Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оли Рен предупреди, че лондонското Сити не остава извън новите еврорегулации

7 коментара
Оли Рен предупреди, че лондонското Сити не остава извън новите еврорегулации

Еврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен предупреди в понеделник Великобритания, че лондонското Сити няма да остане незасегнато от разширяването на еврорегулацията върху финансовия сектор. Той освен това заяви, че Брюксел има твърди законови основания да използва институциите на ЕС за създаването на нов фискален пакт – междуправителственото споразумение на страните от ЕС, което Великобритания отказа да подкрепи.

Ако целта на Великобритания е била да запази банкерите и финансовите корпорации в Ситито от това да бъдат регулирани, това няма да се случи, заяви Оли Рен пред репортери в Брюксел.

Всички трябва да си извлечем поуки от настоящата криза и да помогнем за разрешаването ѝ, това важи и за финансовия сектор, допълни той.

Еврокомисарят представи официално приетия пакет от шест мерки, които да обезпечат по-голяма бюджетна и финансова дисциплина сред 17-те страни от еврозоната.

Великобритания остава извън обхвата на някои от новите санкции и глоби, които могат да бъдат налагани на държавите от еврозоната, но въпреки това фискалните планове на британското правителство трябва да бъдат контролирани от Брюксел.

Оли Рен напомни, че британското правителство е подкрепило и одобрило шесторния пакет, съдържащ нови правила за по-строг фискален и икономически мониторинг, който влиза в сила от вторник. Прекомерният дефицит на Великобритания и нейният дълг ще бъдат обект на наблюдение така, както и тези на останалите страни членки на ЕС, макар че принудителните мерки се отнасят преди всичко за страните от еврозоната, поясни Оли Рен.

След като британският премиер Дейвид Камерън отказа да подпише новия фискален пакт, анализатори повдигнаха въпроса дали ЕК и Съдът на Европейските общности могат да наложат мониторинг или прилагане на новите мерки спрямо Великобритания.

В същото време се появиха сериозни съмнения, че постигната в петък договореност между 17-те държави от еврозоната с подкрепата на още 9 от ЕС, може да бъде въплътена в договор, задължаващ страните по него да го спазват. Мнозина специалисти казват, че такъв договор би бил нелегитимен, пише германското сп. "Шпигел".

Изданието цитира Жан-Клод Юнкер - председател на Еврогрупата (финансовите министри на еврозоната) и премиер на Люксембург, според когото 17-те държави от европейския валутен съюз може сами да се договорят за промени в договорите на ЕС, без участието на останалите 10 в ЕС.

Промени в договора на ЕС се одобряват единодушно. Понеже валутният съюз се регулира в много текстове на Лисабонския договор, реформата, за която са се разбрали 17-те, може да бъде приложена единствено в съществуващата правна рамка. Специалисти от Европейската комисия, Европейската централна банка и Европейския съвет, представляващи страните членки в Брюксел са на едно и също мнение - договор само на 17-те държави с евро ще бъде нелегитимен.

Оли Рен отхвърли подобни "спекулации" като неоснователни. "Резултатът, който постигнахме на срещата е по-добър, отколкото някои допускаха – категоричен, ефективен и законово жизнеспособен", заяви комисарят.

Междувременно говорител на британския премиер Дейвид Камерън заяви, че Великобритания ще следи внимателно всеки опит на останалите държави членки да използват европейските институции за пакт, който да реши дълговата криза в еврозоната.

На въпрос дали Камерън се противопоставя на идеята европейски органи да наблюдават спазването на договореността, която британският премиер отказа да подпише миналата седмица, говорителят заяви, че Лондон не приема нищо, което би подкопало единния пазар.

"Има въпроси, повдигнати от това, че институции служат на двама господари – на еврозоната и на Европейския съюз – затова трябва внимателно да разгледаме тези въпроси", подчерта служителят от офиса на британския лидер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #7

    Дьо Гол отдавна е казал, че това жалко островче няма думата по европейските въпроси.

  2. Анонимен
    #6

    Моят дядо ми показваше карта на която пишеше Британска империя ( British empire) баща ми остави една карта на която обозначението беше Великобритания (Great Britain) аз пък свиквам със сегашното име Обединено кралство ( United Kingdom) и така от много хитруване ще видим до къде ще докарат картата при внуците ми. Високомерието и самонадеяноста винаги са били губеща карта.

  3. Анонимен
    #5

    САЩ, НАТО и ЕС стоят на ъгъла с протегната напред ръка и викат -Дайте за хлебец, дайте за хлебец... Така е тя!

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  5. И.Иванов, Швеция
    #3


    ТУПУРДИИ ЗА НАИВНИ !

    " Промени в договора на ЕС се одобряват единодушно. Понеже валутният съюз се регулира в много текстове на Лисабонския договор, реформата, за която са се разбрали 17-те, може да бъде приложена единствено в съществуващата правна рамка. Специалисти от Европейската комисия, Европейската централна банка и Европейския съвет, представляващи страните членки в Брюксел са на едно и също мнение - договор само на 17-те държави с евро ще бъде нелегитимен. "

    Кристално ясна истина !

    Договор

  6. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #2
  7. Анонимен
    #1

    Дори самите англичани са раздразнени от реакцията на Камерън, както се вижда от днешния "Гардиън". Англия можже и да има основания да не обича брюкселската бюрокрация /то нея кой ли я обича/, но практически Англия и преди, и сега, и винаги е работела не просто срещу Еврото но и против Европейския икономически съюз. Този подход се обяснява с унаследени бивши имперски замашки на една държава, която все не може да свикне с мисълта че вече не е империя. На практика Англия винаги е била някакъв придатък

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.