Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН одобри мисията на ЕС в Косово

2 коментара
ООН одобри мисията на ЕС в Косово
Съветът за сигурност на ООН одобри плана, според който международната организация прехвърля на сили на Европейския съюз грижата за сигурността в Косово.

Всички 15 страни членки подкрепиха плана на генералния секретар на ООН Бан Ки-мун, който по -рано тази седмица бе одобрен и от Косово, и от Сърбия, предаде ББС.

Мисия на ЕС от 2000 служители трябва да поеме полицейските и митнически функции от ООН през декември.

Косово обяви независимост от Сърбия през февруари въпреки ожесточената съпротива на Белград.

Независимо от съгласието за европейска мисия в Косово, Белград не е променил позицията си, че бившата югославска провинция все още е част от Сърбия.

Косово отхвърли всички предложения за запазване на контрола на ООН върху територии в Косово с преобладаващо сръбското население.

Сърбия от своя страна каза, че няма да приеме мисия на ЕС в Косово, ако в плана не се предвиди контрол на ООН върху сръбските територии.

По-рано тази седмица обаче двете страни се съгласиха да приемат разполагането на мисията на ЕС, независимо от възраженията си.

В плана, приет от Съвета за сигурност, не се засяга изрично въпросът с независимостта на Косово.

ООН не е признала Косово за независима държава, въпреки че това направиха 50 други страни, включително по-голямата част от членките на ЕС.

Деветдесет на сто от населението на Косово са етнически албанци, а сръбското малцинство населява предимно северната част на страната, която граничи със Сърбия.

Специалния пратеник на генералния секретар на ООН и ръководител на мисията на ООН в Косово Ламберто Заниер докладва пред Съвета за сигурност, че ситуацията в Косово е "спокойна и стабилна", но "сложна" в политическо отношение. В момента положението е мирно, но "потенциално заредено с конфликт", поради което е необходимо да се удвоят усилията от страна на международната общност за осигуряване на траен мир.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Жижо
    #2

    над т.н. "сръбски територии" трябва да има и в Западните пПокрайнини и в териториите с унгарско и албанско население извън Косово. Явно в Сърбия малцинствата трябва да се защитанат от ООН. След като ще защитаваме сърбите в една "неделима част" от Сърбия наречена Косово, нека защитим и другите несръбски малцинства в РСърбия. Една държава едни правила за всички. Иначе се получава, че сърбите ще защитим, а другите вуци ги яли. Така не може!

  2. И.П.Енчев
    #1

    Хей Xopa, Осъзнаxтели се?!!БЪЛГАРИО a ти, Призна ли Южна Осетия като равноправнa с тебе, или още се “мъдриш” накъде те мъкне за носа Евро-Конгломерата?? За 78 дни НАТО –("нашият" псeввдо-защитник), осъществи 34 хиляди полета с 1200 самолета, които извършиха 2300 бомбардировки. Общото количество на хвърлените мунициите е около 79 000 тонаКонцентрациите на винилхлоридни мономери във въздуха се увеличиха 10,600 пъти над нормата. Когато горят, те образуват силно токсични газове като фосген и молекулярен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.