Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Оръжейният скандал с името на България се разраства

0 коментара

Военното контраразузнаване проверява информацията от Германия за пресечен опит за износ на българско оръжие през Кьолн за ембаргови страни като Афганистан, Сиера Леоне и Конго. Това съобщи министърът на отбраната Николай Свинаров. Справката ще бъде готова в понеделник, но по думите на Свинаров първоначалната информация, с която разполага засега, е че твърдението е невярно.

В същото време германският финансов министър Ханс Айхел нарече аферата особено тежък случай на нелегален трафик на оръжия, а зам.председателят на германската митническа криминална служба потвърди пред радио Дойче веле, че според тяхното разследване България е източник на по-голямата част от заплануваните и осъществени доставки на оръжията.

На 15 май списание "Щерн", а ден по-късно и електронният вестник "Неццайтунг" съобщиха, че 55-годишен германец бил арестуван още на 17 януари, направил признания и по-късно бил освободен от предварителния арест. Той планирал да продаде 20 000 автомата "Калашников" и 10 милиона патрона, българско производство, на Афганистан. Търговецът бил готов да достави 1060 миномета на Гвинея, 40 000 ръчни гранати на Етиопия, 300 огнехвъргачки и 10 000 броя 122-милиметрови ракети на Шри Ланка и 30 000 гранати на Пакистан. Всички тези оръжия германецът казал, че поръчал в България, пишат немските медии.

Пред Дойче веле днес зам.председателят на Митническата криминална служба д-р Паул Вамерс потвърди, че по-голямата част от оръжията, планирани за нелегален износ към кризисни региони, идват от България. Той допълни, че автомати "Калашников" могат да бъдат изнесени от всяка една от източноевропейските държави, както и от Русия и Беларус.

На въпрос дали според него в България има престъпна мрежа за нелегален трафик на оръжие, д-р Вамерс казва: "Не мога да кажа дали има мрежа. Засега изхождаме от това, че са замесени отделни лица. Факт е обаче, че са били планувани доставки в големи количества, при това на оръжия, които се използват за водене на сражения в кризисни райони. Информациите, които получихме след подслушването на телефонни разговори и при обиските по време на разследването, ни карат да направим заключението, че тази сделка е била планувана в много широк обхват и в минимална степен частично осъществена. Факт е, че България е била източник на по-голямата част от заплануваните и осъществени доставки на оръжията."

Обиските, направени в процеса на разследване от германските власти, доказват, че 55-годишният германски гражданин, организирал нелегалната оръжейна сделка, е поддържал контакти с хора не само в България, но и във Великобритания, Египет, Белгия, Кипър и Съединените щати. Според германските служби пратката за Афганистан е трябвало да мине през САЩ.

Според д-р Вамерс оръжието е било изнесено с фалшифицирани документи. На митническите служби са били представени фалшифицирани сертификати за доставки до краен потребител.

Осъществените доставки са били на автомати от България за Република Конго и патрони за автомати "Калашников", пак от България, за Еритрея.

Освен министърът на отбраната Свинаров, недоверие в истинността на информацията от Германия изрази и външният ни министър Соломон Паси, според когото страната ни стриктно спазва международните изисквания в търговията с оръжие. Същото заявиха и от министерството на икономиката. Пред БТА директорът на дирекция "Международен контрол на търговията" в министерството Владимир Величков заявява, че през последните осем месеца категорично не са сключвани оръжейни сделки с ембаргови държави. По думите му със сигурност не е издавано разрешение и за износ за Германия на видовете оръжия, посочени в германската преса. Той добавя, че през последните години никога не е издавано разрешение за износ на оръжие в Гвинея.

До този момент от германска страна няма официален сигнал за случая или искане за разследване, казва още Величков. Думите му противоречат на изявлението на д-р Вамерс, че германската митническа служба се е обърнала за помощ към българските власти, но все още не бил получен отговор. От Агенция "Митници" също заявиха за mediapool.bg, че до тях не е била отправена молба за сътрудничество.

Засега изявленията на германските официални представители са достатъчно категорични в посока на въвлечеността на България в скандала, а от българските власти няма достатъчно категорично опровержение.

На фона на този оръжеен скандал, най-малкото е нелепо вчерашното решение на правителството да предложи именно оръжейния търговец Петър Манджуков за най-висшето държавно отличие - орден "Стара планина" първа степен. В официалното прессъобщение на кабинета заслугите на Маджуков бяха квалифицирани като "изключителен принос в международните връзки и сътрудничеството на България с народите на Русия и ОНД". Също в официалната му биография фигурира, че е един от основателите и ръководителите на Кинтекс в Аржир. Според информация от службите, оръжейната кариера на Манджуков не свършва с 10 ноември 1989 година. Преди няколко години на свързана с него фирма е бил отнет лиценза за търговия с оръжие именно заради информация за незаконни сделки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.