Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията не иска стабилност в съдебната и административната реформа

0 коментара

Г-н Ралчев, тази седмица политическите сили не успяха да се консолидират около обща декларация, че следващият парламент ще продължи усилията на този в областта на съдебната реформа.

В сряда бяха излъчени два идентични сигнала с еднакви източници и една и съща цел. Целта и на форума на административния министър Димитър Калчев и на председателя на парламента Борислав Великов да се постига политически консенсус, да има стабилитет във всяка една от политиките. Бялата книга за администрацията, а съдебната реформа под формата на декларация на политическите сили в парламента. Нашите политически опоненти, ръководени от чисто политически съображения, не приеха тази постановка с цел да не се позволи на НДСВ да има инициативи, които от тяхна гледна точка имали PR-характеристика с оглед изборите. От наша гледна точка ние наистина искаме да добием в определени области един стабилитет на политиката.

Демократи за силна България (ДСБ) обявиха, че са склонни да подпишат декларацията при условие, че в нея залегнат конкретните параметри и ангажименти за структурна и функционална реформа в съдената система. НДСВ съгласно ли е на това?

Естествено е, че за да се стигне до конкретното, трябва да се мине през общото, а преди всичко трябва да се мине през най-общото - искаме ли да постигнем с цената на усилията на всички политически сили съдебна реформа, която очевидно не е цветово ангажирана, както и публична администрация, която също не е цветово ангажирана. Вероятно в парламента ще влязат и други партии, но не може да има спор, че сега присъстващите в НС ще бъдат в основата на бъдещия парламент. Тогава, когато има съгласие относно стратегическите линии, очевидно, че много по-лесно ще се постигне съгласие по отделните параметри.

Провалът на тази декларация...

Няма провал, просто идеята не е възприета.

Това, че няма да има такава обща декларация, ще доведе ли до някакви негативни последствия в международен план?

България ще бъде член на ЕС на 01.01.2007 г., колкото и някои хора да не могат да преглътнат това.

Основните критики от страна на ЕС са свързани именно със съдебна реформа?

Да, разбира се. И те се прави.

Защо тогава НДСВ отлага за следващия парламент осъществяването на съдебната реформа?

Защото очевидно, че в тези параметри, в които се цели съдебната реформа, най-малкото няма технологично време .

Имахте четири години мандат...

Имахме, но вижте колко трудно се работи. По някои конкретни въпроси губим време, колкото за цели закони. Например въпросът със закупуването на земя от чужденци - един елементарен въпрос за целокупния български народ колко заседания на временната комисия за промени в конституцията отне и още колко парламентарно време отне.

А какъв ще е действителният ефект от нов Наказателно-процесуален кодекс, от нов Гражданско-процесуален кодекс, след като те ще се базират на нереформирана съдебна система в структурно отношение?

Когато не можеш да постигнеш максимума, трябва да прецениш дали е полезно това, което е постигнатото. Няма никакъв спор, че има цели области в ГПК, които трябва да бъдат преустроени при новите условия. Същото се отнася и за НПК - и тук проблемът е как ще бъде структурирано досъдебното производство. В крайна сметка изискването на ЕС е България да има бързо, ефективно и справедливо правосъдие.

Стои и проблемът с Великото народно събрание (ВНС) след решение №3 на Конституционния съд, както и последващото решение №7 пак на КС от 2004 г., което утвърждава първото становище. Предложенията на ДСБ за съдебната реформа - за излизане на прокуратурата от съдебната система и прочее, минават през становището на КС, което е категорично и ясно в момента, че такива промени може да приеме само ВНС. Има ли смисъл да поставяме под съмнение такъв резултат на законодателната дейност? Например, политическите сили постигат пълно съгласие, и КС утре да каже нещо друго. Това ще е просто загуба на време.

Защо, след като не може да стане сега глобалната промяна в съдебната система и то по начина, по който нашите политически опоненти го искат, ние да седим в едно статукво на сегашната законодателна база, когато законодателството е един динамичен процес?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.