Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

OpenAI върна главния си изпълнителен директор на поста (Обновена)

Сам Олтман се връща само четири дни, след като бе отстранен

0 коментара
Новият стар изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман, Сн. ЕПА/БГНЕС

Създателят на ChatGPT OpenAI постигна споразумение в сряда със Сам Олтман да се върне като главен изпълнителен директор само няколко дни след отстраняването му, слагайки край на дискусиите за бъдещето на стартъпа, съобщи Ройтерс.

Компанията също така се съгласи да обнови борда на директорите, който беше освободил Олтман. OpenAI назначи Брет Тейлър, бивш съизпълнителен директор на Salesforce, за председател и също така назначи в борда на компанията бившия финансов министър на САЩ Лари Съмърс.

Олтман изрази задоволстово си от връщането му в  OpenAI с пост в "Екс", доскоро Twitter.

Сам Олтман, който е на 38 години, е сред най-популярните фигури в технологичния сектор в САЩ. За всеобща изненада обаче в петък той беше отстранен като шеф на технологичната компания, а управителният съвет даде лаконично обяснение на своето решение.

Отстраняването на Олтман обаче създаде риск от масово напускане от страна на редица висококвалифицирани служители на "OpenAI". Освен това то може да застраши предстоящата продажба на ценни книжа на компания на стойност от 86 милиарда долара, посочва Ройтерс.

Пренареждането на високите етажи в комапнията изглежда е в полза на Олтман и финансовия спонсор Microsoft (MSFT.O), който разпространява технологията на OpenAI сред бизнес клиенти в световен мащаб.

В изявление в "Екс" главният изпълнителен директор на Microsoft Сатя Надела приветства промените. "Вярваме, че това е първата съществена стъпка по пътя към по-стабилно, добре информирано и ефективно управление", каза той.

Драматичният обрат на Олтман доведе до сравнения с една от легендите на Силициевата долина - Стив Джобс, главен изпълнителен директор на Apple, който напусна производителя на компютри в битка за власт през 1985 г. само за да се върне 12 години по-късно. Алтман обаче си върна поста на главен изпълнителен директор едва след четири дни, съобщи Ройтерс.

Защо уволнението на Олтман бе шоково?

Уволнението на Олтман беше обявено в невзрачно съобщение за пресата на OpenAI.

Моментът беше шокиращ, тъй като дойде само няколко седмици след като беше представил фирмата на британската среща на върха за безопасност на изкуствения интелект и дни след като се появи на първата конференция на компанията за разработчици от трети страни.

Твърди се, че управителният съвет е "загубил доверие" в него поради неуточнени проблеми с комуникацията.

В този случай бордът е имал предвид само четирима души - включително главния учен на OpenAI Иля Суцкевер, който според съобщенията се е притеснявал, че Олтман дава приоритет на растежа на компанията пред безопасността на изкуствения интелект.

Членове 5 и 6 - самият г-н Олтман и тогавашният председател Грег Брокман - се противопоставиха, но бяха прегласувани.

"Много ми хареса да работя в OpenAI", написа г-н Олтман в X, когато новината се разчува, като я определя като "трансформираща".

"По-късно ще имам какво да кажа за това какво следва."

Непосредствени последици

OpenAI назначи главния технологичен директор Мира Мурати за временен главен изпълнителен директор.

Но тъй като стотици служители изразиха недоволството си от уволнението на Олтман, тя направи опити да осигури зашеметяващото му завръщане, за да предотврати бунта.

"OpenAI е нищо без своите хора", пишат много служители в X - включително самата г-жа Мурати.

Съобщава се, че г-н Олтман е бил запален по идеята да се завърне. Неговият брат Джак, също изпълнителен директор на стартираща фирма за човешки ресурси Lattice, предупреди критиците му, че "залагат срещу грешния човек".

Но до неделя г-н Олтман и г-н Брокман се присъединиха към инвеститора в OpenAI - Microsoft, за да ръководят изследователски екип по изкуствен интелект.

Bloomberg съобщи, че главният изпълнителен директор на технологичния гигант Сатя Надела е бил "ядосан" и изненадан от отстраняването.

OpenAI реагира, като нае Емет Шиър, бивш шеф на сайта за стрийминг Twitch, за заместник на г-н Алтман.

Но паниката в OpenAI беше очевидна, тъй като повече от 500 служители подписаха писмо със заплаха за напускане.

Нищо не обобщава хаоса повече от подписа на г-н Суцкевер, който казва, че "дълбоко съжалява" за решението на борда.

Завръщането на Олтман у дома

Въпреки че се присъедини към Microsoft, г-н Олтман остави отворена врата за завръщане към OpenAI.

Двете компании вече бяха в тясно сътрудничество, като производителят на Windows инвестира 10 млрд. долара в нея по-рано тази година и използва технологията GPT, за да преоткрие своята търсачка Bing и продуктите на Office.

Според сайта за технологични новини The Verge, който се позовава на множество източници, г-н Олтман и г-н Брокман са били готови да се върнат в OpenAI, ако членовете на борда, които са организирали преврата, си тръгнат.

Г-н Надела заяви пред CNBC, че "е много, много ясно, че нещо трябва да се промени около управлението".

"Ще проведем добър диалог с техния борд по този въпрос", каза той.

Компанията заяви, че ще има "нов първоначален борд" в състав Брет Тейлър, Лари Съмърс и Адам Д'Анджело.

Защо бъдещето на OpenAI е важно

Базираната в Сан Франциско компания съществува от 2015 г. и още тогава в редиците ѝ са включени някои големи имена, включително Елон Мъск.

Той и г-н Олтман бяха първите хора в управителния съвет, които ръководеха стремежа на фирмата да разработи "безопасен и полезен" изкуствен интелект (ИИ), което се отнася до свръхмощен ИИ, способен да надмине хората в редица задачи

Но едва през ноември 2022 г. OpenAI попада в полезрението на масовата публика благодарение на ChatGPT, като само за няколко месеца привлича повече от 100 милиона потребители.

Тъй като се очаква ИИ да окаже подобно трансформиращо въздействие върху света, както индустриалната революция, г-н Алтман се среща с някои от най-влиятелните политици в света, за да подпомогне формирането на потенциална регулация.

Г-н Олтман не се притеснява да предупреждава за рисковете, свързани с ИИ, но несъмнено е решен да разшири границите и, което може би е по-важно за драмата от последните дни, да увеличи максимално търговския му потенциал.

Конференцията за разработчици OpenAI, на която той се появи преди уволнението си, беше посветена на това да се даде възможност на трети страни да използват технологията GPT на фирмата в своите продукти - дори да създават свои собствени цифрови асистенти.

А през септември Financial Times съобщи, че бившият дизайнер на Apple Джони Айв е в преговори с OpenAI за създаването на "iPhone на изкуствения интелект".

Подобни проекти биха били в разрез с нестопанския произход на OpenAI. През 2019 г. фирмата стартира подразделение, насочено към печалба, но то не се хареса на някои от първоначалните инвеститори - включително Мъск, който се отказа.

Смяната на г-н Олтман с г-н Шиър, който преди това заяви, че е "за забавяне" на развитието на ИИ, изглеждаше като знак, че OpenAI иска да се върне към корените си.

Всички се надяваме, че драмата около назначаването на г-н Олтман ще се забави - сага, която дори ChatGPT не би могъл да напише и която доведе до срив в една от най-влиятелните компании в света.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.