Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ООН се разочарова от сръбския бойкот на изборите в Косово

0 коментара

Ръководителят на администрацията на ООН в Косово Сьорен Йесен-Петерсен изрази разочарование от бойкота на косовските сърби на изборите за ново събрание в управляваната от ООН област.

Йесен - Петерсен каза, че участието на сърбите е щяло да бъде по-високо, ако вотът им не е бил "похитен", по думите му, от някои техни лидери, предаде ББС.

По малко от 1% от имащите право на глас сърби в Косово пуснаха бюлетини във вторите по ред избори, откакто ООН пое контрола над областта през 1999 година. Бойкот се очакваше, но не в такава степен.

Косовските албанци, които са мнозинство в областта, искат независимост за провинцията, която технически все още е част от държавното обединение Сърбия и Черна гора.

Още преди изборите сръбският премиер Воислав Кощуница и Сръбската православна църква призоваха да не се гласува, опасявайки се, че с тези избори Косово се приближава към независимост. Същевременно президентът на Сърбия Борис Тадич призова за участие в изборите.

Общият брой гласували е 53%, което е с над 10% по-малко от участието в общите избори преди три години. Наблюдателите отбелязват, че сред албанците има известна апатия и разочарование от политическите лидери.

Сьорен Йесен-Петерсен поздрави малцината сърби, които участваха в гласуването. "Те искат не само по-добро бъдеще, те искат да са част от него", каза той.

Партията на Ругова с най-много гласове, но без мнозинство

Прогнозните резултати сочат, че Демократическата лига на Косово на президента Ибрахим Ругова е спечелила 47% от гласовете, което няма да ѝ стигне, за да управлява сама.

Следващите две партии са Демократическа партия на Косово на бившия лидер на Армията за освобождение на Косово Хашим Тачи с 27% и Съюз за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай (също бивш командир от АОК) с около 8%.

Сигурността остава основен проблем в Косово след албанските бунтове през март, когато 19 души бяха убити, стотици сръбски къщи и църкви бяха разрушени и опожарени.

За изборите НАТО разположи допълнително още 2000 войници. Вотът, който протече спокойно, бе проследен от 12 000 наблюдатели.

Изборите са смятани за решаващи за определянето на окончателния статут на областта, както и за важен тест за международната общност, която се опитва да създаде многоетническо общество в Косово, отбелязват агенциите.

Ругова: Изборите са важна дата за независимостта на Косово

Косовският президент Ибрахим Ругова каза, че вотът е бил "велика и важна дата за независимостта на Косово".

В средата на идната година ООН трябва да направи оценка за напредъка на етническата толерантност и законността, за да даде зелена светлина за започване на преговори за окончателния статут на областта.

Както отбелязват наблюдатели, дилемата пред международната общност е да реши дали да осъществи надеждите на албанското мнозинство за независимост - надежди, които сама подхрани, без при това да взриви стабилността на Балканите.

Кощуница: Провал за многоетническо Косово

Премиерът на Сърбия Воислав Кощуница заяви в неделя, че резултатите от проведените в събота избори са показали цялата сериозност на ситуацията в областта, където сърбите не гласуваха, по думите му, "по простата причина, че не са искали да използват единственото право, което имат в областта, а то е правото на глас", предаде ТАНЮГ.

Паси: Балканите могат да спят по- спокойно

Балканите могат тази вечер да спят малко по-спокойно. Изборите в Косово преминаха при пълно спокойствие, заяви в неделя пред БНР външният министър Соломон Паси, който е и действащ председател на ОССЕ. Той не е притеснен от слабата активност в изборите, тъй като тя е "типична дори за страни от ЕС. "Но по-важното е, че те минаха спокойно и усилията на международната общност, включително на Европейския съюз, НАТО, и на ОССЕ, дадоха добри резултати. Разбира се, не можахме да организираме сърбите в Косово да участват така масово в изборите, както ни се искаше, но бъдещето е пред нас", заяви Паси.

С неучастието си в изборите сърбите изпратиха единодушно послание, което произлиза от непоносимите условия за живот. Необходимо е хората да имат елементарно право на живот, за да гласуват за политическите си представители, посочи Кощуница.

След тези провалили се от гледна точка на запазване на многоетническия характер на Косово избори, Сърбия ще продължи да се бори за единно утвърдената си политика. Това е международното приемане и прилагане на сигурни институционални гаранции за оцеляване, нормален живот и връщане на сърбите в областта, каза Кощуница.

Албански министър: Косово де факто е независима държава

В същото време албанският министър на отбраната Пандели Майко заяви в интервю за швейцарския вестник Нойе цюрхер цайтунг, че Косово практически е вече независима държава, както и че искането областта да получи независимост е "компромис между сръбските и албанските интереси", предаде ТАНЮГ.

"Трябва да признаем, че Косово де факто е независима държава, защото Сърбия вече няма никакъв контрол над него. То има своя законодателна и избирателна система, митница и валута, различни от тези в Сърбия", каза албанският министър на отбраната.

Според албанския министър, "отделни западни страни трябва да започнат да вярват, че независимостта на Косово не е максималистично искане".

"Двете радикално противоположни решения биха били Косово да бъде част от Сърбия и да бъде част от Велика Албания", каза Майко, като подчерта мнението си, че искането за независимост на областта е компромис между албанските и сръбските интереси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.