Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Опцията за отлагане на България и Румъния може да се окаже реалност

14 коментара
Опцията за отлагане на България и Румъния може да се окаже реалност

Хипотетичната опция за отлагане на присъединяването на България и Румъния към ЕС накрая може да се окаже реалност, пише електронното издание EUexpands.

В анализа се припомня, че два доклада трябва да бъдат публикувани през октомври и ноември от Европейската комисия и Европейския парламент във връзка с напредъка на двете страни. Макар че и двете институции окуражават членството им през 2007 г., докладите може да са много критични.

Докладчикът на Европарламента за Румъния Пиер Московиси заяви пред румънските журналисти тази седмица в Страсбург, че ще изчака становището на Еврокомисията, преди да изрази своето.

Макар да не пожела да спекулира какво би могло да е съдържанието на доклада, той посочи, че при всички случаи ще е нужен втори анализ, през пролетта на идната година.

Това е така, защото есенният доклад може да не е последната стъпка. Решението да се отложи присъединяването на страната към ЕС, ако е необходимо, може да бъде препоръчано през април 2006 г. от Брюксел.

Оценката, която ще бъде направена през април, не е задължително негативна, но европейските столици искат да се уверят, че Румъния и България са напълно готови и затова може да настояват за втори анализ.

Истина е също така, че настоящият момент е проблемен за ЕС, разтърсен от отхвърлянето на евроконституцията.

Докладчиците на Европарламента за предстоящото разширяване работят в тясно взаимодействие с Европейската комисия и се очаква да постигнат общо решение.

Пиер Московиси каза, че ако докладът на Комисията през октомври е положителен, но Европарламентът не е съгласен с оценките, последната дума ще има парламентът.

При обратна ситуация нещата ще се усложнят твърде много и вероятно страните –членки ще се наложи да решат проблема през декември.

Междувременно политическите групи в Европарламента вероятно ще влязат в спорове, по-специално за Румъния.

Сред германските консерватори, членове на най-голямата група – тази на Европейската народна партия – има съмнения за готовността на Румъния да се присъедини към ЕС през 2007 г.

Групата на социалистите напълно подкрепя Румъния, но е загрижена от вътрешнополитическата криза в страната, където социалистите са в слаби позиции.

Пиер Московиси и колегите му дадоха на Букурещ да разбере ясно, че може да загуби подкрепа, ако кризата не бъде бързо разрешена.

При тези обстоятелства, пристигането тази седмица на наблюдателите на България и Румъния в Европейския парламент, не можеше да стане в по-подходящо време. Те могат да изиграят голяма роля при лобирането в полза на своите страни, посочва в заключение EUexpands.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. X-Men
    #15

    Ne samo mozhe, ami shte se...Ne e "mozhe", 90% sigurno e...

  2. Pycкaтa цeл
    #14

    Pycките ченгета целят дa не влезeм никoга в EC!

  3. KGB
    #13

    Или по-точно:"Дора"?Иначе правилно си забелязал европейските тенденции за равноправност при плащанията в ЕС. Проблемът с вноските на всяка една страна от ЕС днес е поставен много сериозно и са възможни продължителни дебати. Забелязвам, че си запознат с някои мнения на европейски политици и специалисти по въпроса. Искам само да те допълня - в момента е на дневен ред въпросът за плащанията на "по-старите" членки на съюза, тези на края на "опашката" - Гърция, Испания, Италия, Португалия...

  4. Уф:(
    #12

    Проблемът е, че ЕС не е панацея - и да ни приемат и да не ни приемат тук нещата хич не са розови. Все пак ЕС може малко от малко да поизбистри блатото, та току-виж малко сме живнали! Ай да сме живи и здрави!

  5. Rado
    #10

    Европейския съюз явно все още няма единно становище относно предварително плануваното присъединяване на България към него . Тези дни е готов да обсъжда вероятното членство на Турция . Не може да отрече, че ЕС не работи върху собствените си структури . Приема разни инструменти (2000 ако се не лъжа) и планира варианти за своето бъдеще и го прави с цяла една бюрократична армия костваща издръжка от 6 млрд. евро . Само с 2 млрд. повече, отколкото се дават за проучвания ! Ако се направи паралел между 4-те

  6. кънчо
    #9

    как да сме готови за членство в ЕС като от 5год. РБ се управлява от скрити и явни комунисти?

  7. BULGARIN
    #8

    DAno ni otlozhat!Bulgarskia narod razbira samo ot edno - ot boy , ebane i srabska muzika!

  8. BULGARIN
    #7

    DAno ni otlozhat!Bulgarskia narod razbira samo ot edno - ot boy , ebane i srabska muzika!

  9. KGB
    #6

    Тогава някъде ще сме малко подготвени...

  10. реалист
    #5

    ЕС е един дебел и четвъртит за опосканата ни държава, жалко че толкова малко хора са наясно какво ни очаква

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.