Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опитите за активизиране на вота имаха обратен ефект

154 коментара
Опитите за активизиране на вота имаха обратен ефект

“Многото пари, заделени за повишаване на избирателната активност, включително и за лотарията, организирана от правителството, както и многото политическо говорене естествено изиграха негативна роля за ниската избирателна активност”. Това коментира в събота пред Mediapool Татяна Буруджиева, политолог, преподавател в СУ “Св. Климент Охридски”, по повод очертаващата се най-ниска избирателна активност от 1989 година насам за парламент. По-късно обаче стана ясно, че 350 000 българи са се включили в изборната томбола, организирана от правителството.

По данни на ЦИК към 19 часа 53,48 на сто от българите са гласували в събота, като очакванията са избирателната активност да достигне 55 на сто, тъй като на места подаването на бюлетини продължи и след 20 ч.. По прогнози на MBMD около 63 на сто от хората са се явили пред урните, като това е най-високото очакване, дадено от социологическа агенция. Според “Сова Харис” 54,5 на сто от българите са дали вота си.

На хората не им е приятно, когато те не се чувстват добре, толкова много демонстрации да се правят от страна на политиците, не само от управляващите, но и от повечето партии, обясни Буруджиева ниската избирателна активност. Политиците, които заделят толкова много средства за кампания в чужбина, обикновено слизат от политическата сцена, заяви тя по повод неефктивността на мерките за повишаване на избирателнат аактивност зад граница. “Не е възможно толкова много пари да се заделят само за гласуването в чужбина, много повече отколкото за страната и то само за няколко десетки хиляди гласа”, кагеторична бе Буруджиева.

“За да се установи къде точно се крие проблемът, обаче е необходим по-сериозен анализ, смята политологът. Кампанията на отделните формации, рязката смяна в тактиките на политическите партии, множеството грешки в кампанията, които бяха допуснати, както и крайният негативизъм, също са след проблемите, които са повлияли на ниската избирателна активност, според нея.

Многото пари уплашили хората

Тезата ѝ бе покрепена и от социолога Антони Гълъбов. Хората се уплашиха от многото пари, те  не са свикнали на такива кампании, затова и ефектът повече е негативен, отколкото позитивен, каза Гълъбов. Фактически това е корупция, облечена във власт, коментира той много пари, вложени в предизборната лотария. Тази корупция е най-изявената, най-наглата и най-неприкритата. Казвам го като човек, който отдавна се занимава с проблемите на корупцията в България, заяви социологът.

На практика повечето социологически агенции признаха изненадата си от ниската избирателна активност. Кънчо Стойчев и Андрей Райчев от ББСС Галъп не скриха, че няма да се състоят първоначалните прогнози пред урните да се явят повече от 60 на сто от хората с право на глас. В един момент изборният ден тръгна в тази насока, но после пускането на бюлетини замря.

Едва 2 932 411 души от общо 6 722 367 записани в избирателните списъци гласуваха до 17 часа в събота, сочат данните на Централната избирателна комисия..

Пред БТВ Цветозар Томов от агенция “Скала” съобщи, че по данни на агенцията към 18 ч. активността е 49.1% и прогнозира, че на тези избори ще се регистрира най-ниската избирателна активност в сравнение с всички вотове за парламент от 1989 г. досега.

Според данни на “Скала” в градовете се забелязва по-активен вот, за разлика от селата, където досега традиционно гласуваха повече хора. Цветозар Томов коментира, че е рано да се обяви дали причина за това е преместването на изборния ден от неделя, както е било досега, в събота, или заради други.

Най- висока избирателна активност бе регистрирана в Пловдив, където 72 на сто от хорота са пуснали бюлетини, стана ясно след края на вота. В Кърджали пред урните са се явили 65 на сто от жителите, според преброяването. В Разград към 17 часа бяха гласували 58,4 на сто. В Силистра традиционно много са явилите се пред урните – 56,76 на сто, два часа преди края на изборния ден. 56,9 на сто гласуваха в Ловеч, във Варна пред урните се явиха 55 на сто от жителите. В Стара Загора тъмната стаичка са посетили 48 на сто от избирателите, във Видин – 46,5 на сто.

В Благоевград цял ден избирателите бяха най-вяли

От сутринта най-слабо вървят изборите в Благоевград. Около 15 часа бюлетини бяха пуснали едва 20 на сто от гражданите, два часа по-късно активността нарасна една до 33,4 на сто.

Между 41 и 47 на сто е избирателната активност в столичните многомандатни изборни райони.. В Бургас активността е 33 на сто. В Русе, където изборният ден стартира силно, после замря, активира се и сега пак е в застой, към 17 часа се отчита, че гласа си са дали 40 на сто от българските граждани.

В Сливен са гласували едва 32,92, с което отнеха последното място на  благоевградчани в класацията към 17 часа.

До обяд нито един избирател не се бе явил пред урните в земенското село Чепино, съобщиха от РИК-Перник.

По данни към обяд над 32 на сто от военните в българския батальон в Ирак подадоха глас, съобщи в пряка връзка с база "Еко" в Дивания председателят  на Секционната избирателна комисия Панко Панов. Той добави, че организацията за изборите в базата е отлична и са спазени всички законови изисквания. Командирът на петия батальон подп. Костадин Кузмов каза, че за днешния ден е създадена специална организация при изпълнението на задачите, за да може всички желаещи от батальона да гласуват. Бюлетините, пуснати от бойците ни в Ирак, ще пристигнат в България утре със специален полет.

Над 70 на сто е избирателната активност сред военнослужещите ни в Афганистан, 50 процента от контингена ни в Босна и Херцеговина също се е явил пред урните, бюлетини са пуснали и 40 на сто от бойците ни в Косово, по данни към 13 ч. Там обаче изборният ден продължава и след 19 ч.

Над 43 хил. изселници в Турция се наредиха на опашки

Масово българските изселници в Турция тази сутрин се наредиха на опашки пред избирателните секции, отворени общо в 14 града – Истанбул, Ордин, Бурса и др.,предаде БНТ. Традиционно се окачва там избирателната активност се повишава около 19 часа, когато приключва редовният работен ден в югоизточната ни съседка, какъвто е съботата. По данни на БНР над 43 хил. души са гласували в Турция, като на всички тях е поставен печат в задграничните паспорти, за да не може да преминават границата и да пуснат бюлетини и в България.

Значително бе надхвърлен броят на предварително записалите се 190 души в Македония, сочат данните на посолството ни. Предполага се, че много пребиваващи в Македония българи да посетят избирателните секции на територията на българската държава.

В  Германия, където пребивават множество български емигранти от над 8 години, интересът към изборите е вял. Само наши студенти са посетили изборните секции, открити в 7 града, сред които Берлин, Мюнхен, Щутгард и др, предаде БНР. 388 души се явиха пред урните в Германия до обяд, допълни БНТ. На предишните избори бюлетина са пуснали 3300 българи, пребиваващи в Германия. Сега едва 400 са дали гласа си за народни представители.

По предварителни данни между 2750 и 3000 българи, живеещи в Испания, са упражнили правото си на глас, съобщи по Нова телевизия Костадин Коджабашев от посолството на България в Испания. В страната са разкрити 31 избирателни секции.

Не се оправдаха и очакванията в Русия да гласуват над 1300 наши сънародници. 1000 души са посетили секциите в Москва, в Санкт Петербург, в Екатеринбург, Краснодар, Ярославъл и Стари Оскол.

В Албания пред урните са се явили 116 българи, в Бейрут – 83 души, което по-ниска избирателна активност в сравнение с прредишните пармалентарни избори през 2001 г.

858 българи са гласували до обяд в седемте избирателни секции, разкрити за българските парламентарни избори във Франция, съобщи българското посолство в Париж. Общо за Франция около 1000 души са заявили предварително, че ще гласуват. Сред вече упражнили правото си на глас има и наши сънародници, които не са подали предварително заявления за гласуване, уточни Ангел Ангелов, консул в Париж. По негови данни най-висока избирателна активност българите във Франция са проявили на президентските избори през 2001 г., когато са гласували 1340 души. За българските парламентарни избори във Франция са открити седем секции - четири в Париж, две в Страсбург и една в Марсилия.

Вече завърши гласуването в българските секции в Далечния изток, Япония, Австралия, Нова Зеландия, Сингапур, Китай, Република Корея. Данните за гласуването постъпиха в ЦИК, съобщи Мария Донска, директор на дирекция "Информация и връзки с обществеността" към Министерството на външните работи пред "Дарик радио". По думите ѝ българите в чужбина са били активни според очакванията.

Два пъти повече секции в чужбина, но без ефект

Заради часовата разлика, първи пред урните се явиха българите в Австралия, където са гласували 228 души.  Приключи и изборният ден за българите в Япония, където бюлетина са пуснали 107 наши съграждани, 55 са нашенците дали вот в Китай. Най-късно изборният ден ще започне в Лос Анджелис.

Бяха регистрирани над два пъти повече избирателни секции в чужбина, отколкото на предходните парламентарни избори от 2001 г., припомни Мария Донска.

Най-много секции бяха отворени в Турция - 78, в САЩ броят им бе 51, в Испания – 31, и Великобритания - 15. Сред страните, в които за първи път се организираха секции, са Нова Зеландия, Сингапур, Ирак и Афганистан.

Неизползваните изборни книжа и бюлетини се съхраняват в  дипломатическите представителства до произнасяне на ЦИК за реда  и начина на унищожаването им. Според избирателния закон, на тези избори гласовете от чужбина няма да се отчитат към гласовете в дадени избирателни  райони, а ще се прибавят към гласовете на съответната партия или  коалиция в национален мащаб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

154 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Volen Siderov
    #157

    kvi evropeici ste be kradci i palq4ovci

  2. Volen Siderov
    #156

    vleznahme sega 6te ima 4istkaaaa.6te gi izbiem

  3. Volen Siderov
    #155

    Volen napred sloji ciganite i turcite v red

  4. don4o
    #154

    N 8 za po dobra i po silna bulgaria

  5. ПЕТКА
    #153

    ДПС-10% ЧИСТА КРЕАТУРА НА ДС, ВСИЧКИ СА АГЕНТИ НА ДС, ПРЕДАВАЛИ СЪНАРОДНИЦИТЕ СИ И ТРЕПЕРЕЩИ ДА НЕ СЕ РАЗБЕРЕ ОФИЦИАЛНО ТОВА. АТАКА-10%НОВОТО СЪЗДАНИЕ НА ДС, ВСИЧКИТЕ ИМ ШЕФОВЕ СА ВЕРБУВАНИ. НДСВ-20% СБИРЩИНА ОТ ЛАПАЧИ И БИОЛОГИЧНИ НАСЛЕДНИЦИ НА НОМЕНКЛАТУРАТА НА БКП И ДС ГОТОВИ ДА СЛУЖАТ НА ВСЕКИ, СФОРМИРАНА ОТ СИМЕОН, ЧОВЕК ЗАВИСИМ, ДОКАРАН И ПОДХРАНВАН ОТ ДС. БСП-32% ПАРТИЯТА СЪЗДАЛА ДС, РЪКОВОДИЛА ГО МНОГО ГОДИНИ И БЪКАНА С ХОРА ОТ ДС. ОБЩО - ОКОЛО 72%, Е ИМА ЛИ НЯКОЙ ДА НЕ Е СЪГЛАСЕН СЪС ЗАГЛАВИЕТО.

  6. 18%
    #152

    plssssssssss

  7. emigranto
    #151

    Ako znaehme po otrano za "Ataka", shtiahme da glsuvame s dve ratce - i az i moiata sapruga. Derzaite i uspeh.

  8. Мик Джагър
    #150

    Костов изпревари Атака!

  9. Atos
    #149

    Народе събуди се Ако БСП направи коалиция с НДСВ. 97 ще е детска играчка

  10. SPRETE ATAKATA
    #148

    http://vsekiden.com/news.php?topic=1&id=9532

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.