Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опозицията свали Герджиков, той напуска парламента

0 коментара

С помощта на двама депутати от НДСВ, опозицията успя да свали председателя на парламента Огнян Герджиков. Резултатът веднага бе разтълкуван като удар върху управляващата коалиция и успешна генерална репетиция за предстоящия вот на недоверие към правителството на Симеон Сакскобургготски.

Така проф. Герджиков стана първият за последните 15 години свален председател на парламента при успешен вот на опозицията. Часове след гласуването в петък той обяви, че напуска парламента.

Ако падне Герджиков, трудно ще спасим правителството, прогнозира преди вота лидерът на ДПС Ахмед Доган, който не присъства в пленарна зала по време на самото гласуване. Депутати предполагат, че с депутатската му карта е гласувал зам.-председателят на движението Лютви Местан, така че вотът на Доган в полза на Герджиков беше отчетен при преброяването.

Премиерът Сакскобургготски проследи мълчаливо драматичното пленарно заседание и от оскъдните му отговори в кулоарите се разбра, че не възнамерява да внесе частични промени в кабинета преди вота на недоверие, който ще се обсъжда най-рано в сряда. Очакванията са Симеон да махне вицепремиера Лидия Шулева, срещу което би могъл да си осигури гласовете на Новото време.

В такава посока е желаната от ДПС развръзка. Лютви Местан посочи създаването на "ясно политическо мнозинство, съставено от формации, които принадлежат към едно и също направление", като алтернатива на вота на недоверие, искан от "деструктивното", по думите му, опозиционно мнозинство.

Опълченците от НДСВ

Истинска пантомима разигра пред колегите си царският депутат Атанас Щерев, в опит да протака гласуването на оставката на Герджиков. Въпреки че НДСВ беше изчерпало даденото ѝ време за изказвания, Щерев не се съобрази с правилника на Народното събрание и смело се качи на парламентарната трибуна за поредното процедурно хрумване. Въпреки че председателстващият заседанието Асен Агов не включи микрофоните, Щерев самоотвержено се закова зад трибуната и около десетина минути като герой от ням филм размахваше безпомощно Конституцията.

Още

Третият бойкот на НДСВ се оказа неуспешен

119 народни представители, сред които Теодора Литрова и Николай Чуканов от НДСВ, както и четирима независими, подкрепиха предсрочното освобождаване на Герджиков. 112 депутати от НДСВ и ДПС и двама независими гласуваха против. Самият Герджиков се въздържа.

Литрова и Чуканов можеха да спасят парламентарния шеф, ако бяха гласували с колегите си от НДСВ, тъй като гласът на Герджиков се брои "против" и при такъв вариант гласовете "за" и "против" оставката щяха да са равни.

Управляващите безуспешно пробваха процедурни хватки, за да осуетят поисканото от БСП, ОДС, СДС, Народен съюз и Новото време предсрочно освобождаване на Герджиков.

Гневът на опозицията се отприщи миналия петък, когато НДСВ за втори пореден път бойкотираха заседанието на парламента, за да се провали планираното изслушване на вицепремиера Лидия Шулева за приватизацията на "Булгартабак". Опозицията освен това внесе и вот на недоверие към кабинета, като възнамерява при успех на начинанието да състави програмно експертно правителство, което да управлява до края на мандата на 39-то Народно събрание.

По време на дебата управляващите се опитаха да спасят Герджиков, декларирайки, че той не е виновен за потъпкания от тях парламентаризъм. Към финала, в опит да удължат времето до пристигане на двама техни колеги от летището, НДСВ за трети път бойкотираха парламента и заедно с ДПС напуснаха пленарната зала веднага след поискана от тях проверка на кворума. Вътре обаче успяха да се съберат над необходимите 121 депутати, за да не се прекрати заседанието преди гласуването на оставката. Самият Герджиков също остана в залата, за което получи аплодисментите на опозицията.

Не съм безгрешен, но няма от какво да се срамувам, заяви бяха последните думи, които отправи Герджиков от парламентарната трибуна и пожела всеки да натисне бутона с чиста съвест.

Дебатът бе проследен и от президента Георги Първанов, който специално дойде в парламента.

Проф. Герджиков напуска парламента

След края на заседанието премиерът разговаря половин час с Герджиков. След това акцентира върху достойнството на професора по право, който бе аплодиран на крака от цялата зала след успешното му предсрочно освобождаване от поста.

Развълнуван, Герджиков отказа по-сериозни коментари за случилото се, както и да отговаря на въпроса чувства ли се изкупителна жертва за греховете на премиера и НДСВ. Питайте премиера защо не се изказа, след като гласуваха моята оставка, каза проф. Герджиков.

Малко по-късно той обяви, че напуска парламента и се връща към преподавателската си работа в Софийския университет. Ако следващият в изборната му листа депутат успее да се закълне преди гласуването на вота на недоверие, той ще изпълни решението си още другата седмица.

В 14-дневен срок трябва да се избере нов председател на парламента, като дотогава заседанията ще се ръководят от зам.- председателя, излъчен от най-голямата парламентарна група. Това е Камелия Касабова от НДСВ.

В четвъртък от Новото време посочиха лидера на БЗНС - НС Анастасия Мозер като приемлив за цялата опозиция кандидат за председателския пост на парламента. В петък Мозер не отрече възможността това да се случи, с уточнението, че още никой не ѝ е предлагал официално.

Четири мотива за оставката

Николай Младенов от СДС представи пред НС четири основни мотива за искането на опозицията председателят на парламента да бъде предсрочно освободен от поста. Проф. Герджиков е участвал в провеждане на политическо решение на ръководството на НДСВ за неучастие в работата на НС, с цел да няма парламентарен контрол. Това е антипарламентарно действие и е недопустимо в него да участва председател на парламента, заяви Младенов.

Другият мотив е, че Герджиков системно връща актуални въпроси и питания към премиера и министрите по политическа целесъобразност в тяхна услуга. По този начин поставя НС в подчинение на изпълнителната власт, в нарушение на конституционния принцип за разделение на властите и взаимодействие между тях.

В мотивите се посочва още, че проф. Герджиков не осигурява изпълнението на решенията на НС за присъствие и отчет на министрите и премиера, както и че ръководи администрацията в нарушение на парламентарния правилник.

По време на дебата депутатите от опозицията припомниха многобройните случаи на гласуване с чужди карти и това, че въпреки заканата си в началото на мандата през 2001 г. проф. Герджиков не се е справил с този проблем. Върху него се изля и натрупаното недоволство от поведението на премиера и министрите, които, според опозицията, систематично погазват парламентаризма.

НДСВ: Ние сме виновни, а не Герджиков

Депутатите от НДСВ защитиха проф. Герджиков, изтъквайки, че те, а не парламентарният шеф, носи отговорността за провалените заседания.

Доводите им обаче не успяха да убедят опозицията, а опитите им да осуетят гласуването допълнително изнервиха опозицията и доведоха до смяната на председателстващата заседанието Камелия Касабова. Управляващите се опитваха да отложат вота в очакване да пристигнат от Италия колегите им Татяна Калканова и Светослав Спасов, но тази възможност им бе отнета. Въпреки това от разпечатките след гласуването се видя, че картата на Калканова е "гласувала" срещу оставката на Герджиков.

Зам.- председателят на НДСВ Борислав Ралчев обяви, че отговорността на ръководството на ПГ на НДСВ не трябва да се прехвърля върху председателя на парламента. Татяна Дончева от БСП веднага го контрира в какво се изразява отговорността, която поема ПГ на НДСВ за политическия си акт миналия петък. "Нима не смятате, че тази отговорност трябва да се изразява в публичната декларация, в която поемате тази отговорност?", запита Дончева.

Според Димитър Абаджиев от ОДС, председателят на парламента трябва да поеме отговорност, когато има разпад на Народното събрание.

Като акт на преразпределяне на политическото пространство определи заседанието и действията на опозицията Анелия Мингова от НДСВ. Тя заяви, че това се прави от политически сили с падащ рейтинг и от други с домогващ се рейтинг до 4-процентната бариера.

Според Даниел Вълчев целта на опозицията е не толкова да свали Герджиков, колкото да покаже, че управляващите вече не са мнозинство и не могат да наложат волята. Той не пропусна да използва лансирания от министър Кунева аргумент, че предсрочното разпускане на парламента рискува подписването на договора за присъединяване на България към ЕС, ако депутатите не успеят да направят нужните промени в конституцията.

Председателят на парламента бе защитен пламенно и от коалиционния партньор ДПС, които всъщност са първоизточникът на създалата се политическа криза. Заради отказа на ДПС да подкрепят сделката за "Булгартабак", премиерът е търсил начин да избегне дебат по тази тема в парламента и избраният начин е бил НДСВ да провалят заседанията.

Хората на Доган атакуваха главно оформящия се консенсус между лявата и дясната опозиция за съставяне на общо експертно правителство. Може ли да се говори за държавни интереси, ако парламентът се ръководи от една безпринципна коалиция, без идеал, който да я обединява, заяви Алиосман Имамов.

Нито това, нито признанията на част от опозицията, че Герджиков наистина се явява жертва на НДСВ, не му помогнаха да запази поста си. А след като Теодора Литрова от "Оборище" заяви, че тя и колегата ѝ Николай Чуканов ще гласуват за оставката му, защото ги обидил, наричайки ги "подставени лица" заради различното им гласуване спрямо групата на НДСВ, съдбата на Герджиков вече бе предрешена.

Лидерът на ПГ на НДСВ Станимир Илчев определи свалянето на Герджиков като "идиотщина" и предвеща, че работата на НС оттук нататък ще стане по-трудна и по-бавна.

На последвалото заседание на ПГ на НДСВ е обсъждано дали да бъдат изключени двамата депутати, които гласуваха с опозицията. Очакванията са решението да бъде взето в понеделник, като най-вероятно санкционирана ще е само Теодора Литрова заради изказването ѝ по време на дебата. Колегата ѝ Чуканов е смятан за по-лабилен и се очаква да бъде склонен да подкрепи правителството при вота на недоверие.

Отваря се поне седмица за пазарлъци, тъй като тримата депутати, които са членове на "Оборище", но в конфликт с лидера му Тошо Пейков - Литрова, Чуканов и Милена Михайлова, все още не са решили как ще постъпят при гласуването за сваляне на правителството.

Пред Mediapool Литрова не посочи конкретни условия или причини, които да определят това решение.

Чуканов припомни, че има едно старо решение на Оборище за твърда подкрепа за премиера Сакскобургготски, но веднага добави и факта, че партията вече имала и критики към определени министри. В същото време депутатите от Оборище не били изцяло съгласни с мотивите на опозицията за искания вот.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.