Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Около 65% от смъртните случаи у нас са предотвратими

България е с под средното за ЕС ниво на предотвратимата чрез превенция смъртност, но с висок дял на лечимите случаи

1 коментар
Около 65% от смъртните случаи у нас са предотвратими

Около 1.7 млн. души под 75-годишна възраст са починали през 2016 година в ЕС, като 68% или 1.2 млн. от смъртните случаи могат да се считат за преждевременни според разработения от Евростат индекс на предотвратимата смъртност.

За 741 000 смъртни случая (43.3%) се смята, че биха могли да бъдат избегнати чрез адекватна превенция, а за 422 000 (24.7%), че са били лечими с навременни и ефективни медицински интервенции, сочат данните, публикувани в четвъртък от Евростат и Европейската комисия.

Делът на предотвратимите смъртни случаи варира значително в отделните държави, като България е с под-средния за ЕС – 65.1 % или 30 198 случая. България е със сравнително нисък дял на смъртните случаи, които биха могли да се избегнат чрез адекватна превенция (35.4% при 43.3% средно за ЕС), но с висок дял на смъртните случаи, предотвратими чрез адекватно лечение (29.7% при 24.7% средно за ЕС).

Сърдечните удари (174 000 смъртни случая), раковите заболявания на трахеята, бронхите и белите дробове (168 000 смъртни случая) и инсултите (87 000 смъртни случая) заедно представляват над една трета (37%) от предотвратимата смъртност при хората под 75 години в ЕС.

В сравнение с 2011 година смъртните случаи в ЕС, които могат да бъдат избегнати, като дял от общата смъртност, намаляват с 1.7 процентни пункта от 69.7% до 68 % през 2016 г.

Концепцията за предотвратимата смъртност, която може да се избегне, се основава на идеята, че определени смъртни случаи за конкретни възрастови групи и от специфични заболявания биха могли да бъдат избегнати. Това означава, че те не биха се случили на този етап при ефективни политики в областта на общественото здраве, профилактиката и превенцията или ако са били осигурени навременни и ефективни здравни грижи.

Както лечимата, така и предотвратимата смъртност са показатели, които се използват в глобален мащаб за оценка на работата на здравните системи. Те са индикатор за потенциални недостатъци на здравните системи, но не са категоричен измерител за състоянието на здравните системи в ЕС.

Делът на потенциално предотвратимите смъртни случаи чрез профилактика и превениция сред всички смъртни случаи на хора под 75 години през 2016 г. варират значително
между държавите-членки на ЕС.

Най-висок дял на предотвратимите смъртни случаи е регистриран в Словения (53.5%) и Унгария (51.7%), следвана от Естония (50%), Литва (49.8%), Австрия (49.1%) и Латвия (48.9%). За разлика от тях, делът е най-нисък в България (35.4%), изпреварвайки Кипър (39.2%), Малта (39.9%), Италия и Полша (и двете по 40.8%).

Най-висок дял на лечимите смъртни случаи е регистриран в Румъния (31.9%) и Словакия (30.8%), следван от Литва (30.1%), Малта (30%), България и Латвия (и двете 29.7%). За разлика от тях делът е най-нисък във Франция (19.3%), изпреварвайки Белгия (20.5%), Дания (21.0%) и Холандия (21.7%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    Е не.Ние сме чак на 5-6 място по смъртност,на лечими заболявания. Е как няма да напишат че сме на първо място по смъртни случаи,дадат хляб на аВтентичните медии и БСП,да плюят по управляващите?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.