Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН гласува резолюция за разоръжаване на Ирак

0 коментара

Съветът за сигурност(СС) на ООН единодушно одобри дългоочакваната от САЩ и подкрепена от Великобритания резолюция, предназначена да застави Ирак да се освободи от оръжията за масово унищожение, съобщи Би Би Си.

В момента България е един от 10-те непостоянни членки на Съвета.

Преговорите по текста на резолюцията продължиха 2 месеца. Направените в последната минута вчера промени проправиха пътя към вота, преодолявайки съпротивата на Франция, Русия и единствената арабска държава -член на СС - Сирия.

Ирак призоваваше членовете на съвета да отхвърлят резолюцията, определяйки я като упражняване на "закона на злото".

Резолюцията постановява оръжейните инспектори на ООН, които не се пребивавали в Ирак от четири години, да получат "незабавно, безпрепятствено и безусловно" право да претърсват навсякъде, включително в резиденциите на Саддам Хюсеин, за разработки на оръжия за масово унищожение.

На Багдад се дава една седмица да приеме условията и да обещае да ги изпълни

Резолюцията предвижда "сериозни последствия", ако Багдад не сътрудничи на оръжейните експерти на ООН и най-важното - не изисква следваща резолюция, която да оторизира военна атака.

Пробивът в постигане на съгласие по текста дойде след разгорещени преговори, които на моменти се въртяха около употребата на наглед елементарни думи.

Такъв случай имаше в четвъртък, когато в резултат на телефонно обаждане от американския президент Джордж Буш до неговия френски колега Жак Ширак, думата "или" беше заменена с "и", с което стана възможно резолюцията да бъде подложена за гласуване.

Франция настояваше за двустепенен процес: да има една резолюция за оръжейните инспектори, последвана от втора, разрешаваща военна намеса, ако Ирак не изпълни задълженията си по първата.

Гласуваната днес от СС на ООН резолюция въобще не предвижда втора - чиста победа за САЩ, които си запазиха правото да предприемат самостоятелна военна акция.

Но компромисният текст дава на Франция и нейните поддръжници нещо в замяна.

СС на ООН ще оценява евентуалното неизпълнение на Ирак само на основата на доклад от самите оръжейни инспектори.

В предварителния вариант на САЩ се предвиждаше която и да е страна да може да предизвика дебат по оценка на проверките, което изглеждаше удобен повод за предвождана от САЩ военна операция - по всяко време.

Русия също имаше резерви към езика на документа.

Сирия също даде подкрепа за документа. Страната очаква да понесе загуби от войната срещу Ирак, тъй като смята да получи около 100 000 барела петрол дневно от Ирак на изключително ниска цена. Веднага след днешния единодушен вот в Съвета за сигурност, генералният секретар на ООН Кофи Анан прикани Ирак да се възползва от предоставената му възможност окончателно да се освободи от оръжията за масово унищожение. "В противен случай, Съветът за сигурност ще изпълни своите задължения", каза Анан.

Освен постоянните пет членове на Съвета за сигурност - Великобритания, Китай, Русия, САЩ и Франция, в момента негови непостоянни членове са България, Гвинея, Ирландия, Камерун, Колумбия, Мавриций, Мексико, Норвегия, Сингапур и Сирия. За одобряване на резолюция от Съвета за сигурност на ООН са необходими най-малко девет гласа "за", без да е наложено вето от някой от петте постоянни членове, посочва АП.

Българският външен министър Соломон Паси изрази задоволството си от единодушието, с което бе приета резолюцията.

Посланик Тафров: Това е последният шанс на Ирак

"Всичко зависи от Ирак. Ако Ирак изпълни резолюцията, сътрудничи напълно с инспекторите, отвори всички свои инсталации, където се подозира, че развива оръжия за масово унищожение, мирът е напълно възможен", заяви пред Радио "Свободна Европа" българският посланик в ООН Стефан Тафров.

"Войната е последното средство за постигане разоръжаването на Ирак. Така че...иракското правителство... държи в ръцете съдбата на собствения си народ. Това е последният шанс за Ирак и резолюцията го казва много ясно", каза още Стефан Тафров.

Той обясни, че единодушното решение на СС на ООН ще има по-силен ефект върху Ирак и България е съдействала пълноценно за постигането на днешния компромис.

През последните десетина години международната общност подозира Ирак, че притежава или се стреми да се сдобие с химически, биологически и ядрени оръжия, припомня Ройтерс. През периода 1991 - 2000 г. СС на ООН прие общо 6 резолюции, които се отнасят до работата на оръжейните инспектори на ООН в Ирак.

Друга резолюция на Съвета - номер 678 от 29 ноември 1990 г., разрешава използване на военни действия срещу Ирак, ако той не се изтегли от Кувейт до 15 януари 1991 г. Тази резолюция бе последвана от войната в Персийския залив, в която иракските войски бяха изгонени от Кувейт, а на Бегдед бе наложено международно икономическо, търговско и оръжейно ембарго.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.