Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ОДС и Кошлуков прокараха избирателния кодекс в парламента

0 коментара

Със 160 гласа депутатите приеха на първо четене проекта за Избирателен кодекс, вкаран в дневния ред на парламента по предложение на ОДС. Само един народен представител гласува против, а 14 се въздържаха. Проектът, с който ще се въведе смесената пропорционално-мажоритарна избирателна система, бе внесен преди осем месеца от група депутати, представители на всички парламентарни сили. В следващите три седмици ще се събират предложенията за промени в текста преди второто четене, което най- вероятно ще бъде след местния вот.

Въпреки снощните драми в редиците на НДСВ дали да подкрепят или не кодекса, за който от година и половина лобира Емил Кошлуков, днес в зала по-голямата част от царските депутати гласуваха за него. С вота им отпадна заканата на Кошлуков, че ще напусне групата. Вместо това депутатът почерпи с шампанско.

Единственият глас против избирателния кодекс бе на Юнал Лютфи от ДПС. Още петима негови колеги се въздържаха, както и шестима депутати от НДСВ. Сред тях нямаше представители на парламентарното ръководство, сочено снощи от Кошлуков като основен опонент. От подкрепа се въздържаха и Любен Корнезов и Петър Агов от левицата, както и колегата им от БЗНС-НС Моньо Христов.

На два пъти представители на БСП се опитаха да отложат обсъждането, изтъквайки като аргумент местните избори през есента. Основният им мотив бе опасението, че няма достатъчно време до местните избори тази есен и ако се правят по новите правила, могат да се провалят.

Димитър Абаджиев от ОДС и Емил Кошлуков обаче многократно заявиха, че целта на приемането на избирателния кодекс не е за да бъде приложен още на предстоящите местни избори, а да даде знак преди тях на избирателите за волята на политиците да въведат мажоритарен елемент в избирателната система.

Кодексът засилва мажоритарния елемент

С кодекса се въвежда нов вид система при изборите за парламент, президент и кметове - смесената пропорционално-мажоритарна. Предлага се половината депутати да бъдат избирани по чисто мажоритарен начин, а другата половина - като част от национални листи на отделни партии. Всеки избирател ще гласува с по две бели бюлетини - едната за мажоритарен, а другата за пропорционален кандидат.

Въвежда се изборност на кметове в населени места с население повече от 100 души, вместо 500 души, както е сега. Според проекта, ЦИК е постоянно действащ орган от 12 души, като една трета от тях се избират от Народното събрание, една трета от президента и една трета на пленум на съдиите от ВКС.

Мандатът на членовете на ЦИК е 6 години, като не могат да бъдат преизбирани за повече от два последователни мандата.

Почти всички участници в днешния дебат изтъкнаха необходимостта да се промени системата на политическо представителство. В същото време според повечето изказали се текстът се нуждае от поправки преди окончателното му приемане.

Борислав Цеков от НДСВ заяви, че това е проект, който предлага промяна в политическия модел и отговаря в голяма степен на обществените очаквания. Като достойнство той определи осигуряването на баланс между интересите на политическите партии и реалната възможност хората да изразяват личностните си предпочитания.

Цеков припомни, че пропорционална избирателна система с мажоритарен елемент е действала в България в началото на 20 век.

Гиньо Ганев: Пропорционалният вот е като груповия секс - нямаш избор

Гиньо Ганев от Коалиция за България се обяви против "партийните каталози", по които в момента става съставянето на листите за парламентарните и местни избори. "Пропорционалните листи имат недостатъка на груповия секс - нямаш право на индивидуални предпочитания", заяви парламентарния доайен от трибуната, подчертавайки положителните промени, които настъпват с кодекса.

Въпреки критиките на депутати от левицата относно Кодекса, само двама се въздържаха при гласуването. Любен Корнезов от БСП посочи като негатив, че проектът ще попречи на второ четене на промените в законите за местните избори, които в момента се обработват от специална комисия, за да образуват общ проект.

"Новото време" припозна СДС

След гласуването, Емил Кошлуков, Мирослав Севлиевски и Борислав Цеков от "Новото време", независимата вече Румяна Георгиева и Димитър Абаджиев и Иво Цанев от ОДС вдигнаха чаши с шампанско за "новото мнозинство в парламента, което ще модернизира България".

Според Севлиевски, с подкрепата си за кодекса, СДС вече било влязло в Новото време. "Новото време днес пораства", заяви патетично той пред медиите. Колегата му Кошлуков специално благодари на лидера на Сдясната партия Надежда Михайлова, че проектът е бил включен в дневния ред на парламента. СДС използва правото на опозицията всяка първа сряда на месеца да предлага проекти, за да вкара в зала Избирателния кодекс.

Ако докараме до край тази идея, България ще стане друга държавата и вече няма да казваме, че няма мост между избиратели и избраници, смята още Севлиевски, според когото мнозинството подкрепили кодекса депутатски гласове показват желанието на самите политически партии за промяна.

"Днес се случи и нещо друго - случи се онази мечтана, национална отговорна тематична коалиция, която се нарича коалицията за модернизацията на България", заяви прочувствено Севлиевски в барчето на Народното събрание.

Кошлуков доволен, остава в НДСВ

В никакъв случай няма да напусна ПГ на НДСВ, каза след гласуването Кошлуков. "Много съм весел, доволен и добронамерен днес. Депутатите са узрели, българските политици са готови да променят начина, по който взимат службите си. След конституцията това е най-важният закон в страната, а може би и най-важният", заяви той

Кошлуков потвърди, че технически не е възможно кодексът да се приложи на предстоящите местни избори, но изрази съжаление, че те ще се проведат по стария начин.

Запитан от mediapool.bg дали вече е получил политическа подкрепа от ръководството на НДСВ за кодекса, Кошлуков отговори: "Очевидно има такъв тип решение, защото днес беше подкрепен". На въпрос дали подкрепата не е в резултат от неговата заплаха снощи, че напуска групата, депутатът отговори: "Не вярвам, че моето поведение, маниери, външен вид и тембър влияят на политическите решения на държавата".

ДПС против Кодекса в този момент

ДПС има политическо решение, че сега не е моментът да се разглежда избирателния кодекс, въпреки принципното си съгласие за неговото приемане, обясни Кемал Еюп, който обаче гласува "за" кодекса. "Цялата работа сега е в цайтнот, не може да успеем до местните избори. Не е време сега да буним духовете с един такъв всеобхватен закон", допълни той.

Еюп не отрече нуждата от нов избирателен кодекс, но според него е необходим повече диалог между отделните политически сили. Внасянето му днес той определи като инцидентен ход.

Според ДПС-депутатът съществува и риск с кодекса да се легитимират фракциите в отделните партии, тъй като мажоритарните кандидати се определят по партийна линия, но избрани по този начин, могат да се отделят от парламентарната група.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.