

Международният валутен фонд смята, че в резултат на този натиск възстановяването на кредитните потоци ще е бавно и неравномерно с негативни последици за икономиката. Но главните опасности за финансовата стабилност идват от натрупаните гигантски дългове в държавния сектор, смята Международният валутен фонд. Въпреки че фискалната криза в Гърция привлече най-много внимание, казва Хосе Виняс, фискалните рискове не се отнасят до само една държава.

Развитите държави сега имат най-високите нива на дългове от Втората световна война насам, само че без да е имало световна война, отбелязва експертът.

Рисковете в Европа, според Международния валутен фонд, сега са навлезли в нова фаза и Гърция, Португалия, Испания и Италия са новите най-големи източници на риск и потенциално заразяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. От Драгалевци
    #2

    PIGS - Portugal, Italy, Greecе and SpainТолкова

  2. Omurtag
    #1

    .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.