Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Огнен кръст пламна на св. Харалампий в Благоевград

1 коментар
Огнен кръст пламна на св. Харалампий в Благоевград

По традиция днес - в деня на св. Харалампий, закрилник на пчеларите, в благоевградския храм "Въведение Богородично" пламна "огнен кръст", предаде БГНЕС.

Производителите на мед от града оставят своите бурканчета с привързана свещичка, някои от които и кокиче на масите, наредени във вид на кръст.

След това свещите се запалват, а огненият кръст грейва.

Водосвета по освещаването на меда извършиха свещеници от храма.

Православната църква днес почита паметта на св. Харалампий Чудотворец, епископ Магнезийски. Празникът в българската народна традиция е един от последните в зимния празничен цикъл. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла със св. Атанас.

Св свмчк. Харалампий е живял през II век в Магнезия, Мала Азия, в епохата на жестоки гонения срещу християните. Той бил много праведен и още приживе показал своята святост, разпространявайки Божието слово. Не след дълго станал епископ. В края на своя живот бил подложен на жестоки мъчения от римския император Септимий Север, за да се откаже от Христовата вяра. Той обаче останал непоколебим, а вярата му лекувала всичките рани и всяка сутрин те зараствали по чуден начин. На 113 години издъхнал, преди да бъде посечен от меча.

Паметта на св. Харалампий се почита от нашия народ, както заради молитвеното му застъпничество пред Бог за болни, страдащи духовно и телесно, така и като закрилник на пчеларите и проводник на Божията благодат над пчелния мед.

На този празник не се върши никаква домашна работа, за да не се разсърди светецът и да пусне болестите. Само жените месели обреден хлябс орнаменти кръст, няколко пъпки (чумата), и по края на питата - венец, символ на здравето. Докато ставал хляба, носели мед в църквата да бъде осветен на специална празнична литургия. С този мед се ядяла питата, чупела се за здраве, а меда пазели като цяр цяла година. За това всеки, който иска да има мед за цяр, трбва да го отнесе в църквата и свещеникът да прочете молитва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Пчеларите у нас трябва да бъдат на почит, защото българският мед е световно известен и харесван от много хора. Освен това е и полезен за здравето. В новите указания на ЕК за биоземеделие се казва, че то трябва да стане по-екологично и да се обърне особено внимание на намаляващите популации от пчели, защото те са основният начин за опрашване и плодовитост на растенията, които ни хранят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.