Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опасност от блокиране на наказателния процес разтревожи депутатите

15 коментара

Реална опасност от блокиране на наказателния процес разтревожи членовете на парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност, които се събраха на закрито заседание в сряда. Причината е закъснението на Министерството на вътрешните работи да извърши преназначаването на своите служители по новия Закон за МВР, който влезе в сила от 1 май, научи Mediapool. Законът напълно отмени стария нормативен акт, създаде нова структура на ведомството и девоенизира неговите служители.

Пред Mediapool членът на парламентарната комисия и депутат от ДСБ Атанас Атанасов съобщи, че получил информация за масов отказ на дознателите да подпишат заповедите си за преназначения заради предложени от 60 до 80 лева по-ниски заплати. В същото време Законът за МВР предвижда служителите на министерството да запазят старите си заплати до момента, в който Министерският съвет не определи техните възнаграждения.

Депутати заявиха пред Mediapool, че знаят за такива проблеми в Бургас, Добрич, София, Враца и Габрово.

При неизвършено преназначение обаче и при влязъл в сила Закон за МВР, който отменя старата структура и военните чинове в министерството, служителите, които не отговарят на изискванията, са некомпетентни да издават административно-наказателни актове, както и да участват в досъдебното производство.

“Всички актове на тези лица, които не са преназначени по новия закон, са нищожни пред съда. За да има стабилен акт, то той трябва да е издаден от компетентен орган, т.е от съответно лице, назначено на определена длъжност по съответен ред”, каза пред Mediapool Атанасов.

Според него забавянето на процеса на преназначение може “буквално да блокира” наказателния процес в страната заради “несвършената работа” от страна на МВР.“Има процесуално-следствени действия, които не могат да бъдат повторени,  като, например, огледът на местопрестъплението или транспортните произшествия. Тук става дума за убийства, обири и др. ... Няма информация досега каква част от хората в системата на МВР не са преназначени и какъв обем от процесуални действия те са извършили”, обясни депутатът.

Пред Mediapool съществуването на сериозен проблем бе признато и от председателя на вътрешната комисия и депутат от НДСВ Николай Свинаров.

“Всички членове на комисията изразихме загриженост по тези теми”, каза той.

Свинаров обясни, че проблемът се състои основно в общото изпълнение на Закона за МВР и ниските заплати, които са предвидени за дознателския апарат към вътрешното министерство.

“Наистина е проблем това, че дознателите получават от два до три пъти по-ниски заплати от тези на следователите”, обясни депутатът, като добави, че тема на заседанието на комисията е станала и идеята за нова промяна в НПК, която да даде право на вътрешния министър със своя заповед да определя кой полицай да може да изпълнява дознателски функции. Тази разпоредба съществуваше в стария НПК.

Въпреки ниските заплати, по-малко от 1700-те дознатели към МВР трябва да извършват процесуално-следствените действия по близо 95% от престъпленията в страната.

Според информацията на Mediapool от членове на комисията именно депутатът от БСП Татяна Дончева е повдигнала темата за преназначенията на дознателския апарат и техните възнаграждения. Тя дори е предупредила за съществуването на своеобразен бунт в МВР заради орязването на парите. Опитът на Mediapool да я открие за коментар обаче, се оказа безуспешен.

Новият НПК “закова” броя на дознателите на 2000 души. МВР получи срок от една година (до март 2007 година), за да набере юристи в областта на наказателното право, които да запълнят тези бройки, а дотогава Румен Петков ще има право със заповед да определя щата на дознанието.

На няколко пъти обаче МВР призна, че има проблем с набирането на квалифициран дознателски апарат заради ниските заплати и големия обем на работата. До този момент са попълнени едва около 1600 места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. никой
    #16

    Съвсем доскоро, уважаеми дами и господа, следователите работеха на същите заплати, като дознателите сега.Но, имаше огледи и посетени местопроизшествия, и нямаше откази от изпълнение на служебни задължения.Съвсем доскоро следствието нямаше компютри, нито масиви, нито маса екстри, които в МВР ги има.но си вършеше работата.срещу щат от 520 лева.сегашният дознателски е значително по-висок.невъзможно е служителите на МВР да осъществяват рекат над държавата.недопустимо е.години наред следствието-като единствен

  2. аз
    #15

    не си е на местото..кой ли е той ?..

  3. някой
    #14

    Въобще не са били същите заплатите на следователите, а доста по-големи - явно някой те е заблудил. Освен това всички дознатели са преназначени като младши дознатели, независимо от достигнатата степен/някои до старши дознател/. Но освен дознателите на по-ниски длъжности със една степен бяха преназначени и оперативните работнищи и районните инспектори, независимо, че съгласно ЗМВР трябваше да запазят длъжността си! Но е нормално в БГ да се нарушава закона от тези, които трябва да съблюдават за спазването му!

  4. ММ
    #13

    ДОЗНАТЕЛИ МАСОВО НАПУСКАТ ПОРАДИ ПРЕТОВАРЕНОСТ, В СЛЕДСТВИЕ НА ЗАБРАНАТА НА ОБИКНОВЕНИ ПОЛИЦАЙ ДА ИЗВЪРШВАТ ДЕЙСТВИЯ ПО РАЗСЛЕДВАНЕТО.

  5. някой
    #12

    не лъжи, не напускат масово, а случаите са единични! По лошото е друго - корупцията в МВР, безпринципните повишения и преназначения на началници и липсата на перспектива за развитие без връзки или пари!

  6. Вуте Нанев
    #11

    Я па си мислех че опасност от блокиране на наказателния процес е последното нещо дет нявга би могло да им дреме на дупетатите

  7. До по-долния
    #10

    Когато пишеш за корупция, недей да имаш предвид само МВР. Всъщност то първо подхвана много яка кампания "Не на корупцията".Доста корумпирани ченгета бяха уволнени. А корупция винаги ще има независимо къде докато свят светува. Просто хората така са устроени. Но мисля че полицията доста по-добре се спавя с нея, отколкото другите ведомства.

  8. Тишо
    #9

    Прав беше Петков едно време като предупреждаваше, че ще има проблем с броя на дознателите. 2000 са крайно недостатъчни.Дано да си намерят кадърни хора.

  9. оо7
    #8

    Следователите са магистрати на ниво окръжен съд (като окръжен съдия или окръжен прокурор). Заплатите им са еднакви с тези на съдиите и прокурорите и са по-големи от тези на районни съдии и районни прокурори. За сравнението със заплатите на дознателите няма да коментирам-несериозно е. Само ще кажа, че досега не съм видял следовател, който да се е прехвърлил в полицията като дознател. Даже доста се мръщиха на това, че ги пратиха в районните магистратури - повече работа и по-малки заплати.

  10. 1789
    #7

    Най-вероятно става въпрос за действия, които са концертирани с МВР, макар и да създават привидност за критика. в момента МВР има интерес да притисне парламента и да получи най-после промяна в новия НПК според която всеки полицай да може да извършва валидни действия по предварителното производство. това е напълно легитимно желание на МВР, защото съцдаването на дознанието не спомага с нищо за увеличаване на скоростта и качеството на наказателния процес. дознанието е едно към едно копие на следствието,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.