Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Очаквано българските клубове в Северна Македония не искат да сменят имената си

3 коментара
Очаквано българските клубове в Северна Македония не искат да сменят имената си

Нито едно сдружение, включително българските, не е подало искане в Централния регистър на Република Северна Македония за промяна на името си. Сдружението "Цар Борис Трети" в Охрид е изпратило писмо с искане за уточнения какво е необходимо, за да бъдат спазени изискванията на новия Закон за сдруженията и фондациите, но в него няма искане за промяна на името, каза в интервю за Телевизия 24 директорът на Централния регистър на Република Северна Македония Мария Бошковска-Янковски.

Според нея "това е купуване на време", защото от Централния регистър писмено са отговорили какви документи трябва да бъдат внесени в едномесечен срок, за да бъдат изпълнени разпоредбите на новия закон, съобщи БТА.

Документацията на 17 000 сдружения, които са в базата на Централния регистър на Република Северна Македония, сред които и българските сдружения "със спорни имена" е изпратена в Министерството на правосъдието. Преди това заседава комисията, която преценява дали имената на сдруженията и фондациите са в съответствие на закона и "дали сдружението трябва да преустанови своята работа".

"Статутът и програмите на всички сдружения са почти идентични, като в случая с българските сдружения има текстове, че ще защитават българските интереси, но това не е достатъчно, за да не може да бъде регистрирано като правен субект, защото изпълнява другите условия", посочи Бошковска-Янковски.

Македонските власти визират най-вече клубовете "Цар Борис III" в Охрид и "Ванчо Михайлов" в Битоля, срещу които през последните месеци имаше серия посегателства.

След съобщение от миналата седмица на Централния регистър медиите в Северна Македония излязоха със заглавия, че от сдружението в Охрид "Цар Борис Трети" са подали заявление за промяна на името, пред БТА председателят Томе Блажески уточни, че в писмото са поискали разяснения за това какви са изискванията на новия закон за вече регистрираните сдружения, каквото е и това в Охрид.

Законът за сдруженията и фондациите беше приет в парламента на Република Северна Македония с пълно единодушие от депутатите на управляващите и опозицията и предвиждаше тримесечен срок, в който вече регистрираните сдружения със спорни имена да подадат искане за промяна на имената. Срокът изтече на 16 февруари.

Промените в Закона за сдруженията и фондациите, насочени срещи имената на българските клубове, бяха подкрепени с единодушие в парламента, но България и клубовете не дадоха индикации, че ще го изпълнят.

Отношенията между двете страни достигнаха ново ниско ниво, след като в Охрид бе пребит секретаря на българския културен клуб "Цар Борис III" Християн Пендиков.

Заради това президентът Румен Радев поиска Европейският съюз да наложи мониторинг за спазването на правата на македонците с българско самосъзнание и каза, че страната е в "състояние на вето".

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lubo
    #3

    Отмъщават си на нас заради гърците. Но какво като са "северна македония" ? Нали всички им викаме македонци. Така и сбългарските дружества. Много важно, че им сменили имената. Стават смешни, нещата се обръщат срещу тях ... Трябва да бъдем мъдри в тази ситуация. Без резки движения!

  2. Мазен Кумунис
    #2

    Това ми прилича на някакъв възродителен процес във вариант Македония. ;)

  3. roser
    #1

    Когато си сменят името на държавата на "Югозападна България", тогава да искат промяна на имената на клубовете!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.