Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН обвини Северна Корея в нарушаване на международните й задължения

0 коментара

Международната агенция за атомна енергия /МААЕ/, която е специализираната организация на ООН по ядрените въпроси, обвини Северна Корея, че нарушава международните си задължения като гони инспекторите на МААЕ и реактивира реактора си в Йонбьон.

Шефът на МААЕ Мохамед Ел Барадей заяви пред Би Би Си, че е постигнато споразумение двамата инспектори, които контролираха изпълнението от Пхенян на споразумението от 1994 г. за спиране на оръжейната ядрена програма на страната, да напуснат Северна Корея до 31 декември.

Барадей определи решението за прекратяване на мисията на инспекторите като "много лош прецедент", който е предизвикателство за международните задължения на Пхенян.

Шефът на МААЕ повтори оценката си, че реактивирането на реактора в Йонбьон е много тревожно, тъй като инсталацията може да произвежда плутоний, който има "директно военно приложение."

Британски ядрени експерти, цитирани от Би Би Си смятат, че реакторът в Йонбьон може да произведе за 2 - 3 месеца достатъчно количество плутоний за създаването на няколко ядрени бомби. Северна Корея разполага и с балистични ракети, които биха могли носят ядрени бойни глави.

Северна Корея напусна споразумението за неразпространение на ядрените оръжия през 1993, но следващата година подписа договор със САЩ, за замразяване на ядрената си програма.

В замяна на това САЩ, с подкрепата на Япония и Южна Корея, поеха ангажимент да доставят мазут за ТЕЦ-овете на Северна Корея и едновременно с това да построят 2000-мегаватова АЕЦ, в която не може да се добиват оръжейни ядрени материали.

Кризата около севернокорейската ядрена програма избухна през октомври тази година, когато Пхенян даде да се разбере, че е продължил работата по получаване на оръжеен плутоний и след 1994 г. Американската администрация оцени това като нарушение и спря доставките на мазут за Северна Корея.

Наблюдателите смятат, че ядрената криза е предизвика умишлено от Северна Корея, която се надява да изтръгне нови отстъпки и помощи от САЩ, които в този момент не могат да се ангажират с втори конфликт в перспективата на евентуална война срещу Ирак. В момента САЩ имат 38 000 войници, разположени в Южна Корея, като гаранти за премирието, сключено в края на Корейската война през 1953. Според оценка на южнокорейското министерство на националната отбрана, огласена днес в редовната Бяла книга на ведомството, ако избухне война между Северна и Южна Корея, ще е необходимо Съединените щати да изпратят още 690 000 военнослужещи на Корейския полуостров.

Ден след като Северна Корея обяви, че прекратява мисията на двамата инспектори на МААЕ и започна да зарежда реактора в Йонбьон с гориво, САЩ заявиха,че няма да преговарят под заплаха.

Говорител на президента Буш каза, че "Съединените щати не преговарят под заплаха или след като едни споразумения са били нарушени". Говорителят обаче отново изтъкна, че Белият дом ще се стреми към дипломатическо решение на проблема.

Южна Корея съобщи днес, че възможно най-скоро ще изпрати специални пратеници в Русия и в Китай, за да бъдат обсъдени с ръководствата на двете страни стъпките, предприети от Северна Корея за възстановяването на работата на ядрения реактор в Йонбьон. Сеул се надява, че Русия и Китай, които са сред малкото държави, с които Северна Корея поддържа контакти, ще успеят да повлияят на режима в Пхенян и да го накарат да се върне към рамките на споразумението от 1994 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.